Кратки фризури

Човек сечење на косата

Огромното мнозинство на мажи претпочитаат Кратка коса. И ние го правиме тоа, главно, затоа што е многу поудобно да се одржува отколку долгата коса. Во таа смисла, ние сме многу попрактични од жените.

Ок сега во рамките на кратка коса има безброј стилови и кроеви. И тоа е дека, со секое сечење можеме да го разликуваме нашиот начин на стилизирање или фризура. За сите оние верни следбеници на кратка коса го подготвивме ова специјално во кое ги собираме сите трендови и стил во кроеви специјално дизајниран за кратка до средна кратка коса. 

Избричен

Бричењето е класика која никогаш не излегува од мода. А. едноставна фризура што не разбира возрасти или стилови. Без разлика дали го носите на многу тесен и униформен начин, или ако го носите со мал градиент, тоа е фризура која носи многу карактер и, пред сè, мажественост. Единственото нешто што треба да направите за да го одржите во совршена состојба е посетете го вашиот фризер или бербер најмалку на секои две недели. Како е изгледа лесно е да се стигне таму има оние кои претпочитаат да се гребеат дома, во овој случај секогаш треба бричи во спротивна насока на раст на косата. Во овој пост што веќе го објавивме во „Хомбрес кон Естило“ ви ги даваме сите чекори за да се добие совршено бричење.

Француска култура

El француска култура Тоа е едно од најласкавите парчиња таму. Карактеризиран од некои многу кратки страни кои се во контраст со малку подолг, горно исчешлан врв со удирања. Би можеле да кажеме дека тоа е втора опција по бричење за оние кои се обложуваат на многу кратка коса. Она што многумина не го знаат е дека француска култура Тоа е еволуција или реиздавање на класичната фризура на римскиот император Цезар Август, кој ја носеше со своите препознатливи кадрици. Триумфираше во 90-тите, меѓу другото, затоа што го носеа многу познати личности како Брајан од „Бекстритбојс“; и, сега, во 2016 година се врати со сила и да остане. Патем, ова сечење добро работи и за права и за брановидна коса и, покрај тоа, во рамките на него можеме да играме со различна должина на удирања.

Средни долги удирања

Долгите удирања во поп стил може да бидат еволуција на француска култура. За овој пресек, удирањата остануваат подолги и понаселени како страните што, наместо да брзаме, се оставени малку подолго. Тоа е пресек што треба да се направи со ножици, оставајќи ја областа на страните повеќе истоварена за разлика од многу густиот раб. Одлично работи и за права и за брановидна коса. Фризурата стана многу модерна во 90-тите години од бендовите како „Blur“ и денес направи силен кам-бек поради неговата разноврсност.

Подрез

El поткопа Тоа е фризурата на моментот, фризурата што ги мести социјалните мрежи како Инстаграм. Фризура што во основа се прави со техниката бледнее или бледнее. Сечењето се карактеризира со долг и обемен врв, спротивставени со кратки страни кои се намалуваат од подолго до кратко, од горе до долу. Сечењето може да се направи со создавање на посуптилна еволуција на должината на косата или, напротив, создавање големи и звучни контрасти. Овој вид на сечење има толку многу можности што денес би можеле да кажеме дека стана вирусен феномен.

Краток тап

Тапиот пресек се карактеризира со кратки брави кои се многу испразнети. Обично се носи со страните многу тесни и е готов акцент на палецот на врвот. Тоа е многу разноврсно сечење и покрај тоа што е прилично кратко, бидејќи може да се игра со коса во различни завршетоци. Добро работи со коса нагоре или шилеста и, на ист начин, играјќи со жиците во различни насоки.

Помпадур и Тупи

Помпадурот го доживеа својот најславен период во 50-тите години на минатиот век. Фризурата карактеризирана со исчешлана коса како марамче зафатена во овој момент благодарение на феноменот „Грис“ или популарниот Елвис. Иако, она што не го знаат сите, е дека го должи своето име на аристократката Мадам Помпадур, една од theубителите на Луј XV, која ги носеше овие подигнати и обемни удирања. Денес тој направи силно враќање благодарение на стилските икони како Дејвид Бекам или Бруно Марс. Модерната помпадур е повторно измислена со многу избледени и кратки страни, за разлика од силно грмушките удирања..

Страна разделба на кратка коса

Лентата на страна е а уште една од класиците на фризерството за мажи што никогаш не излегува од мода. Всушност, тоа е фризура која е во тренд уште од 4-та година. Никогаш не престана да се сложува. Страната разделба е дива фризура, стил кој им одговара на повеќето мажи и тоа може да се носи и со кратки влакна и со подолги влакна. Последното ажурирање на исечокот е оној што ја означува линијата на фиксен начин, ефект што се постигнува со цртање за време на сечењето со машината за бричење.

Стил МО

Триумфираше во шеесеттите години популаризиран од урбаното племе со англиско потекло. На mods тие го направија овој модерен фризура со кратки и исправени удирања со полудолги страни кои стануваат поизразени во одредени области како што се бурманите. Кројот може да се носи како што гледаме со мало движење на краевите или да се чешла за ултра мазен ефект. Групи како „Оаза“ се шампиони на овој рез кој срамежливо почнува повторно да станува модерен.

Асиметрична

Сечењето е обележано со голема асиметрија во која тесните страни се контрастни со многу долгите слоевити удирања. Можеме да го класифицираме како варијанта на поткопа, бидејќи тоа се постигнува и со техниката на градиент или сплотена. Во последно време стана модерно благодарение на пејачот Justастин Бибер, кој го носеше со обоена платина руса коса. Денес има и такви кои ја обележаа радикалноста на ова сечење со избричени линии на страните постигнати со бричот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Машки фризури dijo

  Без сомнение, кратката фризура е бран! Многу лесно за правење, помалку време за стилизирање и изгледаат одлично! Добри кратења покажаа.

  На здравје! 😉