Како се тестисите внатре

Како се тестисите внатре

Тестисите се гондоли (генитална жлезда) машки. Тие се наоѓаат под и од двете страни на пенисот. Тие се држат на место со скроталната кеса која има облик на кожа и уште неколку слоеви за да се заштитат. Мускулно ткиво Тоа е еден од слоевите кои ќе ја направат торбата која се формира збрчкана, оставајќи ги тестисите многу порелаксирани или собрани.

Овие жлезди се произведувачи на сперма и полови хормони вклучувајќи го и тестостерон. Без сомнение станува збор за жлезди органи кои се прилично големи во однос на она што е машкиот репродуктивен систем.

Каква форма имаат тестисите?

Овие органи имаат овална форма со големина од четири до осум сантиметри долги и два или три сантиметри широк. Тие се опкружени со вреќа со кожа наречена скротумТој е многу груб и прилично еластичен, што ќе направи неговата температура да остане пониска од онаа на остатокот од телото, помеѓу 1 и 3 ° помалку. Нејзиниот изглед, влакнест или боја ќе зависи многу од еден до друг маж со оглед на неговата раса или возраст.

Човекот, како и кај останатите животни од цицачи, ги имаат своите тестиси тоа доаѓаат од абдоминалниот дел, десно и лево од лумбалниот 'рбет и веднаш до бубрезите. Во бременоста на мајката, машкото бебе ги развива тестисите во абдоминалната област, но тие го оставаат овој регион да се спушти до пределот на препоните, влечејќи ги со себе кесите што го опкружуваат и рекомпонирајќи ја конечната форма.

Тестисите се црвени или сино-бели во боја, сето тоа ќе зависи од тоа како ја исплакнувате крвта. Вообичаено е да се најдат мали масни цисти на поодмината возраст, а не во детството, ангиоми кои личат на желба, проширени вени, иако сите тие не се пријавуваат каков било вид на сериозен проблем.

Скротален регион

Тоа е целата област што ги покрива или ги опкружува тестисите, Тие се во форма на вреќи и издолжени. Се наоѓа под пубичната област, пред перинеумот и зад пенисот. Целиот овој регион е поделен на неколку слоеви:

 • Кожата или скротумот: тоа е најубавиот и најоддалечениот дел каде што расте косата.
 • Дартос: Тоа е слојот што продолжува до скротумот, исто така е тенок и е составен од мазни мускулни влакна.
 • Серос туника или Куперова фасција: Има анатомија слична на влакна која доаѓа од поголемиот коси мускул на абдоменот. Овие влакна се влечат од тестисите за да се спуштат од абдоменот кон пределот на скротумот.
 • Мускулна туника: се формира со експанзии на кремастер мускулот, кој ја придружува сперматичната врвка. Неговите влакна потекнуваат од мускулните влакна на широките мускули на абдоменот кои исто така го влечат спуштањето на тестисите.
 • Фиброзна туника: Тој е обликуван како кесичка и ја опкружува областа на сперматичната врвка и тестисот.
 • Вагинална туника: е серозна мембрана која се преклопува во тестисот и епидидимисот
Како се тестисите внатре

Фотографијата е преземена од Википедија и Google Sites. Тестиси, епидидимис и сперматични фуникули на домашна мачка: 1. Преден, 2. Заден, 3. Раб на епидидимисот, 4. Надворешен раб, 5. Мезентериум на тестис, 6 епидидимис, 7. Мрежа од артерии и вени на тестисот, 8. Vas deferens.

Конституција на тестисот внатре

Тестисот и епидидимисот тие се составени од два многу различни дела. Еден дел е фиброзна или албугина обвивка наречена „тестикуларна албугинеа“ а тоа е она што го покрива тестисот. И тука е „епидидимална албугинеа“ покривајќи го епидидимисот.

Тестикуларна албугинеа Тоа е многу влакнест дел кој го опкружува тестисот, неговиот надворешен дел е формиран од „висцералната ливче“ на вагиналната туника. И неговиот внатрешен дел одговара на ткивото на самиот тестис.

Во делот на задната горната граница е „Високото тело“ каде што се формира мрежа од сперматозоиди наречени „мрежа на Халер“. Низа ламели или септум заминуваат од еден од деловите на Хајмор кои се прошируваат кон периферијата на тестисот, делејќи го на лобули.

Функции на тестисите

Функцијата на тестисот е првенствено онаа на создавање и складирање на сперма, но ајде внимателно да погледнеме што друго може да создаде:

 • Производство на сперма: се создаваат семиноформните тубули, во најоддалечениот дел од ѕидот на тубулите, каде што герминативните клетки. Овие клетки најпрво се заоблени, а потоа се издолжуваат, така што конечно стануваат зрела сперма. Оттука тие ќе поминат низ тубулите за да пливаат кон епидимисот, деферентните и семените везикули, каде што конечно ќе се складираат.
 • Производство на тестостерон: Се наоѓа во интерстицијалното ткиво кое во исто време е сместено помеѓу тубулите, област богата со Лајдигови клетки кои се одговорни за создавање тестостерон. Овој хормон ќе се дистрибуира низ телото преку крвта за да може да ги извршува своите функции. Ако тестостеронот случајно опаѓа, тоа може да се должи на фактот дека тестисите се многу мали од раѓање (атрофија на тестисите), или поради тоа што ткивото на тестисот е изгубено или поради влегувањето на машката менопауза или злоупотребата на анаболни стероиди.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.