Како правилно да ги исчистиме нашите спортски обувки

Пред неколку дена ви прикажав три модели патики за да ја надополните нашата гардероба секоја пролет. Оние патики / тренери, како и многу други, Тие не се баш ефтини и мора да се обидете да се грижите што е можно повеќе по домашна употреба, исто како и нашите чевли. За многу луѓе, чевлите што ги носи секоја личност, како и нивната состојба, ни даваат да разбереме како можат да стигнат таму. Но, оставајќи ги настрана овие мислења, во оваа статија ќе ви покажеме како можеме да ги исчистиме омилените чевли за да ги оставиме, не како првиот ден затоа што е невозможно, но што е можно попрекорно.

Правилно исчистете ги чевлите / патиките

Сигурно многумина од вас го сакаат мирисот кога ќе ја отворите кутијата што ја носат новите чевли. Сè додека не е можно да се продаваат мириси на производи во тегли, невозможно е колку и да ги чистиме чевлите, повторно да го добиеме тој нов мирис. Но, ако ги направиме следниве чекори, ќе можеме да ги оставиме практично нови, барем естетски.

Дрвена или пластична последна

За да се обидеме да го задржиме обликот на нашите чевли во секое време, потребно е да се добие а прилагодлив последен со кој можеме да ја одржиме фигурата на чевлите во секое време, покрај тоа што ни овозможува да извршиме многу поудобно чистење. Покрај тоа, трае дозволете ни да го забрзаме процесот на сушење на истите, бидејќи последното што треба да го направиме пред да го вратиме е да го отстраниме последниот за следната пригода.

Детергент

Во аптеките можеме да најдеме голем број производи што ни овозможуваат лесно да ги пениме чевлите за да ги исчистиме. Или можеме да се свртиме кон некое наше творештво, мешање на малку машински детергент со малку вода, така што прави не многу цврста паста ..

Четка

За да нанесеме детергент на чевелот, треба да користиме четка користеше цел живот за чистење на ноктите. Или можеме да користиме четка за заби, што ќе ни даде поголема маневрирање при чистење на чевлите. Треба лесно да ја триете апликацијата за сапун сè додека не видиме дека дамките се расчистуваат. Не станува збор за триење како да се обидуваме да полираме стара паричка.

Памучни пупки

За областите каде што можеме да најдеме мали дупки, идеално е да користите брисеви за уши, бидејќи тоа е најдобриот начин за пристап до целата нечистотија што се акумулира внатре.

Дебела четка

За чистење на ѓонот, не мора да бидете внимателни кога триете, особено ако поминало многу време откако не ги разгледавме. Во овој чекор, ние мора ставете го ѓонот на филм со вода со сапуница некое време да остави нечистотијата да започне да омекнува. Подоцна ќе почнеме да го полираме ѓонот како да нема утре.

Чепкалка за заби / клип

За да ги отстраните камчињата што можат да останат на ѓонот, најдобро е да користите или чепкалка за заби (иако е поделикатна) или клип за хартија за да можете да пристап до оние области на ѓонот каде што се акумулираат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.