стоечко притискање на рамото

Преса на рамото

Ние детално ви кажуваме сè што треба да знаете за печатот на рамото. Подобрете ги вашите делта со оваа одлична вежба.

наклон на притискање на мрена

Наклон на печатот

Во оваа статија ви кажуваме сè што треба да знаете за наклонетиот печат и неговите карактеристики. Дознајте повеќе за тоа овде.

домашна спортска сала

Салата дома

Ние ви кажуваме сè што треба да знаете за тоа што ви треба за да имате сала дома. Дознајте за тоа овде.

вежби за градите со притискање на гира

Вежби за градите со гира

Ние правиме список на најдобри вежби за градите со тегови за да ги подобриме добивките на мускулната маса.

силен грб

Грлица назад

Ние ви кажуваме сè што треба да знаете за најдобрите вежби за грб со тегови. Научете да имате голем грб

АМРАП

АМРАП

Ние ве учиме сè што треба да знаете за обуката за AMRAP. Дознајте повеќе за предностите и придобивките од тоа.

вежби за глуте

Вежби за глуте

Во оваа статија ви кажуваме кои се најдобрите вежби за задникот и што треба да земете во предвид за да ги подобрите.

хипертрофија

Хипертрофија

Научете сè што треба да знаете за хипертрофијата и како да ја зголемите мускулната маса. Знајте ги тајните овде.

вежби со вашето тело

Видови обуки со сопствена тежина

Калистеник, исто така познат како телесна тежина, е вид на тренинг кој ја користи вашата сопствена тежина за зајакнување на мускулите ...

вежби со гира

Вежби со гира

Ние ви кажуваме сè што треба да знаете за предностите на вежбите со гира и што треба да ги земете предвид.

обука

Рутини во теретана

Во оваа статија ќе ви ги кажеме главните варијабли на рутините во теретаната и како тие треба да бидат структурирани.

вежби за задник човек

Вежби за задник за мажи

Во оваа статија ви кажуваме кои се најдобрите вежби за глуте за мажи. Откријте како се прават овде.

зајакнување на колена зглобовите

Зајакнување на колената

Во оваа статија ви кажуваме кои се најдобрите вежби за зајакнување на колената и како да ги изведете. Дознајте повеќе за тоа овде.

паралелна позадина

Позадина на трицепс

Во оваа статија ве учиме на сè што треба да знаете за дното на трицепсот и карактеристиките на вежбата. Научете да имате големи трицепс.

типови на тело

Типови на тело: соматипови

Ние ви кажуваме кои се главните видови на тела поделени во соматипови. Знајте ги сите негови карактеристики, предности и недостатоци.

Добијте флексибилност

Во оваа статија ќе ви ги кажеме најдобрите вежби за да добиете флексибилност. Дознајте ги сите предности што ги даваат овие вежби.

Активен одмор

Активен одмор

Во оваа статија ви кажуваме сè што треба да знаете за активниот одмор. Дознајте повеќе за неговите придобивки тука.

Абдоминални штици

Користењето на абдоминални штици е многу добра идеја за тонирање на оваа област. Сепак, можете да се повредите. Тука објаснуваме сè.

Придобивки од возење велосипед

Придобивки од возење велосипед

Возењето велосипед е вид на спорт што има корист во многу аспекти, физички и психички. Откријте ги добрите можности што може да ги демонстрира

Личен тренер

Во оваа статија објаснуваме од што се состои фигурата на личен тренер и какво е нејзиното значење. Дознајте повеќе за тоа овде.

Спортско ладење

Спортско ладење

Ние ве учиме на важноста да направите спортско разладување по сесија физички вежби. Научете како да избегнете повреди тука.

Спортско загревање

Во овој пост ќе ви ги кажеме сите карактеристики на спортското загревање, за што служи и какви видови има. Научете да избегнувате повреди.

