Краток френулум кај мажи

Краток френулум кај мажи

Краткиот френулум може да стане голем проблем за некои мажи, особено во практиките на задоволителни сексуални односи, кога не можат да имаат нормално повлекување на кожичката. Потребно е подетално да се прегледа дека за време на ерекцијата главата на пенисот или глансот мора да биде слободна затоа што кожата на пенисот е повлечена назад за да се одржи посакуваниот сексуален однос, доколку нема повлекување или станува тешко е симптом на кратка кожичка или краток френулум тоа спречува нормално повлекување.

Френулумот помага да се врати кожата на отстранетата кожичка во својата нормална положба, обвивајќи го глансот кога пенисот е во состојба на мирување или во слаба состојба. Но, многу луѓе не знаат дека имаат краток френулум и ова доведува до ерекција и проблеми со сексуалниот однос. Кога станува збор за оваа патологија може да се нарече„Краток френулум“ или „краток френулум“.

Што е френулум?

Френулумот е кожен преклоп во форма на триаголник се наоѓа на долната страна на глансот, под кожичката и на долната страна на пенисот. Френулумот помага да се задржи кожичката на место и на глансот, која кога ќе се повлече исто така, му помага да се врати во вообичаената позиција.

И оваа зона на човекот тоа е „ерогена зона со голема чувствителност“, бидејќи за време на сексуалниот однос овој дел покажува големо задоволство и повторена стимулација. Вашиот постојан допир може да помогне да се создаде зголемено задоволство и придонесува за ејакулаторниот рефлекс.

Симптоми за откривање на краток френулум

Во повеќето случаи имаат краток френулум тоа е последица на нешто генетско, може да се наследи од роднина. Во други случаи може да се случи лицето да претрпело некаков вид на инфекција. Тука френулумот достигна сериозно воспаление и фиброза (задебелување) предизвикувајќи a скратување на френулумот. Или можеби имало повреда или кршење на френулумот од време на време и за време на неговото заздравување е скратено.

Лицето кое страда од краток френулум обично се чувствува болка во мастурбација и сексуален однос. Ако френулумот е многу краток, во многу случаи може да создаде толку многу непријатност што може да доведе до импотенција. Во други случаи може да бидат предизвикани солзи Тие стануваат болни дури и предизвикуваат крварење.

Краток френулум кај мажи

Преглед и дијагноза од специјалист

Специјалистот задолжен за преглед и проценка ќе биде уролог, ќе биде оној кој најдобро може да ви даде проценка и успешно лекување на овој вид на состојба. Beе се изврши увид во областа каде што лекарот може да ја палпира областа и да изврши движење на повлекување на кожичката без присилување. Оттука ќе го потврдите правилното функционирање на кожичката и ако ви треба било каков вид на интервенција.

Третман и решенија

За благи случаи можете да вежбате низа движења и каде што може да се даде еластичност на френулумот. Тоа вклучува правење повлекување и напредување на движењата на кожичката со помош на кортикостероидни креми за да намалување на воспалението и тенко задебелено ткиво. На овој начин ќе создадеме еластичност и Треба да бидете конзистентни најмалку 4 до 6 недели.

Операцијата е друго решение. Се состои од правење мал попречен засек над краткиот френулум за да се елиминира нејзината напнатост. Е се направи преку локална анестезија, на амбулантско ниво без хоспитализација и каде ќе се нанесат конци за затворање на раната. Во случаи кога има фимоза ќе се изврши обрежување, тука кожичката ќе биде целосно отстранета, изложувајќи ја главата на глансот.

Краток френулум кај мажи

По операцијата мора користење на ослободувачи на болка за контрола на болката. Во следните денови ќе се прават дневни лекови миење на просторот со вода и сапун и нанесување на јод повидон. После тоа, областа ќе мора да биде покриена со облекување за да се избегне триење.

Лекарот ќе следи во текот на неделите заден за да се следи добро заздравување и да нема подоцнежни проблеми како што се крварење, инфекција или модринки. Вие нема да можете да имате сексуални односи се додека областа не е целосно заздравена., ќе биде потребно да се почека најмалку четири недели, во зависност од еволуцијата на личноста.

Може да се појави во други случаи, освен мажи кои сакаат да практикуваат сексуални односи со оваа пречка (краток френулум) тие во многу случаи можат да создадат солза во областа или солза во пределот на френулумот. Во овие случаи, се јавува руптура и последователно се јавува крварење или крварење. Во овие прилики, неговото лекување сè уште прави френулумот станува многу пократок. Лекарот ќе мора да направи проценка во случај да биде потребно да се подложи на операција или третман со кортикостероидни креми. Ако неговото раскинување се случи случајно, закрепнувањето се движи помеѓу две и четири недели, каде што во некои случаи чувствителноста може да се изгуби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.