Како добро да се грижиме за преносни уреди за складирање?

1. Исклучете ги уредите добро по употреба

Откако ќе ги користите на компјутер, мора да ги исклучите од опцијата «Отстранете го уредот безбедно», што се појавува во долната лента на работната површина. Кликнете таму и следете ги чекорите. Истото кога сакате да отстраните картичка од фотоапаратот: треба да ја исклучите камерата пред да ја отстраните меморијата.

2. Како да ги одржувате спомените секогаш чисти

УСБ-приклучоците треба да бидат без прашина, затоа мора да бидат покриени кога не се користат. Не користете течни супстанции за чистење директно на приклучокот, туку користете памучни брисеви со раствор за чистење за монитори или екрани. Чувајте ЦД-а и ДВД-а во нивните кутии и не ставајте ги едно врз друго.

3. Избегнувајте изложување на уредите на влага

Тој е најопасниот агенс за картички и погони за пенкало бидејќи мали наслаги на испарена вода можат да влезат во уредот и сериозно да влијаат на неговите кола. Исто така, треба да се избегнува изложеност на директни извори на топлина, како што се шпоретот и сончевата светлина: тоа може да предизвика непоправлива штета.

4. Не форсирајте флеш картички и погонски пенкала во приклучоците

И приклучоците за флеш картичка и УСБ-уредот мора да бидат вметнати во единствена позиција бидејќи се еднонасочни. Поради брзање или вознемиреност, обично се затегнува конекторот кога ќе влезе во погрешна позиција. Не ги присилувајте повеќе отколку што е потребно затоа што и уредот и слотот може да се скршат.

5. Како и да е, не заборавајте да направите резервни копии

Секогаш кога е можно и да се избегнат евентуални случаи, препорачливо е да направите резервни копии на информациите зачувани на флеш картички и приврзоци (познати како резервни копии) Бидејќи над сите грижи и мерки на претпазливост што се преземаат, уредите може еден ден да не успеат.

Кларин


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   лента за паула dijo

  многу ueno..вртете мора да направат уште еден звучен сигнал на тврдиот диск, што е и единица за складирање назад .. од ова треба да послужи многу за начините на живот..за да се подобри во еден повторно ... во животот како почетник повторно да биде подобар за работните места во животот за студии и работни места да се вратат на оној што служи како искуство и работа за живот!
  назад ова 0 е многу корисно0 за работа .. итн .. се грижи, мијос ова е многу подобро од мсн и јаифаис и фејзбукс се грижат миџитикос чао чао

  1.    рајкон dijo

   мора да имате баканерија на машки уреди. ухххххххххххххххххххххххххх
   hp

 2.   Carmen dijo

  оваа страница е многу кул бидејќи ни овозможува да дознаеме повеќе