Како да бирате апс

Како да бирате апс

Во оваа статија ви покажувам како да ги обележите стомачните мускули, без оглед на вашето ниво. Дознајте за оваа тема без лаги, митови или лажни очекувања.

Предности на предење

Предности на предење

Во оваа статија можете да ги најдете сите придобивки од вртењето. Дознајте како оваа вежба може да му користи на вашето здравје.

Фудбалски натпревар

Предности на спортот

Откријте ги сите придобивки на спортот и бидете изненадени од многуте позитивни ефекти што ги има врз телото и умот.

Одете во теретана

Во оваа статија ве учиме на клучевите да одите во теретана и да не умирате обидувајќи се. Дознајте сè за тоа во оваа статија.

Човек што шета низ полето

Предности на одење

Откријте ги неверојатните придобивки од одење и како оваа вежба спакувана во придобивки да ја претворите во тренинг.

Тренболон

Тренболон

Trenbolone се користи во боди-билдинг за брзо зголемување на мускулната маса. Знајте ги тука сите негови ефекти врз телото.

Натпревар во веслање

Вежби за слабеење

Постојат многу вежби за слабеење. Дознајте за активностите што ќе ви помогнат да ги исфрлите вишокот килограми и да добиете порафинирано тело.

Предности на хак-сквотот

Сквотот Хак

Во оваа статија ви покажуваме како треба да го направите Хак Сквотот и кои мускули работат на тоа. Дознајте сè за оваа вежба овде.

