Кој е најсилниот човек на светот

Кој е најсилниот човек на светот

Најсилниот човек на светот може да се класифицира во неколку категории. Постојат многу конкурентни начини да покажете кој сте најсилниот човек, каде ќе треба да ја покажат својата сила во текот на сите години.

Нема само натпревари за мажи, туку има и категорија за Најсилната жена на светот, каде што му конкурира на 70% од тежината што ја користат мажите. Најголемата конкуренција се наоѓа во сила атлетика, каде што ќе треба да се натпреваруваат со кревање моќ.

Што е Powerlifting?

IFSA Таа е задолжена за организација на настанот во атлетика за сила. Тој се раздели со Met-Rx во 2005 година и почна да ги прави своите наградувани натпревари со Најсилниот човек на светот. Во неговите настани можеме да го видиме кревањето на џиновското стебло, бурето, камењата Атлас. Или она на транспортирање и влечење предмети како што се фрижидери, камиони, авиони, автомобили, кревање со глава, сквотови со буриња...

Се прави тест на силата помеѓу сите натпреварувачи, каде што ќе треба да демонстрираат добра издржливост и добра брзина. Во оваа последна година, во 2021 година, се појави Том Столтман, Шкотланѓанец од Инвергордон.

Том Столтман

Овој натпреварувач роден на 30 мај 1994 година и жител на Инвергордон, Шкотска, стана Најсилниот човек на светот во јуни 2021. Тој е помладиот брат на најсилниот човек во Европа во 2021 година и исто така беше шампион како петти Најсилниот човек за 2019 година.

Том е човек кој е роден со аутизам, болест која лесно ја оневозможува социјалната интеракција и комуникација. Но, ако го постигнал она што го постигнал, тоа е благодарение на неговото повторување на шаблоните и неговите дух на совладување во нивното размислување и однесување.

Следете ја рутината на дневни и натпреварувачки вежби што го натера да достигне вредности и рекорди благодарение на неговата „супер моќ“ како што тој ја опишува. Следејќи ги овие чекори го знаете тоа може да одговори на секој предизвик и тоа го прави негова голема дисциплина. Ако не го следите наведеното, не се гледате себеси способни, па затоа сè уште го категоризираме како голем напор за возрасни.

Кој е најсилниот човек на светот

Вашиот лична евиденција означете некои податоци како во Powerlifting, со чучњеви и држење до 325 кг, мртво кревање од 360 кг и преса на клупа со -220 кг. Во конкуренција на Силен маж тој достигна 7,50 метри фрлање буре, преса на вратило од 190 кг и мртво кревање со ремени и костим за мртво кревање од -430 кг.

Во натпреварувачки тест во теретана Исто така, ги надмина податоците со пресата за трупци од 215 кг, кревање камен Атлас -286 кг, сквотови од 345 кг и мртво кревање 420 кг.

Елбрус Нигматулин

Тој е прогласен и за најсилниот човек на светот од страна на собори бројни рекорди. Именуван е со оваа категорија до четири пати во Русија, секогаш се надминува себеси во секое нејзино натпреварување.

Пред 3 години тој го победи своето подобрување со кредитирање на неговите податоци во Гинисовата книга на рекорди, каде што можел да влече камион тежок 26 тони. Меѓу неговите сегашни рекорди, треба да се истакне дека тој успеа да крене на сопствените рамена хеликоптер со тежина од 1.476 кг. Тој исто така успеа да се пресели авион Боинг 737 од 36 тони, при што од местото можел да го премести до 25 метри.

Во овој предизвик рече дека е речиси невозможно да го помести авионот, се чинеше невозможно, но успеа да ја врати внатрешната сила и да го придвижи. Нема многу предизвици на кои тој се спротивставува, меѓу неговите лични достигнувања оди дотаму што потврдува дека неговите цели се должат на одлични тренинзи и упорност. Тој наведува и дека сè потешко му е да измислува нови вежби за ова подобрување, бидејќи можноста да се повлече камион изгледа како нешто многу едноставно.

Кој е најсилниот човек на светот

Преглед во историјата

Том Столтман испиша историја во форма на натпреварување во кое веќе е родено сила атлетика. Во долгата историја на натпревари, Викинзите веќе имаа за цел да ја покажат својата сила со кревање камења. Со векови подоцна во Шкотска се одржаа Планинските игри каде беа тестирани со подигање на багажникот. Овде се родени првите настани и каде потоа се преселиле во Баскија.

Силните луѓе на циркусот тие, исто така, ја демонстрираа својата сила и издржливост на јавни изложби во XNUMX и почетокот на XNUMX век. Со своите подвизи се роди модерно кревање тегови и тоа денес ни остави имиња на големи спортисти како Луис Сир и Ангус Мекаскил.

Првите натпревари се родени од идејата за IMG во Калифорнија во 1977 година. Беа поканети различни спортисти, вклучувајќи бодибилдери, кревачи на тегови и фудбалери и од таму беа собрани бројни титули и награди. До денес, други различни натпревари како оние на Елбрус Нигматулин продолжуваат да се одржуваат, обидувајќи се надвор од официјалната конкуренција и регистрирајќи ја Гинисовата книга на рекорди


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.