Книги за самопочитување и самоусовршување

Книги за самопочитување и самоусовршување

Ако сте во клучен момент за подобрување, треба да го инвестирате вашето време во читање на една од книгите за самопочит што ви ги препорачуваме да те откријам личноНа Тоа се книги напишани од перспектива на писател кој сака да помогне да се разбудат сите оние на кои им е потребна. Тие збогатуваат и личен раст.

Не можете да пропуштите лично читање за самопомош да ја подобриме нашата гледна точка и да постигнеме будење. Тие се минувања на животот што вклучува работа, социјален живот, семејство и loveубов, каде што овие списи ќе напишат како да се соочиме со каква било неизвесност од скалата што ја нуди животот и личната медитација.

Книги за самопочитување за само-подобрување

Книги за самопочитување и самоусовршување

Дарови на несовршеност

Книга исполнета со емоции и со фрази полни со реалност и многу причина. Не многумина ја поддржуваат неговата теорија бидејќи не е научно докажано, но тој ни го дава тоа вродена мотивација, многу вредности што треба да се применат во пракса и особено лично прифаќање.

Патоказ кон успехот

Напишано е од C.он С. Максвел, кој н makes тера да видиме како треба да го цениме патувањето во нашиот живот од питачењето до крај. Usе ни открие како можете да станете успешни, но не со богатство и моќ, туку од сопствената среќа и зајакнување. Неговата форма и стил за да се пренесе ќе биде полна со смешни детали и со многу позитивизам.

Емоционална интелигенција 2.0

Сите мораме создадеме сопствена емоционална интелигенција и треба да се учи кога растеме од детството. Тоа е начин да ја запознаеме сопствената интелигенција и да ја зголемиме унапредување на личниот успех. Оваа книга ќе ви помогне да ги подобрите четирите типа на основни вештини: како да управувате со односите, социјална свест, самосвест и самоуправување. Авторите на овие книги ќе ви ги дадат најдобрите совети за тоа како да се зголеми емоционалниот коефициент.

Книги за самопочитување и самоусовршување

Противотровот

Книга напишана од Оивер Буркмен каде прави мала критика за мислата позитивно што се демонстрира во општеството и се носи до крајност. Тие секогаш врнеа врз нас и пристигнуваат „мотивациони“ фрази за да ја подигнат емоционалната состојба, без да се вклучи повеќе отколку со едноставни фразиНа Тој е убеден дека законот за привлекување не функционира, туку генерира многу повеќе несреќа за оние кои сакаат да се предадат на површен начин. Вашата самопомош ќе биде генерирана од убедување за лично подобрување, со филозофска содржина и со факти одобрени и сведоци од науката.

Вашите лоши зони

Тоа е водич за борба против причините за несреќата, за сите оние луѓе кои имаат чувство дека се преоптоварени, дека ништо повеќе не ги задоволува. Покрај тоа, таа е наменета за оние кои се чувствуваат несигурни, полни со комплекси и затоа тие се блокирани и не доаѓаат до реализација. Но, за да ја прочитате оваа книга, мора да се обврзете да бидете одговорни за вашата еволуција и совладај те со голем успех, ќе го разберете без тешкотии бидејќи е напишано со многу читливо читање.

Сакајте се себеси како што вашиот живот зависи од тоа

Неговиот автор во својата книга преведува како научил да ја гледа својата внатрешност и да ги надмине големите животни предизвици. Неговите изјави треба да бидат разбрани од широк спектар на различни култури и општества, вклучително и високи менаџери и висок персонал. Опишува како собира серија мисли и ставови што го навеле да се подобри и да ги постигне своите цели. Вие само треба да го насочите својот пат кон посветеност да се сакате себеси и тоа ќе се трансформира со текот на времето.

Книги за самопочитување и самоусовршување

Сега ти е редот да бидеш среќен

Уште една книга за самопомош напишана од Куро Кање и високо ценета од нејзините читатели. За многумина е напишано од сопствената совест и внатрешност да можат да им помогнат на сите тие луѓе да бидат среќни. За ова, тој изработи прекрасна карта за да може лесно да се ракува и да ви покаже како да тргнете на пат избегнувајќи многу блокади на патиштатаНа За неговиот автор, среќата не е само судбина, туку и патот кој некој треба да го трасира да верува во себе.

Како да се надминете себеси во време на криза

Можеби ова е книгата што им е потребна на многумина од нас, бидејќи без разлика дали станува збор за економска или емоционална криза, нејзините страници тие можат да ви помогнат да ја привлечете таа сила што живее во многумина од нас. Сауло Идалго ја најде најважната работа во животот и не е да ја привлечеш таа сила за да ги надминеш лошите времиња, туку да ја пронајдеш сопствената loveубов и да ја подигнеш самодовербата преку голема непоколебливост.

Ова се некои од книгите што тие можат да ви помогнат да ја зајакнете душата и многу повеќе да ги разбереме пречките што доаѓаат пред животот. Без сомнение, не можеме да ги собереме сите, иако ако направите преглед на кој било од нив, секогаш ќе ве упатат на други. Ако не знаете што да одберете, не заборавајте дека книгите избираат луѓе, мора да го изберете оној што најдобро вибрира во склад.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.