За луѓето кои започнуваат бикини и сакаат да изгубат маснотии, првото нешто што го прават е да ја ограничат диетата на неколку „здрави“ намирници и да купат таканаречени согорувачи на маснотии. Постојат бесконечни видови на согорувачи на маснотии и секој тврди дека делува на одреден дел од движењето на маснотиите во масното ткиво. Сепак, колку од нив се навистина корисни? Можеби ќе откриеме дека фитнес-индустријата не бомбардира со додатоци и производи кои прават чуда за нашите тела и забораваме да се фокусираме на основните работи. Во оваа статија ќе ви објасниме кои се најдобрите согорувачи на маснотии и дека тие навистина добро функционираат во телото. Што прави согорувачот на маснотии? Првото нешто што треба да се знае е дека додатокот не ја работи работата за отстранување на телесните масти сам по себе. Ова не е вака. Потребна е добра диета и бази за вежбање за ова. Главната работа е да бидете во калориски дефицит. Тоа е, троши помалку калории отколку што трошиме во текот на денот. Ако овој калориски дефицит се одржи со текот на времето, губењето маснотии ќе започне да се случува. Од друга страна, овој дефицит мора да биде поддржан со тренинг со тегови. Нашето тело има тенденција да ги елиминира мускулите бидејќи е енергетски скапо. Ако не му дадеме на телото причина за одржување на мускулната маса, телото ќе фрли мускули, а не маснотии. Затоа, од суштинско значење е прво да добиете соодветна диета што ве тера да бидете во калориски дефицит и второ, да ја придружувате со обука за силата. Ако изгубиме мускулна маса, а не маснотии, ќе го забележиме нашето тело поопуштено и со многу тенок тон. Конечно, во понапредните фази на губење на маснотии, каде што станува многу потешко да се напредува, може да биде интересно да се воведат додатоци засновани на согорувачи на маснотии во нашите секојдневни животи. Но, вистински согорувачи на маснотии и што работи. Многу додатоци, особено термогени, тврдат дека ја зголемуваат телесната температура за да се потат повеќе и да согорат повеќе калории на одмор. Ова е тотално невистинито. До денес, единствените додатоци за согорување на маснотии кои навистина имаат научна поддршка за неговото работење се три: кофеин, синефрин и екстракт од зелен чај. Detailе ги анализираме детално сите за да можете да дознаете повеќе за нив. Кофеин Кофеинот е алкалоид кој припаѓа на семејството на ксантини. Карактеристиките што ги има на телото и подобрувањето на согорувањето на мастите се должи на неговото стимулирачко дејство врз централниот нервен систем. Кофеинот се смета за еден вид дрога, бидејќи луѓето стануваат зависни од него. Меѓутоа, ако сакаме нејзините ефекти да бидат забележливи при согорување на маснотии, не можеме да пиеме кофеин на дневна основа. Ова е затоа што нашето тело станува толерантно и ни требаат сè повеќе количини кофеин за да го имаме истиот ефект. На овој начин, поверојатно е да се појават несакани ефекти во организмот и тоа е она што не го сакаме. Кофеинот може да влијае на вашето расположение. Максималната препорачана доза кај здрави луѓе е помеѓу 400 и 600mg. Покрај тоа што е стимуланс на централниот нервен систем, тој работи со зголемување на срцето и дишните патишта. Тие исто така имаат диуретично дејство кое помага при елиминирање на течностите. Не се користи само како стимуланс, туку се користи за подобрување на атлетските перформанси, помагање при губење на маснотии и фокусирање на когнитивни задачи. Се проценува дека кофеинот обично трае во нашето тело помеѓу 4 и 6 часа додека не треба целосно да се метаболизира. Во зависност од чувствителноста на секоја личност на кофеин, овој пат варира. Овој додаток почнува да стапува во сила околу 45 минути по неговото голтање. Затоа, најчесто е тоа што се внесува еден час пред да се оди во теретана за тренинг. На овој начин, ги добиваме сите можни позитивни ефекти од согорување на повеќе маснотии за време на тренинг и подобрување на перформансите на вежбите. Синефрин Синефринот е главната активна состојка која се наоѓа во горчливиот портокал. Се покажа дека лушпата од овој вид портокали има медицински ефекти. Тоа е природна и стимулирачка супстанца за централниот нервен систем. Едвај има штетни ефекти. Предизвикува губење на маснотии, намалување на апетитот и подобрување на атлетските перформанси. Покрај тоа, помага за подобро зачувување на мускулното ткиво дури и ако сме во услови на енергетски дефицит. Меѓу придобивките што ги наоѓаме од синефринот, имаме природен лек и предизвикува губење на маснотии. Го зголемува базалниот метаболизам и го намалува апетитот. Добрата работа кај овој додаток е што, иако е стимулирачки, тоа не влијае на отчукувањата на срцето. Ова е индикативно дека поголема група луѓе можат да го земат. Во случај на кофеин, луѓе со забрзано чукање на срцето, неговата потрошувачка воопшто не се препорачува. Синефринот работи синергетски со кофеинот. Тоа е, ако ги земеме овие два додатоци во исто време, нивниот комбиниран ефект е повеќе од ефектот на секој одделно. Ова е причината зошто синефринот и кофеинот се најдобрата мешавина на додатоци користена досега. Вие само треба да играте со дозите и ударите, така што телото не создава толеранција и ние го извлекуваме максимумот од тоа. Екстракт од зелен чај Зелениот чај има полифеноли и кофеин во својот состав. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои земале екстракт од зелен чај изгубиле 1,3 кг повеќе од оние кои земале таблети со плацебо. Неговата содржина на кофеин, исто така, помага да се стимулира централниот нервен систем, предизвикувајќи мастите да се користат како извор на гориво за вашиот ден за ден.

Масни горилници

Во оваа статија ќе најдете сè што треба да знаете за трите согорувачи на маснотии кои делуваат: кофеин, синефрин и зелен чај.

Кленбутерол

Кленбутерол

Кленбутерол се користи за подобрување на мускулната маса и согорување на маснотии. Сепак, негативните ефекти врз здравјето се многу. Запознајте ги тука.

промена на аголот француски печат

Француски печат

Извлечете максимум од вашиот француски печат за подобар развој на мускулите на трицепсот. Внесете тука за да дознаете повеќе.

