Како да се ублажи главоболката

Главоболка

Сигурно повеќе од една прилика сте посакале некој да открие како магично да ги ублажува главоболките. Додека чекаме да дојде тој ден, мора да се задоволиме ефективните совети и трикови за цел живот.

Откријте што најдобро одговара кога треба ослободете се од главоболката за да можете да продолжите со вашата дневна рутина и престанете да имате чувство дека некој решил да ви ја наметне улогата на топката на фудбалски натпревар.

Совети и трикови за ослободување од главоболка

Следниве совети и трикови можат да ви помогнат да ослободите главоболка. Закажете состанок со вашиот лекар ако вашата главоболка продолжува, е многу силна или е придружена со други симптоми, како што се вртоглавица или двоен вид.

Опуштете се на тивко место

Човек седи во фотелја

Бидејќи светлината и бучавата имаат тенденција да го влошат проблемот, останете на тивко место додека не помине главоболката. Доколку имате можност, идеалот е да го одморите времето што сметате дека е потребно во темна и тивка просторија.

Повеќето главоболки се предизвикани од премногу физички или ментален стрес, а целта на оваа стратегија е токму да ви помогне да го опуштите целото тело. За да го извлечеме максимумот од тоа, обавезно опуштете ги мускулите (особено вратот и рамената) и, ако е можно, затворете ги очите барем неколку минути.

Земи длабок здив

Човек што прави јога

Техниките за дишење ќе ви помогнат да ја ослободите главоболката предизвикана од стрес. Една од најчесто користените техники се состои од земете неколку длабоки вдишувања, оставајќи го воздухот полека да излегува секој пат. Не грижете се ако не можете да го направите тоа седејќи пред морето ... фотелјата во вашата канцеларија исто така ќе работи за вас. Потребни ви се само неколку минути за себе.

истуширај се

Релаксирачки туш

Тушот може да биде многу релаксирачки и закрепнувачки, нешто што сте имале можност да го искусите во многу прилики. Благодарение на големата релаксирачка моќ на вода, туширањето може исто така да ви помогне да ја исчистите главата и да ја продолжите рутината со обновена сила. Ако сте во канцеларија, постојат алтернативи, како на пример ставање влажна крпа на делот што ве боли (обично вратот и челото) неколку минути.

Топла вода или ладна вода? Двете опции се добри, сето тоа зависи од вашите лични преференции. Некои луѓе чувствуваат поголемо олеснување со топла вода, додека други претпочитаат да биде ладно, па дури и ставаат мраз завиткан во крпа.

Направете масажа

Човек се масира

Направете масажа олабавете ги мускулите и намалете ги симптомите на напнато главоболка, што е најчестиот вид. Главоболката е многу веројатно да се појави кога нема кој да ви направи масажа. Во тој случај, пробајте да го направите тоа сами. Како? Многу едноставно: користејќи ги врвовите на прстите, нежно тријте ги местата каде чувствувате непријатност онолку колку што е потребно.

Може ли да се спречи главоболката?

Заморено лице во канцеларија

Стресот е една од главните причини за главоболки. Затоа, правење работи за да се спречи стресот, исто така, ќе помогне да се намали ризикот од главоболки. Треба да се напомене дека главоболката може да биде предизвикана и од други фактори, генетски на пример.

Правилно одмори се

За да спречите главоболки, многу е важно да имате квалитетен сон секоја вечер. Кога не се одмарате правилно, следниот ден се чувствувате заморени, што ги зголемува шансите да се појави овој проблем.

Зголемете го квалитетот на вашиот сон

Погледнете ја статијата: Фактори кои влијаат на квалитетот на спиењето. Таму ќе откриете кои работи ве спречуваат да спиете добро и поинтересни информации за одмор.

Научете да управувате со стресот

Најефективно е да се избегнат стресни ситуации, иако знаеме дека во најголем дел од времето тоа е нешто многу комплицирано или директно невозможно. Следствено, мора да научите да управувате со стресот и да спречите тој да го заземе вашето тело. Започнува со резервирајте простор во вашата агенда секој ден за да извршите активност во која многу уживате. Може да биде нешто, од излегување на пијалок со пријателите до нешто едноставно како читање книга.

Постојат многу луѓе кои научиле како да ги ублажат главоболките преку техники за релаксација, но техниките за релаксација се уште подобри за превенција. Дишење, јога и медитација се некои од техниките што можат да ви помогнат да ги намалите шансите да страдате од главоболка.

Обука со качување по скали

Вежбајте вежба

Како што може да очекувате, редовно вежбање исто така спречува стрес и главоболки. Обвинувајте го на ендорфините. Очигледно, сè што можете да направите за да го направите вашиот живот на вистинскиот пат и здрав, ќе помогне да се спречат главоболките. Освен спортот, тоа вклучува избегнување тутун и алкохол и избалансирана исхрана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.