Дали кондомот ви создава проблеми со ерекцијата?

Имам неколку пријатели кои, кога ќе се собереме, секогаш ми даваат многу идеи за нови предмети Стилски мажи. Денес ќе разговараме за еден случај што една пријателка ми го кажа дека нејзиното момче ја изгуби сексуалната моќ кога се стави кондомот.

Верувале или не, многу е вообичаено ова да им се случи на мажите и не е дека кондомот е виновник за овој недостаток на ерекција. Постојат многу причини, но најчеста е кога мажот се користи -долго време- да го стори тоа без употреба на кондом, а потоа, од која било причина, мора да го користи повторно и тоа може да предизвика губење на ерекцијата.

Во сексуална врска, главата игра многу важна улога и во случај на чувствителност, точно е дека со кондомот губите - многу - но мора да се концентрирате и да ја поминете оваа бариера.

Она што мора да го направите е да престанете да размислувате во тој момент и во прецизниот момент кога го ставате кондомот, мора да сторите - и да го замолите вашиот партнер - да ја одржува предиграта со полн капацитет. Можете исто така да побарате од неа да биде таа што ќе ви го стави кондомот, така што и ова да стане дел од предиграта, а во тоа време да можете да правите и други работи кои ве зафаќаат

😱 Препорачано: Ако сакате да имате проблеми со кондом зголемете го пенисот на безбеден начин сега е можно преземање на главната книга за пенисот со кликнување тука

Може да се обидете да користите кондоми од друга марка, или оние што се потенки од оние што ги користите, или да го пробате вибрирачкиот прстен, кој го одржува кондомот на место и истовремено ќе го стимулира вашиот пенис и клиторисот на вашиот партнер.

Постојат многу работи што можете да ги испробате, но важно е дека во тој момент ќе се обидете да се опуштите и да не размислувате. Кому веќе му се случило тоа? Кои работи се обидоа да го избегнат?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   тахуел dijo

  Јас сум дел од заедница на заведување и сексуалност и ја допираме оваа тема илјадници пати затоа што венерични и габични инфекции се многу почести отколку што веруваат повеќето луѓе, вистина е дека кондомот отстранува многу чувствителност и може да достигне до непријатно, вреди да се каже дека дури и некои латекс може да генерираат алергии!
  Најголемите трикови што можам да ви ги дадам се, како што рече партнерот, да ја задржите предиграта, поставувањето на кондом исто така треба да биде што е можно сензуално, разбирливо е дека вашиот партнер го поставува тоа, дека ви лиже на вратилото на вашиот пенис додека спуштајте го ролерот или што и да ви падне на ум, еве каде игра вашата фантазија, брат! Алтернатива е секогаш анатомски или екстра фини кондоми, како и кожни или синтетички, но последните двајца не спречуваат 100% од болестите и се нешто повеќе кревка! Јас не ги препорачувам.
  Конечно, запомнете дека друга од мисиите на кондомот е спречување на бременоста и има скоро 98 проценти „вистинска“ ефикасност при правилно користење на истиот! И најдоброто нешто што го препорачувам во врска со ова прашање е да користите гелови за подмачкување со спермицидно дејство бидејќи процентот се зголемува на 100 проценти!

  Запомнете!:
  Кондомот не штити и од заразување со габи или венерични болести, како и од несакана бременост.
  Предиграта не треба да трае подолго од сексуалниот чин и треба да заврши само во моментот на пенетрација
  Никогаш не верувајте им на жените во однос на здравјето (може да биде и обично е дека тие не знаат или се премногу жешки за да коментираат!) Или во врска со плодните денови (тие се катастрофа, соочете се, мора да се грижиме за сè!)
  Двете најдобри опции ако страдаме во ова прашање се анатомските проследени со ултра фините.
  И, конечно, кај младите со добро здравје, повеќето, ако не и сите, проблеми со ерекцијата поминуваат низ психолошко ниво, уживањето во сексот и фантазирањето секој пат кога ќе погледнат на жена е најдобро за машката енергија!

