Како да си го чешлате штафето

Претпоставувам дека сите заинтересирани веќе отишле на фризер, откако прочитале како да си ја скратите косата за да носите марамче. Па, пред сè, бидејќи обично е најтипично, ве уверам. Сигурно фризерот ќе ви ја исече косата повеќе од очекуваното, но ништо не се случува, во ниеден момент нема да биде во својата оптимална точка.

На прво место косата мора да биде сува, можеби малку влажно, но не целосно влажно бидејќи тешко би ги кревале удирањата. Подоцна со фен му даваме малку форма, кревајќи ги удирањата и чешлајќи ги страните наназад. Во суштина, она што треба да направите е да ја повлечете целата коса наназад, удирањата, страните и горниот дел од главата.

марамче

Сега е време да се примени фиксаж. Постојат луѓе кои ја чешлаат косата на овој начин подолго време, а исто така имаат доста силна коса и тоа едноставно со фен им е доволно. Тоа зависи и од ефектот што сакаме да му го дадеме. Ако претпочитаме влажен ефект, никој не не спасува од гелот, ако сакаме поприроден ефект, или го оставаме со фен или ставаме восок.

Повеќе сакам да го комбинирам, за ден за ден го оставам со фен и за посебни прилики ставам гел. Клучен е моментот на нанесување на гелот. Мора да се распредели на таков начин што да не останува преголемо количество на кое било место, особено на страните. Очигледно во удирањата ќе нанесеме малку, но само малку, нема што да претераме, дополнителен гел за коса.

Фризура Кортајарена

За да му дадете форма, препорачувам да ги користите вашите раце, бидејќи тие му даваат поприроден изглед.. Како што реков претходно, ние ги чешламе страните наназад и удирањата се целосно назад или малку опуштено, прашање на вкус. Областа каде што теоретски е линијата мора да се сокрие, тоа е, треба да се раздели, но да не се забележува, малку кревајќи ја косата во оваа област. 

Ако сакаме дополнителна фиксација, можеме да користиме лак. Со малку во магаре и од страната каде што теоретски се наоѓа линијата, повеќе од доволно е да се одржи потребното.

 

Слики: zara.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе dijo

  хахаха Всушност, јас веќе правам планови со мојот фризер да го исечам наскоро така. Добро е да се имаат фотографии од Зак од тој ден, бидејќи токму стилот ме убеди најмногу.

  Ви благодарам многу што го поставивте

  1.    Рафаел dijo

   Моето марамче е завист на сите! 🙂
   Јас го правам тоа веќе околу една година, и оваа недела добив малку повеќе шик-а-ла-Зак.

 2.   јаир dijo

  Гениал не ја најде страницата, а вистината не знаеше како да ја чешла, но многу тревки за објаснувањето добиваат поздрав како!

  1.    Хектор dijo

   Ви благодариме што не следите!

   Честитки!

 3.   Ралф dijo

  Ви благодарам многу за бакшишот. Имам ист пресек како и зак, но не знаев како да го подигнам, ви благодарам; )

 4.   Армандо Рамирез Г. dijo

  Добро попладне би сакал да ме известите каде да купам тупе за мажи затоа што имам многу малку коса во фронталната област и естетика каде што ќе ја поставите за ваше внимание, ви благодарам многу.