Како правилно да ги чувате летните обувки чекор по чекор

Пластична кутија за чевли

Смешно е како сега, кога влеговме во есента, сите обувки што ги користиме во текот на жешките месеци, многу ни попречуваат, бидејќи малкумина беа благословени со голема соблекувална со доволно простор за хармоничен соживот од сите нивни обувки. Прашањето е Што правиме со сите летни обувки?

Понекогаш искушението е да се фрлаат флип-апостолки, еспадрили и други летни обувки во кој било агол, додека пролетта повторно не ја одгледува главата, но следната година тие веќе можат да бидат расипани ако не ги преземеме соодветните мерки на претпазливост со неговото складирање, со последователна загуба на пари.

Првото нешто е да ги собереме сите обувки што не ни требаат оваа есен / зима (не заборавајте да погледнете под креветот за да бидете сигурни дека нема да оставите) и темелно исчистете го секој пар со влажна крпа, обрнувајќи посебно внимание на шевовите и стапалата. Тие не мора да бидат како златни авиони, но имајте на ум дека колку повеќе нечистотија отстраниме, толку е помала веројатноста дека некој ловец ќе се прикраде и ќе ни ги јаде чевлите.

Следното е исчистете ја полицата на плакарот (или што и да е потребно) за да им обезбедиме на нашите летни чевли ладно и суво место за спиење до следната година. Запомнете добро да ја дистрибуирате тежината во случај да се сомневате дека полиците се слаби, бидејќи последното што сакаме е да завршат да попуштат поради тежината.

Идеален начин да ги чувате чевлите е да ја користите картонската кутија во која се нашле кога ги купивме, но можеби не сте ги чувале сите. Во тој случај, набавете неколку пластични кутии за чевли за оние парови без кутија. Пред да ги ставиме во нивните соодветни кутии, земаме стар весник и правиме неколку топчиња хартија со неговите страници. Ние ја пополнуваме внатрешноста на секој чевел со топчиња од хартија да им помогне да ја задржат формата. Но, бидете внимателни, бидејќи оваа постапка не е неопходна за сите видови обувки. Со еспадрили не е потребно, но со платно или кожни чевли, да.

Тогаш секоја чевли ја завиткаме во хартија за ткиво без киселина и, сега да, ги спаруваме и ги чуваме во нивните кутии. Тоа е процес што може да ни одземе од половина час до еден час (во зависност од бројот на чевли што ги имаме), но тоа е многу добро вложено време ако земеме предвид дека тоа ќе им помогне на нашите летни обувки да бидат беспрекорни и беспрекорно следното лето. Нема да треба да трошиме пари за да ги обновиме бидејќи тие беа цела зима на лошо место каде што се влошија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.