  Поздрав ЕЛ ТАХУЕЛ

 2.   проблеми со ерекцијата dijo

  Никогаш не ја замислував оваа ситуација, искрено. Па, не знам дали на пример премногу тесен кондом може да влијае на вазодилатација или нешто слично. Ме натераа да размислувам ...

 3.   Ann dijo

  Поради околности, мојот партнер е со проститутки веќе неколку години. Секако дека е откриено но тој вели дека отсекогаш користел кондом за сè, па дури и француски, не верувам во тоа имајќи предвид дека многу години не сме го користеле и тој не е навикнат и вели дека не се забележува во чувствителноста. Кој верува во тоа? Тој вели дека девојчињата многу се грижат едни за други, (но дури се најавува дека тоа го прави и без неа), а исто така го фатил вирусот на хепатит Б што не го развил и веќе е излечен, знам затоа што тој открил некои тестови што биле направени и други работи, и тој вели дека не знае ништо што лекарот не му рекол ништо, и ако бил заразен ќе му се расипел кондомот, а тој не сфатил, каква шега! вистина? со почит

 4.   Педро dijo

  Колку одлични препораки Тахуел !! Ви благодарам!

 5.   јасмин dijo

  Верувам дека човекот што не користи кондом е темпирана бомба, тој може да фати какво било заболување.
  Имав дечко ми кој не го сакаше кондомот, тој многу патува, оди на различни континенти на годишни одмори. Замислете што може да се случи.
  Бездруго се обидов да го натерам да го користи кондомот, го облеков, го вклучив, но кога го имав, неговиот пенис заспа.
  Конечно се плашев од него.

 6.   Мигел dijo

  Здраво, поздрав до сите ... имам коментар да направам. :: добро ... јас користев ... кондом со ретарданс. 3 пати со мојот партнер и ми работеше добро ... нормално јас може да продолжи барем 3 или 4 пати .. но јас забележав k кога го користам тој кондом уште еднаш .. можев само .. направете го тоа 1 пат, сакам да продолжам да ми давате време не! Јас малку се одморив, но .. мојот пенис беше слаб .. и тоа ме направи чудно. Затоа што никогаш не ми се случило тоа .. и п.с. не можев да продолжам .. Не знам дали ја изгубив чувствителноста. еден пријател ми рече кога некој користи ретардантен кондом ја губи чувствителноста. Но, после тоа ... поминаа 3 дена. И чувствувам дека мојот пенис не е во ерекција како порано ... ако е точно дека чувствителноста е изгубена, како може да се врати чувствителноста ... дали е тоа можно? .. Јас сум загрижен за тоа. Затоа што се вратив на секс со мојот партнер користејќи друг кондом без ретардантен .. и тогаш го направив тоа само еднаш .. Сакав да го пробам повторно, но .. сега трае подолго .. да подигни се порано не беше така. После, по кратко време, само повторно го имав многу во ерекција .. добро, многу ви благодарам што ме слушавте, се надевам дека ќе ми помогнете ...

  ШТО МОЖАМ ДА НАПРАВАМ ? Дали има некакво решение за мојот проблем?

  Како може некој да ја врати чувствителноста ... дали е тоа можно?

 7.   Моника dijo

  Здраво Мигел! Не грижи се затоа што имав момче кое исто така беше доста моќно (т.е. можеше да го стори тоа неколку пати во една ноќ) и единствениот пат кога ерекцијата му пропадна е затоа што користел ретардантен кондом. Ако пенисот ја изгуби чувствителноста, сосема е нормално да опаѓа. Не се грижеше и подоцна со нормални кондоми сè беше одлично. Затоа ве советувам да не и давате значење затоа што веќе знаете што е тоа и дека уживате во се што можете. Се најдобро!!

