Како да ја поправите брадата

Кристофер Хивју со брада

Знаењето како да ја подготвите брадата е клучно за да ја направите вашата слика да работи најдобро. И дали е тоа Да се ​​облекувате, да се движите и да се изразувате со стил не е доволно ако влакната на лицето не се далеку од своите најдобри..

Нежноста на брадата се состои од плаќање низа внимание на косата на лицето. На крајот, тие не се ништо повеќе од задачи за клипинг и разграничување дека, повторувајќи ги, тие ќе изгледаат сè повеќе и повеќе едноставни. Да се ​​достигне нивото на Кристофер Хивју и другите славни брадести мажи е невозможно без генетика, но не се фрустрирајте за тоа.

Како да исечете брада

Филипс Тример за брада HC9490 / 15

За потстрижување на брадата ќе ви требаат три прибор: чешел, ножици и секако а машинка за брада со многу поставки за должина. Пристапете кон задачата имајќи предвид дека, Иако постојат општи линии што можат да ги следат сите мажи, во однос на методот, не постои само една. Да ја добиете најдобрата верзија на вашата брада е прашање на прилагодување на косата на лицето и обликот на лицето.

Обликување на брадата

Ножици за брада и мустаќи од кајеркат

Брадите растат и во должина и во ширина. Тоа е предност, бидејќи давање на различни третмани на секој дел, така што тие ќе се истакнуваат повеќе или помалку во целина, ќе ви овозможи да го издолжувате или проширувате лицето во зависност од неговата форма. На пример, оставањето на косата на брадата подолго помага да се издолжи лицето. Иако разбирањето на неговите сигнали е често прашање на обиди и грешки, обликот на вашето лице ќе го означи вистинскиот пат за вас.

Комбинирајте прибор за да го пронајдете најдобриот резултат

Едноставно, исчешлајте ги различните области (бурни изгореници, мустаќи, образи и брада) во насока на раст на косата и поминете ја машината кон избраниот број. Бидејќи се работи за потрага по најдобриот резултат, ако сте добри со ножиците, продолжете со нив. Чешлајте ги мустаќите надолу и исчистете ја горната усна со нив, но во ред е ако мустаќите покриваат дел од усните. Кога должината на брадата ја надминува вилицата, употребата на ножици, како и на фризерските машини за брада, станува клучна.

Одржување од мал обем

Akeејк Гиленхал со брада

Да се ​​биде детално ориентиран секогаш се исплати, а брадите (особено средните и долгите) не се исклучок. Често проверувајте ја состојбата на најпроблематичните области, така што вашата брада секогаш изгледа беспрекорно. Чешлање влакно по влакно ќе ги открие оние непослушни или премногу долги влакна.. Исечете ги.

Ја зачувува природната контура

Повеќето бради имаат тенденција да изгледаат подобро кога се негувани, но не ја жртвуваат целосно нивната дива страна. Добра идеја е да размислите зајакнете ја природната контура на вашата брада наместо да цртате премногу груби линии и вештачки облини.

Како да ја поправите брадата на вратот

Иако цртањето на деколтето е едноставно, честопати се прават неразбирливи грешки, како што е исцртување на брадата на вилицата. Но запомнете: деколтето се нарекува така за нешто.

Оревот е репер тука. Линиите на вратот кои се сметаат за најласкави се оние што седат веднаш над оревот. Најкористениот метод е поставување на показалецот и средните прсти на оревот. Со средниот прст на најголемиот дел од оревот, тој ќе биде показалецот што ќе ја означи висината на која треба да го избричите вратот.

Откако ќе се обележи точката на навртката, нацртајте замислено „У“ прицврстувајќи ја навртката на задниот дел од вашите ушни лобуси (Се чини покомплицирано отколку што навистина е). Тогаш треба само да го избричите она што е под таа област со машина за бричење или брич. Тоа гарантира беспрекорно деколте.

Како да ја поправите брадата на образите

Ласерски бербер од серија 9000 на Филипс

Линијата на образите може да биде природна, висока или ниска. Природна линија (без каков било вид на интервенција) може да биде совршена. Но, може да има и неправилна шема или може да се истакнат области со мала густина на косата. Нема ништо лошо во тоа, но лесно можете да го промените ако не ви се допаѓа.

Високите и ниските линии на образите ќе помогнат вашата брада да изгледа порафинирано. Исто како порано, можете да користите машинка за брада, брич, па дури и конец.

Висока линија или ниска линија

Ниска брада на образите

Високата линија е средна точка помеѓу природната и ниската. Тој е најкористен затоа што работи добро кај сите мажи и не мора да трошите премногу време или напор за негово одржување. Едноставно, станува збор за ослободување од секоја коса што ќе ја опуштите на јагодичките, додека се обидувате да одржите што е можно поприродна форма.

Ниската линија може да биде закривена или квадратна. Добра идеја е ако имате мала густина на образите или ако едноставно изгледате поповолно на тој начин. Ако одите по овој стил, важно е да дејствувате умерено. Ако ја изгубите раката, брадата може да се сведе на тенка лента за коса. Во случајот на Кристијан Бејл, тоа му одговара затоа што има долга густа брада.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.