Капи за мажи

Хамфри Богарт со капа Федора

Машките капи можат да имаат различни форми и стилови. За време на неговото златно доба обложување на еден или друг стил на капа за дополнување на костум, може целосно да го промени значењето на изгледот.

Шапката беше клучно парче облека за мажи до крајот на 1950-тите години. Оттогаш се користи многу помалку, но останува најелегантен додаток за покривање на главата. Ајде да ги видиме различните капи за мажи, како и главните карактеристики на секоја од нив.

Куп

Фред Астер во „Топ хет“

Да почнеме со најформална од сите машки капи: чашата. Поврзано со повисоката класа од XNUMX и доцниот XNUMX век, можело да биде направено од свила, бовер или филц и тие биле основен додаток заедно со ракавици и стапови за одење. Оваа капа за мажи, исто така наречена врвна капа, може да достигне различна висина, па освен што обезбедуваше класа, на носителот му беше корисно и да ја види нивната висина зголемена.

Тие веќе не се користат повеќе, но сепак се прават врвни капи. Од XNUMX век до денес, оваа висока, сјајна капа е резервирана исклучиво за посебни прилики. Моментално може да се види на трките Аскот и одредени свадби. Сива или црна, оваа капа мора да биде придружена со палто или утрински костум.

Поврзана статија:
Кој е кодексот на облекување?

Fedora

Индијана Џонс

Кон крајот на 1910 година се појавија помодерни машки градски одела, што наложи нова капа да одговара. Родена е познатата Федора. Во својата класична форма, овој стил на капа има најширок обод, но ако има нешто важно во тоа, тоа е дека може да има многу различни форми. На овој начин широк спектар на капи може да се нарече Федора, обично направен од филц и со централен игла и лента.

Трилби

Шон Конери со капа Трилби

Позната и како флопи капа, Трилби (именуван по романот на Duорџ Ду Мориер од 1894 година) беше типично изработен од сив или црн филц. Слично како Федора, иако помал од овој, Трилби има амбасадори како Шон Конери. Актерот носеше ваков тип капа во неговите филмови за Jamesејмс Бонд. Од сите класични машки капи, трилби денес е најкористена. Обично се комбинира со лежерни парчиња. Сепак, многумина веруваат дека секогаш треба да се носи со костум и, пред сè, да се избегнуваат модели со дезени.

Хамбург

Капа од хомбург

Цврсто и со крило свртено, капа од Хомбург стана модерен благодарение на кралот Едвард VII, кој го откри во Германија. Црна или темносина, во текот на првата половина на XNUMX век се сметаше за втора најоблечена капа, зад горната капа. Го користеа премиерите и шефовите на влади, вклучувајќи ги Винстон Черчил или Ентони Еден, толку драг на овој тип капа, што дури и верзија на Хомбург со работ на свиленкаст беше именувана по неа.

Панама

Капа од панама

Тоа е екру сламена капа. Мека и лесна, Панама е идеална капа за лето или плажа, како што откриле Англичаните и Американците. Потекло од планините на Еквадор (каде што се нарекува сламена капа од токила или едноставно џипијапа), им го должи своето име на морнарите кои застанаа во Панама за време на златната треска. Може да се обликува на различни начини, а стилот Федора е најпопуларен.

Тоа е стилска капа што исто така ви нуди голема заштита од сонце и топлина. Кога станува збор за комбинирање, капа од Панама се одликува со неговата голема разноврсност. Можете да го додадете и во летен костум (земете во предвид лен или серкер) и во порелаксиран изглед, на пример, поло или кошула со јака од мандарина на врвот, шорцеви одоздола и еспадрили или наутички чевли како обувки.

Боатер

Капачка капа

Круг и рамен одозгора, формата на чамец стана модерна во средината на 1860-тите години. Во 20-тите и 30-тите, оваа елегантна сламена капа се користеше за да се надополни летната облека. Исто така бил дел од униформата на многу англиски училишта.

Боулер

Куглачка капа

Тоа е англиска капа со заоблена форма, обично црно. Исто така наречена капа од кугла, тоа беше парче што англиските бизнисмени редовно го користеа за да му дадат последен шмек на нивниот изглед. Сепак, повеќето го поврзуваат со Шарлот, ликот на немиот филм, создаден од Чарлс Чаплин. Веќе во втората половина на дваесеттиот век тоа би било дел од другите иконски костуми, како што е оној на сериите „Одмаздници“ или филмот на Стенли Кјубрик, „А часовник портокал“.

Каубој

Каубојска капа

По потекло од САД, каубојскиот стил е една од најпопуларните машки капи благодарение на филмовите во вестерн. Има висока круна и широк раб. Може да се направи со различни материјали, од филц до слама, преку кожа. И денес се користи на ранчови во САД и Канада.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.