Како правилно да ги чувате костумите во плакарот

Костуми што висат на закачалки

Ставањето на костумите во плакарот е едноставна акција, но тоа треба да се направи правилно за да изгледа беспрекорно во канцеларијата и други прилики на кои им е подготвена нашата најдобра свечена облека.

Знајте кои чекори треба да ги следите, кои се најдобрите трикови и кои неуспеси да се избегнат преку следниот водич:

Ironелезо да се грижи и штеди

Решетка

Ако сте го измиле костумот или ви се збрчкал, пеглањето пред да го ставите во плакарот ќе ви помогне да го одржувате во подобра состојбакако и заштеда на време следниот пат кога ќе го носите.

Можете да користите хоризонтални или вертикални пегли (исто така наречени железни парови). И двата методи имаат свои добрите и лошите страни. Ironелезото е облог на повеќето експерти за нега на ткаенина, бидејќи, и покрај тоа што е најдобро решение за патување и итно пеглање, вертикалите можат да ги оштетат влакната и да предизвикаат истегнување.

Кога ги пеглате костумите со хоризонтални пегли, размислете да ставите парче светло обоена ткаенина (на пример, стара маичка) помеѓу пеглата и облеката за да спречуваат формирање на сјајни закрпи.

Ако пеглањето е мачно за вас, носењето на костумите на доверлива алишта ќе ви овозможи да го прескокнете овој чекор и одете директно на делот каде што го имате костумот чист, пеглан и подготвен да го чувате во неговиот плакар.

Закачете ги на цврст штанд

Дрвена закачалка

Костумите треба да се закачат на закачалки кои помагаат во одржување на формата. Дрвени закачалки претставуваат најдобра опција, оттогаш адекватно поткрепете ги рамената додека дозволувате остатокот од облеката да се релаксира доволно така што наборите што може да се формираат исчезнат.

Проверете дали е цврста закачалка и вклучува а хоризонтална лента за чување на секоја јакна со соодветните панталони, во случај да е комплетно одело, а не лабава јакна.

Без оглед за каква ткаенина станува збор, воздухот е добар за вашите костуми (ја проветрува ткаенината и ги отстранува лошите мириси), поради што не треба да ги закачувате костумите во торби освен ако не патувате. Само закачете ги во плакарот, проверете дали предната и задната облека не ја прават премногу тесна.

Создадете комбинации

Виси костуми и кошули на истите закачалки ќе ви помогнат да заштедите простор, бидејќи на овие закачалки треба да се закачат и кошули за да се спречи брчки. Што повеќе, ако ги имате комбинациите направени претходно, ќе ви овозможи да се облекувате побрзо наутро, како и да бидете целосно свесни за состојбата на вашиот арсенал за паметна облека.

Заштитете ги од молци

Топки од кедрово дрво

Амазон

За да ги заштитите костумите од молци, размислете дрвени топчиња или природни освежувачи на плакарот за воздух наместо ќофтиња, кои се ефикасни, но можат да остават непријатен мирис на облеката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.