 8.   Љубов dijo

  Добро! Дали мислите дека е вообичаено момчето да ја изгуби ерекцијата 10-тина пати со својата девојка со која е веќе 2-3 години? Ние би рекле дека тој има серија во која има 2 неуспешни ерекции, половина година подоцна уште една мала низа ... и така натаму. Тој има 30 години сам. Деликатно е за сè кога станува збор за тоа: бучава, перцепирање на мене малку помалку возбудена ... Велат дека половина од мажите имале некоја ваква фаза, но не е добро позната затоа што не зборуваат за тоа . Благодарам

 9.   Дејвид dijo

  Здраво, имам коментар да направам .. ми беше прв пат и решив да користам кондом со ретарданс .. сакав да го пробам, но пенисот ми беше слаб .. не знам што да правам, некој раскажува мене ако е нормално

 10.   Хулио dijo

  Исто така, сакав да прашам за совет, пред некоја вечер се сретнав со спектакуларна жена и по неколку дена имавме блискост во мојот стан, и двајцата бевме многу возбудени од предиграта, забележав дека таа веќе беше пред да експлодира како мене, во дека во тој момент, таа ме замоли да го ставам кондомот, автоматски кога ќе го облечам, мојата ерекција се спушти толку многу што не можев да ја направам пенетрацијата, затоа таа се изнервира, тоа беше третата вечер што ја видовме едни со други, од тој момент па натаму. Тој не сакаше да ме види, затоа ми донесе многу фрустрација, бидејќи без кондомот бев варварски и со многу добра ерекција. Дали е ова тотално психолошко? може некој да ми подаде рака? Мислев дека користењето пилула вијагра нема да се случи, дали е тоа точно или може да ми се случи во секој случај?

 11.   Wegs dijo

  Претходно имав добра ерекција и уживав во сексуален однос …… .. бидејќи го користев кондомот have го намалив рецидивот now .. сега имам проблеми

 12.   Александар dijo

  Еј, но како може да се реши сето ова? Од сите ваши коментари има нешто што тие не го допреа, на пример мојата девојка и беше прв пат, ќе знаете дека е многу наивна, и велам да ме допре и се чувствува извини, па како да и кажам дека ставив кондом ?????, не знаеш ништо за сексот

 13.   Карлос dijo

  Многу добро го донесе ова прашање. Треба да биде пошироко распространето, не само за нас, туку и за жените. Ова може да ја уништи врската: Theената ќе се чувствува непријатно од млитавоста на нејзиниот партнер, ќе чувствува дека веќе не е доволно привлечна или дека е помалку доверлива, ќе го обвини него, нема да зборува за ова прашање како табу но тој повеќе нема да го гледа момчето на ист начин, ако тоа е првата врска помеѓу двајцата можеби нема да помисли на секунда. Тоа е комплексно прашање, не можете без кондом, но кондомот може многу да уништи ако на сексуалноста не и се пристапи со отворен ум и се верува дека мажите секогаш треба да бидат тврди машини со прецизност. Истата работа само што му се случи на Julулио со нешто што се чинеше дека оди во сериозна врска, што повеќе нема да оди никаде поради оваа причина. Иако и таа не го донесе тоа, јас го знам тоа заради тоа како тотално го менувам мојот став по завршувањето на актот.

 14.   матија dijo

  Ова ми се случи вчера, не можев да одржам ерекција поради кондомот, само сакав да го ставам ја изгубив ерекцијата

 15.   Manuel9 dijo

  Мислам дека треба да почнеме да гледаме дали брендовите на кондоми се важни. Ги предизвикувам сите мажи кои имаат ваков проблем да кажат со кои марки на кондоми најчесто се распаѓа ерекцијата. Особено тоа ми се случува со денес.

 16.   Manuel9 dijo

  Мислам дека треба да утврдиме дали е важен брендот на кондом или не. Ги предизвикувам сите мажи со кои го споделуваме овој проблем да споделат со какви марки ова ни се случи. Особено, тоа обично ми се случува со денес.