Книги за читање на есен

книги за читање на есен

Во секое време е добро време да прочитате добра книга, бидејќи читањето ни дава релаксација, уживање, ни помага да научиме концепти, теорија, вештини кои не сме ги знаеле и ни дава агилност и флуидност на нашиот начин на размислување. Може да чини и да започне нова книга, но Ако се закачите на читање, тоа е секако уникатно искуство.

Овие книги се избрани така што оваа есенска сезона ќе можете изберете една или повеќе книги за соодветното читање. Тие обезбедуваат психологија, во случај да сакате да истражувате во возбудливиот свет на личност, другите ве водат во авантури со избезумен крај, па дури и онаа на Заспаните убавици што зборува за симболиката на жените меѓу мажите.

Градот и кучињата

Марио Варгас Љоса

Градот и кучињата

Ако ви се допаѓаат класиците направени со чувство и интелигенција, ова е вашата книга. За многумина таа е најсилната и најбрутална книга на Марио Варгас и е преведена на повеќе од триесет јазици.

Раскажува приказна за група млади студенти од военото училиште „Леонсио Прадо“, кои за време на нивната тригодишна обука коегзистираат со безброј борби и ривалии, со корупција и бруталност што може да се рефлектира во настаните од нивниот воен живот. Тоа е многу воздржан и трогателен роман, каде треба да нè потопи во сета таа бес и фанатизам што може да заврши тинејџер во тие околности.

Убавици за спиење

Стивен и Овен Кинг

Убавици за спиење

Оваа книга е напишана од прекрасниот писател Стивен Кинг и помошта на неговиот син Овен. Хармонијата што ја создадоа овие две лица е неверојатна и можноста да се изрази со таков раскош што се чини дека е напишана од трето лице.

Вашата синопсис е клучното прашање што е поставено многу патиШто би се случило доколку жените престанат да постојат? Па, тоа е малку заплетот на овој роман, каде што жените исчезнаа затоа што се погодени од вирус што ги потопува во нов, женски свет, каде што ќе се одделат од стариот свет и полни со мажи. Што ќе се случи?

Каде ве водат соништата

Хавиер Ириондо

Каде ве водат соништата

Неговиот синопсис: Давид експерт алпинист за време на една од неговите патишта кон Хималаите драматично го губи својот придружник. Кога се вратил дома и како одминуваат деновите, тој не може да ја канализира таа трагедија и паѓа во длабока депресија.

Во рамките на оваа книга мора да откриете каква сила живее во вас и ќе мора да откриете како и на кој начин треба да ги канализирате сите тие стравови И болката низ која минува Тоа е приказна за тотално подобрување, каде што читателот ќе ги открие внатрешноста и цврстото донесување одлуки што секое човечко суштество треба да го направи за да оди напред.

Влијание

Роберт Сијалдини

Влијание

Овој автор детално го опишува неговото големо истражување за полето на влијание. Се смета од експерт во областа на покорност, преговори и убедување.

Тоа е причината зошто дефинира до 6 основни категории поврзани со психологијата, со кои нè води да дејствуваме на одреден начин. Според неговиот извештај, во овие видови на однесување може да доминира нашата сопствена внатрешна моќ.

Господар на мувите

Вилијам Голдинг

Господар на мувите

Тој во овој роман ни раскажува како е опстанок на околу триесет момчиња кои се заробени на пуст остров. За време на целиот нивни престој, ќе се појават сурови настани помеѓу неколку момчиња, бидејќи меѓу нив тоа ќе биде загуба на нивната невиност и оттаму ќе бидат објавени низа вознемирувачки приказни. Appearе се појават сцени на лудило, борба за моќ, па дури и смрт, бидејќи е јасно дека тоа отсуството на правила недостасува скоро на почетокот на бродоломот.

Проклето!

Томас H. Харбин

Проклето!

Овој автор е многу јасен за една од емоциите од кои човекот греши ... а тоа е неговиот гнев или гнев. После еден настан живеел лично и знаењето за неколку приказни каде што човекот во важна точка на размислување во неговиот живот се одвива во лутина. Со овие приказни обидете се како да развиете стратегии за решавање на овој незгоден факт.

Тој знае дека постојат начини и можеме да откриеме нови начини да можеме да го канализираме тој гнев и да не го прифатиме, бидејќи ако го потопиме тоа е тоа чувство дека можеме да изгубиме сè во животот. Знаејќи дека мажите имаат сериозни проблеми со гневот што може да доведе до многу посериозни последици.

Патот на врвниот човек

Давид деида

Патот на врвниот човек

Тоа е книга напишана за современиот човек, каде Дејвид Деида опишува целосен водич за како да се врати машкоста стрТака што вашиот партнер (да бидете жена) може да живее покрај маж на многу порелаксиран начин.

Тоа е како библија на модерната мажественост, каде што нејзиниот автор е експерт за сексуалност и духовност. Со вашата книга можете да им помогнете на многу мажи како функционира законот за поларитет и како треба да одите напред за да водите живот како двојка напредувајќи духовно и сексуално.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.