Квант е-Спортлимузин, автомобилот што работи со солена вода

Кван е-Спортлимузин

Додека секторот на транспорт претставува четвртина од светските емисии на СО2, електричните автомобили се повеќе се појавуваат како решение за иднината, дури и ако не се толку ефикасни како автомобилите во моментот. возила класици.

Сето ова може да се смени наскоро благодарение на Quant е-Спортлимузин, револуционерен прототип на електричен суперавтомобил. Презентиран минатиот март на Меѓународен саем за автомобили во Geneенева, Овој автомобил претставува неколку многу iousубопитни перформанси. Со своите 292 коњи под хаубата, може да постигне А. забрза Врв од 350 км на час. Тој оди од 0 до 100 км на час за само 2,8 секунди, и покрај неговата тежина од 2,3 тони.

Овој автомобил е опремен со нов систем на погон Нанофлукцела, која работи со солена вода и е развиена од компанијата што го носи истото име. Неговата моторизација се заснова на систем на генерирање на електрична енергија благодарение на два депозити на електролити течности. Солената вода содржана во овие резервоари поминува низ мембрана, што генерира електрична струја што ќе ги напојува четирите мотори на овој салон на изгледа агресивни

Предностите на ова постапка револуционерен престојувајте специјално во отсуство на ранливост на студ и во можност за повторно полнење на батеријата, или полека струја електрична, или побрзо со промена на електролитни раствори. Во моментов, невозможно е да се знае датумот на поаѓање на ова Quant е-Спортлимузин, но експертите замислуваат дека треба да чини 1,2 милиони евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)