Депилациони креми за мажи

Машко торзо

Кремите за депилација се меѓу опциите што треба да ги разгледате доколку сакате ослободување од дел или од целата коса на вашето тело. Останатите се восок, брич, бричење за тело и ласерско отстранување на влакна.

Неговата работа е едноставна и тие имаат низа предности во однос на останатите методи, иако не се ослободени од потенцијални несакани ефекти (иритација, вродени влакна ...) или мерки на претпазливост при нивно користење. Откријте кои се тие и кои креми за депилација за мажи се најдобри:

Како тие работат?

Продолжена рака

Работата на кремите за депилација се заснова на супстанции вклучени во нивните формули кои ја раствораат оската на косата. Бидејќи тие се хемикалии, а некои луѓе се особено чувствителни на овие состојки, пред да го користите на целото тело, добра идеја е прво да го тестирате на мал дел од телото. Целта е да се види дали се појавува некаков вид на несакана реакција.

По апликацијата, потребно е да се почека да делува кремот за депилација. Времето може да варира во зависност од производителот. Конечно, само треба да продолжите да го чистите кремот директно од телото и тоа е тоа. Косата останува во кремот, што резултира во правилно депилирана област.

Многу луѓе советуваат да не се користат креми за депилација Токму поради оние хемикалии кои ја раствораат косата. Ако претпочитате поприродно отстранување на влакна и не ви пречи да мора да вложите поголема количина на време, разгледајте други алтернативи, како што се брич или бричење за тело.

Предност

Морнастин син костим за капење

Ако барате брзо и безболно отстранување на влакна, ова е вашиот производ. Во споредба со восокот, кремот за депилација има тенденција да биде побрз и јасно помалку болен. Всушност, тоа е тотално безболен процес. Ласерското отстранување на влакна ја има истата предност, но кремите се многу подостапни (барем на краток рок).

Неговата употреба е многу едноставна. Вие не треба да бидете професионалец за да вежбате кремска депилација. Едноставно нанесете го кремот на посакуваната област или области и почекајте неколку минути за да делува. Подоцна производот лесно се отстранува под туш или со шпатула.

Тоа е ефикасен метод. Не отстранува 100% од косата, но ако се нанесе правилно, може да се приближи многу близу. Се зборува за процент од 90 или 95% во зависност од производителот.

Мерки на претпазливост и совети

Забранет симбол

Обрнувањето внимание на упатствата е многу важно кога станува збор за правилна употреба на кој било производ, и тоа не е исклучок. Само тогаш можете да го извлечете максимумот од него и да го примените безбедно. Инструкциите детализираат за кои специфични делови е направен кремот за депилација. Ова е клучно затоа што некои можат да се користат на чувствителни области, додека други не.

На сите области не им е потребна иста количина на производ. Каде што има мала густина на коса, тенок слој е доволен, додека каде што има поголема густина на косата потребно е да се формира подебел слој. Оваа стратегија ќе ви овозможи да заштедите производ и да ја зголемите ефективноста на отстранување на влакна.

Хронограф

Времето е уште еден показател за производителот што мора да се земе предвид. Ставете го вашиот хронограф во опрема и не оставајте го кремот подолго од предвиденото. Да се ​​изгубите може да предизвика нешто, од иритација на кожата до хемиско согорување во најлош случај. Ако претпочитате да го играте безбедно, особено првиот пат кога користите одреден производ, добро е да му оставите помалку време од предвиденото.

Некои влакна може да останат неподелени по отстранувањето на кремот. Тоа е нешто многу нормално. Во тој случај, подобро е да не ставате повеќе крем веднаш, туку да почекате до следниот ден. Ако се многу светкави, размислете да ги извадите со пинцети или да управувате со брич.

Најдобри креми за депилација

Наир крем за отстранување на влакна за мажи

Наир крем за тело за отстранување на влакна es можеби најдобро оценет крем за отстранување на влакна за мажи. За разлика од другите брендови, Nair вклучува практичен клип. Покрај тоа, тој е дизајниран за туширање: нанесете на сува кожа и почекајте барем една минута пред да влезете под туш. После тоа, треба да се истуширате како што тоа обично го правите (држете ги местата каде што се нанесува кремот далеку од директна вода) и отстранете го производот по 2-10 минути во зависност од густината на косата.

Veet е една од најпопуларните брендови за креми за отстранување на влакна. И има производи направени специјално за мажи. Најсилната опција е веројатно вашата крем за депилација за чувствителна кожа. Меѓу широкиот спектар на креми за депилација за мажи, исто така, наоѓаме а спреј за депилација со доста поволно мислење.

Колистар крем за депилација

Презентирани во едноставна црна амбалажа, Колистар е уште еден реномиран крем за депилација кај мажите. Очигледно е тоа крем погоден за интимна зона, употреба за која практично сите производители не советуваат. Друг бренд што треба да го имате предвид ако сте решиле да вежбате кремска депилација е Оној на Над. Како и претходните, таа е специјално формулирана за машка кожа и коса.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.