Кондоми од Меркадона, сигурни?

квалитет на кондомите Меркадона

Сигурно некогаш сте посакале или користеле некои Кондом Меркадона кога станува збор за секс. Нивните ниски цени ги прават прилично прифатливи, а квалитетот е доста добар. Соочени со цените на кондомите како Дурекс или Контрол, човек размислува двапати дали квалитетот на овие кондоми е доволен за да се продаваат по таа цена. Безбедноста на кондомот е неопходна ако сакаме да избегнеме непожелни ситуации. Добриот кондом што ја исполнува својата функција може да ни заштеди илјадници евра во иднина.

Во овој пост ќе анализираме дали кондомите Меркадона се сигурни или не и квалитетот што го имаат. Дали се сомневате во оваа тема и сакате да бидете сигурни дали треба или не да ги користите? Продолжете да читате, бидејќи ние ќе ви кажеме сè.

Цена и кондоми

Брендови на кондоми

За многу луѓе, сексот е нешто што чини пари. Постојат многу врски што можете да ги имате во текот на целата недела со вашиот партнер или со друга личност и потребата за кондом е неизбежна. Ако имаме просечна цена на пазарот, забележуваме дека тие се околу 6 евра за секои 12 единици. Ако имате просечно 1 или 2 сексуални односи на ден, ние сме трошејќи околу 4 или 6 евра неделно во заштита. Ова заработува повеќе од 20 евра месечно.

Ако жената не користи никакви пилули за контрацепција или друг метод, употребата на кондом е неизбежна ако сакаме да избегаме од непријатни ситуации и страв од „душо, сè уште не сум се симнал“. Покрај тоа, на многу од нив им треба кондом за издржи повеќе во кревет.

Во Меркадона тие продаваат кондоми со вкусови, фини, обични и други видови кои личат на оние од најпознатите брендови, но по многу пониска цена. Марката што ја имаат е вклучена и тие се доста софистицирани.

Меѓу цените на различните видови кондоми продадени во Меркадона го имаме следново:

 • Пакет од 12 стимуланси (фино): 3,60 евра.
 • Забава од 6 пакувања (бои и мириси): 2 евра.
 • Пакет од 12 единици природно чувство: 3,30 евра.
 • Пакет од 12 единици Ultrafino 0,004 (најсофистициран): 5,90 евра.

Досега најпродавана е класиката што вреди 2 евра. Повеќе од половина е заштедено со купување на овој вид кондом наместо купување на традиционалните брендови. Ова нè наведува да размислиме за нивната безбедност и квалитет.

Марк на кондоми Меркадона ON

видови кондоми меркадона

Брендот ON е во сопственост на јапонска деловна активност наречена Окамото. Оваа компанија има повеќе од 80 години искуство во кондоми и сексуална безбедност.

Ова име не било многу распространето во Шпанија со оглед на неговото незнаење се додека Меркадона не оствари продажба со нив. Сепак, во Азија е референца што ја користат милиони жители.

Самата компанија го објаснува начинот на кој се произведуваат овие кондоми со целосна сигурност за нивната продажба. Тие користат ексклузивно соединение од латекс што го има развиено Окамото и гарантира целосна сила и безбедност при сексуални односи. Предноста што ја имаат е тоа што, и покрај нивниот состав, тие се прилично тенки и меки на допир, па сексуалното искуство се зголемува. Сето ова по ниска цена ако го споредиме со другите традиционални брендови.

За да се гарантира и смири стравот на клиентите во врска со своите производи, Окамото ги специфицира тестовите што ги има направено секој кондом. Секој кондом поминува низ електронски тестови за пинови во кои, доколку има каков било вид на дупки, тој е тотално отфрлен и не се издава за подоцнежна продажба. Само оние кондоми што немаат дупки го поминуваат тестот и можат да се продадат.

Покрај овој тест, тие се подложени на уште пет примероци. Една од нив е истекување на вода. Ако прилив на вода помине низ кондомот и помине низ него, тој автоматски се отфрла. Руптусот и стресните тестови ја откриваат цврстината и конзистентноста на материјалите со кои се произведува и овозможуваат гарантирање на неговата безбедност при употреба.

Полагањето на овие тестови нè уверува дека овие кондоми се целосно подготвени за продажба.

Социјално прифаќање

латекс во кондоми меркадона

Постојат многу луѓе кои размислуваат или размислуваат за кондомите Меркадона и објавуваат коментари од типот „тие не вредат ниту како балони“ или „тие се многу непријатни“. Со оглед на ова, мора да се каже дека има милиони вкусови и дека ќе има луѓе кои се чувствуваат поудобно со нив, а други претпочитаат да плаќаат повеќе пари за да се чувствуваат безбедно.

Еден од проблемите што ја преплавуваат продажбата во многу сектори на трговија е несигурност на клиентот за безбедноста и ефикасноста на производот. Соочени со повисока цена, се чувствуваме помирни и сметаме дека ќе работи правилно. Ништо не е подалеку од вистината, можеме да бидеме изненадени од квалитетот на производите што се продаваат по пониска цена.

Цената на производот е резултат на сите трошоци за производство, транспорт и данок плус маржата на профит. Во зависност од техниките на производство, употребените материјали, продажниот маркетинг и резултатот добиен од клиентите, можете да изберете една или друга цена. Брендот ON нема реклами за своите производи како што прават другите брендови како што се Дурекс или Контрол. Ова им дава многу простор во нивните цени.

Ефикасност на кондомите Меркадона

Кондоми од Меркадона

Откако ќе ги анализираме цената и квалитетот, треба да се фокусираме на она што навистина е важно во кондомот: безбедност и удобност. За многу модели што излегуваат (екстра-слаби, чувствителни, со текстури, топлински ефект и сл.) Мора да мислите дека никогаш нема да биде исто како да не сме облеколе ништо. Така, Не можеме да се преправаме дека го чувствуваме истото со кондом како и без него.

Ако брендот кондоми Меркадона ОН ни нуди целосно безбедни кондоми, со различни модели кои ни гарантираат подобро искуство во сексуални односи и ја постигнеме целта да немаме проблеми со бременоста или ширење на болести, зошто ќе платиме повеќе за традиционален бренд?

Се надевам дека со оваа анализа ќе ви ги разјаснам сомнежите во врска со овој вид на кондом.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Но dijo

  Ги купив овие кондоми и со вториот што го искористив морав да одам во аптека за да купам апчиња утрото после тоа, бидејќи се скрши ... Тие не се многу добри.

 2.   Микел dijo

  Како и да е, ја користам природната сензација со години и засега не ги менувам ... единствениот недостаток е што не ја гледам големината во оваа марка никаде ... и би било добро да знам затоа што има моменти што ме стегаат повеќе од другите ... Не знам дали ќе биде мое чувство или не ... ценам одговори. Благодарам

 3.   M dijo

  Почнав да ги користам затоа што и durex и контролата не успеаја повеќе од еднаш и за да барате други брендови треба да одите во специјализирани продавници кои не прават грешка, тие обично не се при рака многу пати. Никогаш не сум бил сигурен во кондомите со бела етикета, но барав препораки од неколку и ги пробав ON-овите. Ги користам со години и морам да кажам дека не знам дали ќе бидат најдобри или не, но не дадоа неуспех. Вистина е дека окамото не е референтна марка во Шпанија, но во други земји е позната и ценета.