Како да се сече косата дома

Како да се сече косата дома

Можеби сте од оние луѓе кои биле охрабрени да преземат нови вештини дома. Меѓу нив се сите оние потреби што не успеавме да ги направиме поради затвореноста и сечењето коса дома е еден од предизвиците што многу мажи сакаа да го преземат со свои раце.

Фризурата кај мажите е многу посложена отколку кај жените, под претпоставка дека кројот треба да биде краток и со градиент стил. И ништо подобро од професионални раце да ја оставиме косата беспрекорна, иако и со свои раце. можеме да ја средиме оваа мала поправка.

Како да се потстрижуваме дома?

Сега има безброј упатства на Интернет и имаме многу начини да ги подготвиме како да си ја скратиме косата дури и со различни форми и стилови. Без сомнение с everything тоа ќе зависи од рачната умешност на секоја од нив, но можеме да ве увериме дека со обид не губите ништо, на крајот с everything има решение.

Подгответе ја косата пред сечење: Осигурајте се за сите материјали што ќе ги користите за да започнете со тој крој: ножици, крпи, производи за чистење на косата, чешел и брич за сечење на косата.

Поврзана статија:
Грижа за вашата брада: најдобри совети

Првиот чекор: пред да ја подготвите вашата коса за тој пресек, таа треба да биде чиста и влажна. Еден мора измијте ја косата со шампон и балсам, добро исплакнете и исушете го нежно со крпа. Косата мора бидете влажни и многу исчешлани да може да работи многу подобро.

Втор чекор: ако имате премногу долга коса мора разоткриј го целосно, Не мора да има никаков јазол за да спречите да се сопне чешелот кога го сечеме. Ако вашата коса се суши, повторно навлажнете ја и отстранете ја вишокот на влага со крпа.

Трет чекор: повторно ја чешламе косата и стоиме пред огледало, со пристап до мијалник. Неопходно е да имате друго огледало каде што можете да ги видите грбот и страните на главата.

Четврти чекор: косата треба да ја поделите на неколку делови. Идеален е обидете се да ја чешлате косата на страна, означувајќи ја со попречна линија, бидејќи ќе почнеме да ги сечеме грбот и страните.

Петти чекор: Постојат упатства што започнуваат со сечење на косата на врвот, но исто така можете да се обидете и на страните како што ќе покажеме овде. Мора да ја ставите машината ниско и да стартувате сечење од дното нагоре. Мора нежно да го навалите жилетот за да создадете замаглување во корелација со горниот дел. Повторете го сечењето постојано во тој дел за да бидете сигурни дека е добро дефинирано.

Како да се сече косата дома

Чекор шест: го отсекуваме грбот или задниот дел од главата. Треба да го сторите тоа на ист начин, почнувајќи од дното кон врвот. Ако имате огледало, може да го направите овој чекор многу полесен, но можете да побарате помош за да може некој да ви помогне.

Како да се сече косата дома

Седми чекор: го отсекуваме горниот дел од главата. Тоа зависи од должината на вашата коса, можете да изберете користете шминка или ножици. Ако имате прилично долга коса мора да користите ножици. Мора да ги собереш нишките коса со раце и истегнете ги меѓу прстите, Треба да земете делови од коса кои се паралелни со предниот дел на линијата за коса. Треба да одиш сечење на саканата должина и додека се сече, надгледувајте ако треба да се намали многу повеќе.

Како да се сече косата дома

Осми чекор: горниот дел може да се исече и со жилет. Willе го искористиме за да скратиме многу пократка коса со многу избричен ефект и каде ќе биде многу подобро отколку со употреба на ножици. Ако она што го сакате е избледен ефект на врвот со остатокот од главата, ќе морате користете повисоко ниво отколку што сте користеле на страните.

Деветти чекор: мора израмнете го делот од страните со врвот на главата. За да го изедначиме или избледиме, повторно ќе го користиме бричот и полека ќе ја обработуваме таа област. Мора да користите средно ниво и избледување малку по малку линијата што ги дели двете области.

Чекор XNUMX: Во овој чекор, останува само да ги проверите страните и да проверите дали с everything е добро усогласено за да не го завршите повторно. Страните на главата треба да бидат да бидат униформни и со иста должина.

Како да се сече косата дома

Единаесетти чекор: 'Llе ги поправиме болките. Овој дел може да се направи или со директен брич или со самиот брич. Можеш да заминеш кратки болки во стомакот или долги болки во стомакот, тоа ќе зависи од вашиот вкус. И за да го надополниш мораш исечете го горниот дел од вратот со брич, до каде започнува фризурата. Исечете прогресивно и многу пократко додека се приближувате до тилот.

Не заборавајте на тоа потребна е техника и вештина. Можеби не беше многу добро завршено за прв пат, но знаете дека со текот на времето и многу повеќе тестови можете да креирате совршена фризура. За да продолжите со советите за убавина, можете да го прочитате нашето упатство за "како да се деградира брадата"Или"како да се прикаже” Или ако она што го сакате е да ги знаете модерните фризури кои најмногу се носат, влезете овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.