Кое е најдобро време за вежбање

Кое е најдобро време за вежбање

Многу луѓе се прашуваат кога е тоа најдобро време за вежбање. Всушност, тоа е факт што не го знаеме, но теоретски веруваме дека првото нешто наутро е кога се согоруваат најмногу калории.

Спортот и времето за вежбање излегува дека е пракса за сите вкусови. Ако практикувањето претпоставува факт за слабеење, сигурно сакате да знаете што е тоа најдобриот момент од денот да го практикуваат. Според некои експерти има многу теории и сите треба да се разгледаат.

Најдобро време за вежбање

Постојат различни теории кои поддржуваат кога е најдобро време за спортување. Според мислењето на многу од нив, тоа е да следите рутина и да го правите тоа кога мислите дека вашето тело најмногу го прифаќа тоа.

Спортувајте наутро

Тоа отсекогаш било поврзано првото нешто наутро став започнете го денот со сета виталност и да можеш да ги изгориш сите тие резерви што ти останале. Ако сакате да дознаете повеќе за оваа теорија, има многу повеќе основи кои ја поддржуваат:

 • Започнувањето на денот го тера вашето тело да ги активира сите деноноќниот ритам, има повеќе енергија и тоа ја поттикнува активноста да се прави со помалку труд. Исто така, ако се прави на празен стомак ќе биде многу подобро да ослабете.
 • Некои експерти веќе предвидуваат дека најдоброто време би било во 7 наутро, со оглед на тоа што го активирате биолошкиот часовник и тоа значи повеќе да гориш и да бидеш поактивен во текот на денот. Ако, напротив, тоа се направи на крајот од денот, овие придобивки ќе бидат намалени.

Кое е најдобро време за вежбање

 • Дали треба да спортувате на празен стомак? Тоа навистина е лична работа, бидејќи некои извори тврдат дека постот предизвикува согорување на сите резерви. Но, тоа не е убедлив податок, бидејќи има тела кои треба да се разбудат со нешто во стомакот, а ни спортистите на високо ниво не можеа да си го дозволат тоа.
 • Дури и утрата имаат многу други придобивки. Луѓе го започнуваат денот со многу поактивно тело а тоа го активира метаболизмот. Кога вежбате спорт во ова време се лачат хормоните на среќата (ендорфини, серотонин и допамин) и тоа доведува до нивно земање активни во текот на денот. Тие ја носат користа и контролата на стресот и прават да се чувствувате многу повозвишени.
 • Ако се осмелиме да станеме рано ќе го подобриме циклусот на спиење и ќе ни помогне да спиеме подобро ноќе. За многу луѓе, започнувањето на денот на овој начин додава зголемување на енергијата, ги активира сите сетила и им помага полесно да се концентрираат.

Кое е најдобро време за вежбање

Спортувајте навечер

Други теории го поддржуваат спортувањето навечер. Тие дури потврдуваат дека е подобро да се практикува во ова време, а не наутро. Научниците од Институтот за наука Вајцман (Израел) ги потврдија податоците за тоа вежбање би било многу покорисно, бидејќи во ова време телото троши многу помалку кислород. Тие дури и ја поддржуваат нивната теорија покажувајќи дека тоа е кога имаме повеќе енергија и сила, а со тоа и многу поголем отпор.

Телото има многу повисока телесна температура и многу полесно се загревате кога вежбате. На овој начин се постигнува подобар ритам на тренирање. да потрошите многу повеќе калории. Мажите исто така ја имаат својата најголема предност, бидејќи во тоа време тие имаат највисок тестостерон и затоа имаат поголема сила.

Кои часови ги избираме?

Многу спортисти и фитнес експерти се согласуваат околу изборот на оној кој најмногу одговара на подобар распоред и изедначен кога на телото му е потребно. Не можете да вежбате наутро ако вашето тело не е подготвен да го направи тоа, или кога не ви се допаѓа. Ако го направиме тоа неволно, нивото на интензитет ќе биде многу помало и затоа нема да се претстави добро. Има луѓе кои дури чекаат да го направат тоа навечер и нивните тела се многу поуморни. Најдобро е да се направи кога вашето тело е поенергично и попродуктивно.

Кое е најдобро време за вежбање

Важно е да се занимавате со спорт рутински

Не мора да се држите до податоците кога мислите дека е најдобро да го правите тоа наутро или навечер. Експертите препорачуваат да го направите тоа кога „телото и умот“ имаат потреба од тоа и вие сте еманципирани. Препорачливо е да се направи без да се земе предвид распоредот и дури правете го тоа континуирано така што телото се прилагодува на таа рутина. Неделен тренинг и добра исхрана ќе бидат доволни за да постигнете подобар резултат.

Ако идејата е да вежбате за да го подобрите здравјето или физичкиот изглед, подобро е да нагласите дека тоа мора да го правите кога на телото му е потребно. Многу луѓе го прават тоа кога нивниот работен век или потреби нека изберат време да го направат тоа И иако времето е предмет, најдобриот начин е да го направите тоа кога потребите на вашето тело го дозволуваат тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)