Кога треба да ги смените тркалата на вашиот автомобил?

менувајте тркала

Основен дел за сè што ја опкружува безбедноста со вашето возило е состојбата на тркалата. Важно е тоа од време на време ја проверува правилната работа на тркалотошто правиш прегледи за управување, сопирачки, стабилност, итн.

Покрај тоа што стекнале безбедност за вас и за патниците во возилото, со потребното одржување ќе ја зголемите издржливоста на автомобилот.

Времетраењето на тркалата

Не е можно да се воспостават стандардизирани обрасци. Theивотниот век на тркалата може да зависи од многу различни фактори. Вкупниот број на поминати километри може да биде информација, но исто така не е точна референца. Истите километри може да се направат со повеќе или помалку абење на тркалата.

Меѓу променливи што треба да се земат предвид за времетраењето на тркалатаПостојат типот на автомобил, марката или производителот, факторите на животната средина, влажноста, температурата, правците или патиштата по кои се вози најчесто, итн.

смени го тркалото

Некои индикативни знаци дека треба да го направите прекинувачот

 • Намалувањето на гумите го забрзува абењето, и покрај тоа, тие подразбираат одреден ризик за интегралната безбедност.
 • Венчиња со деформација на удар, исто така, препорачуваат да се замени тркалото. Иако деформацијата е мала, потребно е да се смени тркалото.
 • Побавно и побавно сопирање. Ако при возење забележите дека возилото трае подолго и подолго за сопирање, тоа може да биде знак дека гумите се оштетени.
 • Природно абење. Може да нема удари или гребнатини на бандажите, но да има природно абење од континуирана употреба. Пругите од гума и бандаж исчезнуваат. Тоа е моментот на промена.
 • Таканаречениот индикатор за абење на Trea е најкористениот параметар за промена на тркалата. Како што се истроши гумата на гумата, каналите за евакуација („ударите“ на тркалото) стануваат сè помали. Кога ќе се доближат до шарата, станува неопходно да се сменат тркалата.
 • Староста на гумите. Без оглед на гумата и нејзините промени, раб има и старосна граница, проценета на десет години.

 

Извори на слика: Блог Confortauto / Блог Confortauto


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.