Келн за мажи

Келн за мажи

Кои се најдобрите колони за мажи? Тоа зависи од тоа што барате во неа: свежина, суптилност, мажественост, смел ...

Ние наоѓаме големи колонии во секое од мирисните семејства (свежи, цветни, дрвенести и ориентални). Следните колони се движат од лесни до тешки, но тие дефинитивно ќе ви помогнат да направите одличен прв впечаток..

Тоалетна вода или колонска вода?

Инвиктус Фласк

Користењето на зборот „колонска вода“ наместо терминот „тоалетна вода“ е попогодно за оние кои не зборуваат француски јазик. Сепак, повеќето колони за мажи се всушност тоалетни води (и ова е наведено на шишето).

Што е тоалетна вода? Мирисите се класифицираат според нивната концентрација на масло, а онаа на тоалетот е помеѓу 5 и 15%. Тоа значи дека трае приближно 3 часа, што не се смета за премногу или премалку.

Со тоа, не грижи се како Не е во ред да се користи зборот „колонска вода“ за да се означи „тоалетна вода“. Можете да продолжите да го правите тоа без проблем, бидејќи во моментов е термин што може да се користи за сите машки парфеми.

Свежи колонии

Шише со колонска вода Acqua di Parma

Колониите на ова мирисно семејство се идеални за денот, особено во текот на пролетта и летото. Лансиран во 2010 година и претставен во црно шише, едноставно и привлечно, Acqua di Parma Essenza di Colonia е несомнено меѓу најдобрите од оваа класа.

Продолжувајќи со колонии на цитрусиВреди да се спомене и следново:

 • Пако од Пако Рабан
 • Калвин Клајн ЦК еден
 • Господин де Givenиванши
 • 4711 Оригинален Келн

Дали претпочитате морска свежина? Во тој случај, веројатно по ваш вкус се следниве машки колони:

 • Лое вода Тој
 • Давидоф Кул вода
 • Acqua di Giò од Giorgорџо Армани
 • Уго Елемент
 • CH Машки спорт
 • L'Eau par Kenzo pour Homme

Цветни колонии

Шише со колонска вода Lanvin L'Homme

И, доаѓаме до семејството на цветни мириси, кое работи многу добро преку ден, особено во текот на летото. Дека зборот цветни не ве прави недоверба, бидејќи тоа не ги спречува да бидат и многу мажествени..

Ако барате цветна колонска вода, која е и машка, Ланвин Лом Без сомнение е една од оние што треба да ги испробате следниот пат кога ќе поминете низ делот за парфеми. Тајната е нејзините дрвени белешки. Истото се случува со Loewe 7, последниот е посоодветен за ноќта.

Шише со вода

Друга многу успешна колонија на ова мирисно семејство е Eau de Rochas Homme. Бидејќи работи добро и преку ден и во текот на ноќта, тоа е опција да се земе предвид ако сте еден од оние кои претпочитаат да не ја комплицираат и да ја користат истата колонска вода за сите прилики.

Под овие редови можете да видите други големи колонии од цветен тип:

 • Acqua di Parma Blu Mediterraneo Фико ди Амалфи
 • Келвин Клајн ЦК Биди
 • Мажи Пол Смит
 • Acqua di Selva од Висконти ди Модроне

Вуди колонии

Шише L'Homme Sport од Ив Сен Лоран

Понудата за колони за мажи изобилува со оние кои припаѓаат на семејството на дрвениот мирис. И не е ни чудо, оттогаш тие се многу машки мириси. На овој начин, тие се безбеден облог за вашиот арсенал на колонии, како и кога станува збор за тоа подари му на човекот.

Ако се прашувате која колонска вода да ја користите после тренинг за да се чувствувате свежи и ревитализирани, Ив Сен Лоран Лом Хом Спорт е една од најдобрите опции на пазарот. Земете го со вас во чанта за вежбање и искористете го неговиот дрвенест и свеж мирис после тушот после тренинг.

Следното се други дрвени машки колонии кои вреди да се проверат за денот:

 • Лакост суштински
 • Ветивер од Адолфо Домингез
 • Шеф број еден
 • Шеф флаширана
 • Хуго напојувај
 • Лое 7 природно
 • Bvlgari BLV истурете Homme
 • „Шик за мажи“ од Каролина Херера
 • DKNY Men од Дона Каран
 • Пако Рабан Инвиктус

Diesel Only The Brave Tattoo е зачинета Вуди колонска вода која работи многу доцна во ноќта. И Esencia pour Homme од Loewe, 1 милион среќен од Paco Rabanne, Narciso Rodríguez Bleu Noir for Him Eau de parfum или елегантно претставениот Gucci од Gucci, исто така се издвојуваат кога станува збор за Вуди колонски идеални за ноќ.

Источни колонии

Темно сино шише Hugo Boss

Мирисите со егзотични допири се совршени за да не останете незабележани навечер. Следното се одлични опции:

 • Келвин Клајн опсесија за мажи
 • Каролина Ерера 212 секси мажи
 • CH Men од Каролина Херера
 • Хуго Бос темно сина
 • Тело на Ив Сен Лоран Курос
 • Барбери Лондон
 • Burberry Brit за мажи

И се разбира Ле Мале од Jeanан Пол Готје, со неговото класично шише во форма на морнарска биста.

Шише со колонска вода Solo Loewe

И покрај нивниот интензитет, колоните од семејството источна миризба исто така можат да работат одлично во текот на денот. Цветен ориентален тип, колоната соло Лое е многу солиден облог за тој ден. Ако ви се допаѓа овој вид мирис, можете да го пробате и следново:

 • Патување за eyејлан со Адолфо Домингез
 • Калвин Клајн ЦК Еден шок
 • Човек Бвлгари

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.