Костуми на младоженецот

Свадбен костум

Костумите на младоженецот можат да прифатат различни стилови во зависност од потребниот степен на формалност. Без оглед на вашиот избор, тој треба да биде совршен за вас. И тоа е дека, логично, тој ден ќе бидете повеќе во центарот на вниманието од кој било друг.

Откријте ги различните опции за гардероба што ги имате за денот на вашата венчавка, од три парчиња одела до традиционалното утринско одело, минувајќи низ смокинг: опција за пораст на костумите за младоженецот.

Тричлен костум

Тричлен костум

Реис

Најчестиот избор на невестата и младоженецот се класичните костуми. Се користат и светли и темни бои. Но, треба да имате предвид дека темните костуми (во темносина, сива или црна боја) и обичните се сметаат за поелегантни. Што се однесува до типот на закопчување, подобро едноставно од двојно.

Елеците исто така играат важна улога кога станува збор за вадење костум од канцелариската територија и освојување поени за елеганција. Значи темни три парчиња одела со кошула од бел фустан се одлична идеја.

Во споредба со утринскиот костум и смокингот, три парчното одело е помалку формално, но тоа не значи дека обувките и вратоврската можат лесно да се изберат. Поводот бара чевли за облека и традиционална широка вратоврска (Зачувајте ги слабите за повеќе неформални прилики).

Нарачани свадбени одела

Погледнете ја статијата: Костум по мерка. Таму ќе откриете како функционираат различните видови на прилагодени одела и нивните предности во однос на готовите костуми.

Земја свадба

Кафеав костум

Манго

Продолжувајќи со класичните носии, кога венчавката е во земјата, тие честопати се одлучуваат за нешто порелаксиран изглед. Основните парчиња се јакна, кошула и вратоврска. Останатите елементи имаат тенденција да се релаксираат малку, но не премногу.

Се носат целосни костуми, но вообичаено е и да се видат блејзери со панталони за облекување. Ако одлучите да создадете порелаксиран изглед за вашата венчавка во село, можете да користите поцврсти обувки, како што се кафени брошури. Што се однесува до ткаенината на костумот, во овој контекст се соодветни нијансите на кафеави, карирани отпечатоци и мат ткаенини.

Смокинг

Морнарско сино смокинг

SuitSupply

Исто така наречен јакна за вечера или смокинг, смокингот е полу-формална опција за вашата венчавка, бидејќи е помалку свечен од утринскиот, но повеќе од обичен костум. Иако станува збор за вечерен фустан, се повеќе и повеќе младоженци користат смокинг за да се венчаат наутро.

За вашата венчавка, размислете црна или полноќна сина смокинг јакна (по можност втората). Под него, тој носи бела кошула со англиска јака и двојна манжетна со манжетни (обична или со некаков вид украс на предната страна), елек или појас и лак вратоврска во иста боја како јакната. Додадете неколку црни оксфорд (други стилови може да функционираат исто така, доколку не се брошури) и панталони со странични ленти на дното.

Рајан Гослинг

Бели смокинг јакни се прифатливи. На некои свадби, невестата и младоженецот избираат бела смокинг јакна за да се разликуваат од своите гости. Quакард и бургунд или зелен кадифе од шише се други опции што вреди да се разгледаат за јакната. Меѓутоа, во прашањата за ткаење потребно е да се прилагоди на годишното време. Во лето, ќе сакате лесни ткаенини за вашиот костум за младоженец.

Утринско палто

Утринско палто

Хакет

На најформалните и традиционалните свадби се наметнува кодексот за облекување со бела вратоврска, што подразбира користење на класична јакна.

Горниот дел од утринското одело се состои од бела кошула со англиска јака и двојни манжетни со манжетни, свилена вратоврска, едноставен или двојно светло елече и црна или сива јакна со здолништа на грбот. На долниот дел се носат сиви или сиви и црни панталони во риги, со стрела, додека соодветна обувка се црни Оксфорд чевли.

Класичните обрасци се прифатливи како алтернатива на цврстите бои. Размислете за стапалото на врана и замавнете. Можете дури и да користите слики сè додека се рафинирани. Како што е гала облека, моделите на утринскиот костум мора да бидат во хармонија.

Утринско палто

Хакет

Во јакна може да се додаде низа додатоци. Зборуваме за ракавици (ако е вистинското време), врвни капи, часовници за облекување, џебни плоштади и бутониера. Што се однесува до овие две последни додатоци, тие понекогаш се носат заедно, но препорачливо е да не користите шал и цвет истовремено.

Другата облека од овој кодекс на облекување, палто, е резервирана за ноќни или затворени места. Утринското палто е облека за дневно облекување, додека опашката е вечерен фустан. Треба да се напомене дека во моментов употребата на утринскиот мантил на свадби е малцинство. Покрај тоа што е меѓу оделата на младоженецот, оваа свечена облека се користи и на трки во Аскот и на официјални церемонии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.