Воен печат

Воен печат

Воениот печат е една од најдобрите основни вежби за подобрување на нашите делтоиди. Тука ви покажуваме како правилно да го направите тоа.

Воз со врвки или не

Воз со врвки

Ние објаснуваме сè што треба да знаете за обука. Дали мислите дека е добро или лошо да тренирате со врвки? Еве ние го решиме за вас.

Едгар Рамирез во „Камени раце“

Предности на боксот

Откријте ги многубројните придобивки на боксот и за телото и за умот. Метод за да станете во форма стара колку што е и ефикасна.

Вежби со фитбол

Вежби со фитбол

Во овој пост детално ви објаснуваме кои се најдобрите вежби со фитбол и ве учиме како да ги правите. Влезете и влезете во форма.

Подобрување на квалитетот на животот

Функционална обука

Внесете и знаете сè што треба да знаете за функционална обука. Дознајте за тоа што работи и колку е корисно. Влегува!

Соодветни тежини за изведување на нафрлување на колкот

Нафрли колк

Нафрлувањето на колкот се смета за најдобра вежба за работа со глуте. Внесете тука и научете сè за правилната техника. Детално ви објаснуваме.

Неутрален зафат

Лежечка или склона зафат

Ние ви кажуваме сè што треба да знаете за видовите зафат во теретана и кои се карактеристиките на лежечката или склона зафат.

Коси крцкави

Коси крцкави

Внесете и научете меѓу најдобрите избори за вежби за правење коси стомачни. Знајте ги главните аспекти за подобрување на перформансите.

изометричен тренинг за стомачни мускули

Изометрични апс

Во оваа статија ќе можете да ги знаете сите потребни упатства за да извршите совршени изометриски стомачни и да ги имате шесте пакет.

големи трицепс

Трицепс брахии

Трицепсните брахии се еден од заборавените мускули кога тренирате раце во теретана. Откријте ги тука сите негови функции, како да го обучите и многу повеќе!

Пливање

Аеробик

Дознајте што се аеробни вежби, нивните физички и ментални придобивки и многу совети како да ги вежбате. По што се разликува од анаеробните вежби? Откријте го тука!

Цел на кариерата

Вежби за отпор

Вежбите за отпор можат да ја подигнат вашата подготвеност на следно ниво. Откријте овде како да ги вежбате и многу предности што тие ги претставуваат.

Измерете го стомакот

Вежби за губење на стомакот

Откријте ги најдобрите вежби за губење на стомакот. Тренинг што ќе ви помогне ефикасно да се ослободите од вишокот на маснотии во стомакот.

TRX

TRX вежби

Со два ремени, дел од телото е суспендиран. Покрај тоа, таа се заснова на подлогата и се добиваат флексибилност, еластичност, цврстина и отпорност. Тие се TRX вежби: зајакнете се со нашата рутина и списокот со вежби

Предности на предење за мажи

Предности на предење

Врти е аеробна активност што е многу лесна за вежбање и со широк спектар на придобивки за физичкото и здравјето.

Придобивки од јаже за скокање

Иако изгледа премногу едноставно, скокањето јаже е одличен тренинг за телото, подобрување на издржливоста, тонирање и зајакнување на мускулите.

креатин во прав

Најдобри додатоци за фитнес

Никогаш не обрнував многу внимание на јадење, одев напред и назад во теретана, понекогаш вежбав напорно, но сега ја гледам моќта ...

За што се издолжува?

Ние секогаш велиме дека пред и по спортување, мора да изведуваме вежби за издолжување или истегнување, исто така наречени ...

Совети за добро дефинирани апс

Означените стомачни мускули се повеќе од сè естетска потреба во западниот свет, посакувана од многумина и постигната од ...

Предности на трчање

Ако размислувате да трчате на трчање и да одржувате добра физичка состојба, тогаш прочитајте и ќе ги видите многуте ...