Класични фризури и кроеви за мажи

Класични фризури и кроеви

Колку што поминуваат годините и трендовите го проколнуваат вашиот стил во фризурите, без сомнение не можеме да оставиме настрана класични парчиња. Тие секогаш работат и има мажи кои ги користат за нивната голема ласкава нијанса, бидејќи за многумина тоа е исто така симбол на елеганција.

Ние мора да ги класифицираме двата типа на мажи кои претпочитаат една фризура пред друга. Ние имаме авангардата кои претпочитаат да ја усвојат фризурата во зависност од тоа што се носи, без да се плашат од мода. И тие постојат традиционалните, оние кои безбедно се обложуваат на типот на класична фризура, оној што ќе им даде гаранција.

Класични фризури

Традиционалните кратења отсекогаш постоеле од детството. Тие се оние кои го карактеризираат стилот и личноста на секој маж и со фризурата што им останаа до крајот на животот. Ако сакате да знаете многу повеќе стилови што ги избираат мажите со стил, можете да прочитате многу повеќе од тоа во што ви нудиме овој дел. Тука ви предлагаме фризури со класични кроеви:

Класична фризура со ножици

Класична фризура со ножици

Тоа е вид на сечење што генерално се прави во многу генерации. Завршницата не е ниту премногу долг ниту премногу краток, со горниот дел малку подолг од остатокот од косата. Страните на главата не се пресечени премногу кратко, туку повеќе лабаво и природно, за да можат да се чешлаат назад.

Нејзиното одржување не бара многу напор, Едноставно треба да го чешлате со чешел или четка за да останете стилизирани и без никакво ретуширање. Ако сакате да оставите мала ознака, може да намачкате малку восок, мат гел или пена или да нанесете мала количина вода.

Странична разделена фризура

Странична разделена фризура

Тоа е класика на сите генерации, оној што сигурно сте го виделе кај родителите и бабите и дедовците на нивните фотографии во младоста. Дај А. сериозен и софистициран допир, за работна средина и создавање на едноставно, чисто и внимателно сечење. Може да се создаде со мало марамче и со странична разделба, тоа е класичен тип на крој кај класиците и секогаш одеше добро во форма на многу лица.

Неговиот пресек може да биде многу подобар на лица кои не се многу аголни, со тркалезна форма и со големо чело. Хоризонталната разделба ќе го даде тој прав рез до структурата на лицето. Неговата форма доаѓа со исечоците на страните добро спуштени, а горниот дел нешто подолг. Кога се чешла може да се поправи со восок или лак за фиксирање.

Тупе фризура

Тупе фризура

Овој крој е класичен и модерен. Нејзините карактеристики се коса што е малку спуштено на страните на главата и со допир на врвот, но без да се спушти без дополнително разочарување. Треба да имате долга коса за да направите облик на марамче, или со марамче исчешлано или вратено назад, но без отстранување на јачината на звукот.

Се препорачува за оние лица со форма на лице со широка или триаголна вилица, бидејќи обликот на марамчето ќе помогне да се спротивстави на ефектот и да се создаде добар дел од лицето. Ако имате силна, густа и обемна коса Овој пресек ќе изгледа одлично за вас. За да го одржувате во правилна положба и со часови, препорачливо е да користите добар, силен лак за задржување, со ефект на влага и брзо сушење.

Под фризура

Подрез

Без оглед на тоа каков тип на коса имате, оваа фризура идеален е за кадрава или права коса. Неговиот пресек е многу избричен на страните, а горниот дел од главата треба да биде многу долг, идеално е седум сантиметри. Тоа е креативна фризура и твојата цел е да создадеш голем контраст, па ако си сериозна личност тоа не ти одговара. Ако имате квадратно лице, со многу обележани вилици и јагоди, оваа фризура ќе биде одлична, бидејќи ќе ја омекне и скрши цврстината на формата.

Избричен рез

Избричен рез

Тоа е класичен и традиционален рез каде што мажите веќе се одлучуваат за ваков вид бричење кога губат коса и сакаат да ја сокријат на одреден начин. Другите не можат да го сокријат олеснувањето што произлегува од тоа што не биле свесни за чешлање на косата секој ден или од топлината што косата може да ја даде малку долго во текот на летото. Затоа, тие избираат да го земат жилетот и да го остават скоро на 0, но за ова мора да се напомене дека ова сечење мора да биде прилично ласкаво за лицето.

Несредена или фризура со реси

Несредена или фризура со реси

Оваа фризура има неуреден состав, каде што косата е со иста должина и од страните и одозгора. Неговиот крој е идеален за кадрава коса, густа коса или коса со мали бранови. Идеалот е да се донесе хармоничен состав или завршете го намалувањето на јачината на звукот.

Тајната е да се сече на слоеви и создадете во некои случаи разбушавен волумен, но со фиксен ефект, главно на предната страна. Овој рез е добар за правоаголни лица или остри или долги лица, каде што неговиот ефект ќе создаде волумен на лицето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.