Кои се белите глави на пенисот?

На бели дамки на пенисот тоа е прилично честа дерматолошка состојба кај мажите. Познати се и како бисерни папули, се бенигни и не се пренесуваат преку секс или лична хигиена. За неговиот изглед се верува дека е наследен.

Мали испакнатини во боја на месо се појавуваат по ред кои го крунисуваат пенисот (на основата на глансот). Овие испакнатини се многу чувствителни, па затоа можат да предизвикаат непријатност.

Не постои третман за да се елиминира. Овие папули ќе траат во текот на животот, намалувајќи ја нивната видливост како што стареат. За нивно отстранување (за естетски цели) потребно е да се изгорат (криотерапија или криохирургија).

Во случај на презентација на овие папули, препорачуваме да одите кај уролог или дерматолог за да утврдите дали овие точки на пенисот се поврзани со ова нарушување или друга состојба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   лало dijo

  Ги имам овие папули на мојот пенис кога ги открив пред неколку години, бев многу исплашен, но ми беше срам да одам на лекар. разговарав со моите пријатели и откако бев во многу соблекувални сфатив дека тие се чести кај многу мажи и не се мачат

 2.   Кристијан вега dijo

  Имам 13 години и забележав дека ги имам овие бели дамки на главицата. Моето прашање е следново: дали е нормално на моја возраст да ги има овие бели дамки?

 3.   Кристијан вега dijo

  Имам 13 години и забележав дека ги имам овие бели дамки на главицата. Моето прашање е следново: дали е нормално на моја возраст да ги има овие бели дамки?

 4.   Anonimo dijo

  Имам 13 години и неодамна имав бели глави ... што можам да направам и нормално се плашам дека е болест или нешто слично

 5.   Кристијан * dijo

  Имам 21 година и пред неколку недели добив бели точки кои се како месо и малку ме болат, но знам дека ќе бидат малку исплашени дека се заразни или сериозни, но јас сум преплашен да ги имам на мојот пенис но знам дека никогаш немав секс со никого и тие излегоа од никаде ...
  Што може да се направи во таква ситуација?