Како добро да го измиете лицето

Во многу прилики избираме да ги миеме лицата со вода и сапун, да се бричиме и да брзаме кон нашето работно место. Ако обично практикувате ваков вид хигиена, исто така ќе почувствувате затегнатост во страничната област на устата, брчки и неколку други симптоми. Денес ве учиме да правилно измијте го лицето за да се избегнат овие непријатни последици.

Точно чистење на лицето е од суштинско значење за совршена нега на кожатаСепак, мажите честопати забораваат на оваа здрава навика за нашата кожа, која мора да прерасне во секојдневна рутина, ако сакаме кожата да биде совршена и помлада со текот на времето.

5 основни работи за добро да го измиете лицето

 1. Производи за чистење на лице: Миењето на лицето со вода не е доволно. Ние мора да ја елиминираме нечистотијата, маснотиите и потта од животната средина што се депонираат во текот на денот на нашата кожа, и од таа причина, од суштинско и основно значење е да се користи производ за чистење кој, во контакт со вода, го отстранува маслото од кожата и го напушта дермисот. без нечистотии.
  Постојат многу производи во различни текстури, како што се млеко, тоници, сапуни или пени, кои ни помагаат во оваа рутина. По нанесувањето и масирањето на лицето со производот, исплакнете со многу вода.
 2. Пилингот е неопходен: Пилинзите ни помагаат да ја исчистиме кожата во длабочина Нормално е да се нанесува на секои 15 дена, но ако имате мрсна кожа и акумулацијата на нечистотија во порите е поголема, тоа можете да го правите еднаш неделно. Нанесете го со топла вода на лицето во мали кругови, нагласувајќи ги масните области на лицето, како што е зоната Т. Потоа исплакнете со топла вода.
 3. Откако ја исушивме кожата со мали допири со крпа, никогаш не влечејќи, ќе нанесеме тонер за лице кој темелно ќе ги исчисти нашите нечистотии. Помогнете си со мал памук така што да навлезе во кожата низ целото лице, без да ја заборавите брадата, бидејќи ќе ја омекне за бричење и оставете ја да се исуши.
 4. Време е за навлажнувачки крем. Не само што е од нив корисни за нас, мора да знаеме малку каков тип на кожа имаме и на тој начин да ја избереме најдобрата за нашите карактеристики. Нанесете го со мала количина (како орев) на прстите, масирајте го лицето од јаготките, брадата, челото и носот.
 5. Не смееме да заборавиме на нешто многу важно: Контурата на окото што ќе биде наш голем сојузник да ја задржиме фината кожа на нашите очи тотално млада и да го олесни изгледот на нозете на врана. За да нанесете, не влечете го производот со прстите. За кожа еднаква и деликатна како оваа, од суштинско значење е да го направите тоа со мали допири во целата област на контурата, така што производот е совршено апсорбиран. Ставете ја кремата за контура на целата површина на окото, од солза до крајот на окото, без да заборавите на долниот дел од веѓите, аголот на окото и темните кругови, засновани на мали допири во форма на масажа со врвовите на прстите. Ако видите дека е комплицирано, можете да си помогнете со контурите на очите во форма на навивање.

Со овие мали совети лесно ќе постигнете совршена кожа и идеална слика.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   linda dijo

  каде што го купувам овој производ во Холандија, ќе бидам многу благодарен ,,, убави бакнежи на ЧЛЕНОТ БЛАГОДАРАМ ...

 2.   Дејмод dijo

  Здраво, благодарам за вашиот коментар. Можеби на оваа веб-страница http://www.ixiparisxl.nl Тие можат да ви помогнат да пронајдете продавница во која се продаваат производи од L´oreal.

  Поздрав.