Комбинирање на бои во машка облека

облека-бои-мажи

Како што веќе знаеме, бојата може целосно го трансформира изгледот на една личност. На пример, одредена боја може да направи кожата да изгледа беспрекорно и полна со свежина, додека друга може да изгледа црвеникава и уморна.

Многу мажи и жени Понекогаш тие носат лоши одлуки, размислувајќи дали бојата што ќе ја користат е вистинската или не, дали темниот тон многу ќе ги потенцира темните кругови или, пак, ќе го направи лицето да изгледа многу бледо, меѓу многу други прашања .

Одговорите на овие прашања не се очигледни бидејќи вклучуваат бесконечност на варијанти и за уметност на комбинирање и усогласување на тоновите и нијансите потребно е многу вежбање и искуство. Од овие причини ќе оставиме неколку корисни совети.

  • Ако имате темна, кафеава или маслинеста кожа, темна коса и кафеави очи, боите што најмногу се истакнуваат се бели, каки, ​​розови, сиви и бледо сини. Темно-кафеава, тиркизна, зеленикава магента и црна се оние што изгледаат најмалку.
  • Ако имате среден тон на кожата, длабоко зеленикави, кафеави или сини очи, а вашата коса е исто така темно руса или кафеава, најдобро е да изберете темносина, беж, розова лента, црна или бургундска боја. Боите што треба да се избегнат се темно кафеава, маслинесто зелена, црвена и мавова боја.
  • Ако вашата кожа е многу светла, имате светло сини очи и руса коса, бои како сина, слонова коска, кафеава, беж и светло сина, и треба да избегнувате розова, портокалова, виолетова и црвена боја.

Секогаш е добро да барате контрасти и да не мешате слични тонови Затоа, тоналноста на боите за светла кожа треба да биде придружена со ладни бои како синкава или зеленикава за да се направи посвежа слика. Опсегот на бои за темна кожа мора да биде придружен за возврат со топли тонови како црвеникава. За средни тонови, најдобри опции се кафеави, жолти, портокали и светло зелена боја.

Црните панталони секогаш треба да бидат придружени со црни чевли, темно сините панталони одат добро со темно кафеави или карамел чевли. Премногу важно е да го усогласите тонот на чевлите со бојата на ременот или ременот.

Ако комбинирате обрасци, мора да бидете сигурни дека тие имаат нееднакви димензии. Ако носите кошула со тенки вертикални ленти, најдобра опција е да ја комбинирате со вратоврска со големи дизајни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.