Карактеристики на амбасадорот на брендот за машка облека

Лиам Хемсворт за Дизел

Кои се карактеристиките на амбасадорот на брендот за машка облека? Многу мажи со страст кон модата и социјалните медиуми ја претворија во извор на приход, па дури и во кариерата, но кои барања мора да ги исполнат покрај тоа што знаат да прават добри фотографии?

Откријте дали ги составивте сите заедно или сепак треба да искористите некои детали пред да се нурнете во профитабилниот свет на амбасадори на брендот за машка облека.

Што прави амбасадор на бренд за машка облека?

Burberry

Модните брендови постојано бараат нов талент за своите кампањи, но што точно прави амбасадор на брендот за машка облека? Иако може да се разликува доста од случај до случај, генерално, вашата работа е да претставувате брендови. За тоа ширете ја вашата порака и промовирајте нови производи. Тие воспоставуваат врска помеѓу производот и потрошувачот преку социјалните мрежи. Иако поголемиот дел од времето е полесно и позабавно од конвенционална работа, длабоко во себе е работа како и секоја друга, па затоа го сфаќаат она што го прават многу сериозно.

Најбараните амбасадори на машки модни брендови можат да наплатат илјадници евра за објава. Другите треба да се задоволат со неколку стотици, што воопшто не е лошо за тоа што го сакате она што го сакате.

Наградата може да се понуди и во форма на провизии за направена продажба. (познатите кодови за попусти), попусти во продавницата на брендот, награди и настапи на официјалната сметка на брендот.

4-те карактеристики на амбасадорот на брендот за машка облека

Да ги разгледаме карактеристиките што обично ги имаат амбасадорите и влијателите на брендот:

Тие имаат страст кон модата

Џорџо Армани

Нормално, една од карактеристиките на амбасадорот на брендот за машка облека треба да биде страст кон модата и стилот. Исто така, погодно е да имате знаење за облеката, ткаенините и трендовите. За да го проширите своето знаење, можете да посетувате курсеви, да читате модни книги и да посетувате специјализирани блогови. Иако несомнено е дека да се има вроден талент за мода е плус. Конечно, тие знаат како да ја рефлектираат таа страст кон модата на нивните социјални мрежи.

Поврзана статија:
Машка мода 2019 година

Тие доминираат во социјалните мрежи

Инстаграм и социјални мрежи

Голем дел од вашата работа се одвива во виртуелниот свет, така Тие се многу активни луѓе во социјалните мрежи и кои добро разбираат како работи.

Тие се грижат вашите текстови, фотографии и видеа да бидат привлечни, но и релевантни. Погодно е да се користи она што веќе работи, но без да се плашите да придонесете за нови работи, особено со лична гледна точка. На пример, можете да создадете иновативни комбинации на облека (да, тие мора да имаат смисла) или да ги однесете вашите фотосесии на необични локации.

Тие се вклучуваат со други амбасадори преку лајкови и коментари. На овој начин, тие си помагаат едни на други да растат и да ги соопштат своите содржини и нивните соодветни профили. Покрај тоа, тие придонесуваат за зголемување на заедницата на брендот, поканувајќи ги своите следбеници да се приклучат на одреден хаштаг основан од брендот.

Типично, сите соработки започнуваат со е-пошта или порака од брендот преку социјална мрежа. Значи, една од најважните карактеристики на амбасадорот за машка облека е лесен контакт. За да не пропуштите никакви можности за работа, важно е исто така да одговорите брзо и јасно.

Во однос на бројот на следбеници, минималното барање варира во зависност од марката. На пример, некои може да бараат амбасадори со повеќе од 5.000 следбеници и просечно 250 лајка, додека за други 800 е доволно, а уште помалку ако има многу висока стапка на ангажман.

Јасни се за нивниот стил

Куглачка капа

Кога ќе станете амбасадор на брендот за машка облека, не е време да го барате вашиот стил, туку повеќе Мора да бидете јасни што најмногу ви се допаѓа во машката мода. Причината е што брендовите очекуваат содржина што е вистинска на нивниот дух. Иако е точно дека постојат брендови кои ценат дека социјалните мрежи претставуваат комбинација на фотографии од мода и од секојдневниот живот, многумина бараат нешто поспецијализирано. На пример, има знаци на спортска облека кои сакаат Инстаграм да им биде амбасадор да се врти околу брендовите за фитнес или активности на отворено кои им даваат големо значење на фотографиите од патувања и авантури.

Тие имаат план Б.

Дејвид Ганди

Дури и најбараните амбасадори на брендот знаат дека ништо не трае вечно. Во моментов, тоа е работа со голема побарувачка, но светот се менува многу брзо, така што никој навистина не знае колку ќе трае сегашниот модел. Следствено, мора да имате план Б, кој, бидејќи сте fashionубител на модата, логично е да заземете позиција во моден бренд. За да го направите ова, тоа ќе ви помогне да го проширите знаењето за модната индустрија, нешто што ќе се врати, исто така, ќе додаде поголема вредност на вашата содржина како амбасадор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.