Колку често мора да ја миете косата

измијте ја косата

Сигурно сте помислиле повеќе од еднаш на тоа ако често миењето на косата ќе биде добро или не за вашето здравје. Можеби не одите многу лошо мислејќи дека да, бидејќи веројатно ако сте го дошле овој заклучок тоа е затоа што сте почнале да набудувате некако разбушавена коса и не наоѓате причини за тоа. Некои делови од нашето тело мора да продолжат со нормален и природен циклус, и не мора постојано да го опиваат со вештачки производи.

Овој пат косата страда ако ја подложуваме на постојано миење секој ден. Едноставно, навлажнете го со вода и исплакнете е доволно ако косата не е импрегнирана со нечистотија. За жал, нема ништо научно што точно ги пренесува овие податоци, она што го знаеме е тоа Секој вид коса е на различен начин и мора да бидеме претпазливи за потребната грижа.

Колку често мора да ја миете косата?

Експертите препорачуваат миење на косата два до три пати неделно (максимум) бидејќи е доволно да се покаже здрава коса. Ако, напротив, вашиот животен стил или работа бара да мора да го миете секој ден, има шампони за коса за секојдневна употреба, така што нема да претрпи никакво влијание.

 

Косата не страда, вашиот скалп страда. Фактот за миење на косата секој ден и со кој било производ може да заврши наталожено масло на скалпот, па оттука и генерирање природен квасец и создавање првут. Од тука па натаму, некои компликации како што е опаѓање на косата или дерматитис.

измијте ја косата

Ако косата е добра или мрсна, не е важно што може да се мие секој денВие само треба да изберете тип на производ што ви треба за овој тип на коса. Истото се случува со луѓето кои спортуваат, оние кои страдаат од некој вид на потење поради пот или оние кои се изложени на кој било медиум кој извалка и ги запушува нивните пори. Поради оваа причина, од суштинско значење е да се измие за да може да се исчистат сите пори што се затнати од овие причини.

Што се случува ако се туширате секој ден?

Постои техника „Без шампон“ и иако се чини малку облачно, треба да се тушираме без да се мие секој ден со шампон. Можеме да следиме а хигиенска рутина Како што обично правиме, треба да се навлажнуваме и да исплакнуваме само во деновите кога не треба да ја миеме косата. На овој начин само ќе можеме да ја отстраниме еколошката нечистотија на денот и да можеме да ги одржуваме природните масла на косата на природен начин.

Откријте дали вашата коса е преплавена

Лесно е да дознаете зошто страда вашата коса. Веројатно ќе го забележите суво и досадно И не доаѓате до заклучок дека го миете многу често. Косата е живо влакно што е суво, но содржи влага. Прекумерната употреба на шампон ја отстранува таа вишок влага и затоа ја претвора во слаба и оштетена коса.

секојдневна употреба шампони

Од друга страна, бидејќи ја отстранува и таа влага го отстранувате целото производство на природно масло од нашата коса, правејќи го нашиот скалп да работи за да добиеме повеќе од споменатото масло. Вишок од ова производство, како што објаснивме, може предизвика косата да ви падне или прекумерно повлекување на вашата природна маст може да предизвика рамна, безживотна и досадна коса.

Ако вашата коса треба да се мие секој ден, тогаш треба да се прибегнете специфични производи од некои опсези кои се специјални за секојдневна употреба, со природни екстракти кои го хидрираат и почитуваат скалпот. Некои од нив имаат особеност да бидат против првут и многу да ги почитуваат кревката и нежна коса.

секојдневна употреба шампони

Употреба на балсам, маска или фен

Иако успеавме да се миеме постојано и во зависност од видот на косата или начинот на живот, не смееме да заборавиме на регенераторите или маските. Овие производи се исто така неопходни за нашата грижа бидејќи помагаат да се задржи влагата во косата.

Кога ја миете косата многу помалку во текот на неделата, од витално значење е да ја одржувате влажната и нанесувањето регенератор или маски по миењето помага да се одржи до следното миење. Маските може да се нанесуваат до 20 минути, а климатизерите се за инстантно разјаснување. Едно нешто што е од суштинско значење е добро да ја исплакнете косата по нанесувањето.

Користење на фен да, дозволено е ако навистина ви треба. Можете да ги користите овие совети ако не сакате да ја оштетите вашата коса: обидете се да ја исушите од горе надолу и обидете се да не ја приближувате премногу до вашата коса. Користете ја минималната температура како напојување и завршете ја да ја исушите со експлозија на ладен воздух, ова ќе ги запечати кутикулите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.