Како да спречите дијабетес

Цели зрна

Дали знаете како да спречите дијабетес? Значителен процент од популацијата страда од дијабетес (многумина сè уште не се дијагностицирани), исто така многу луѓе се изложени на сериозен ризик од дијабетес тип 2, најчест.

Вашите навики можат да ве приближат или оддалечат од оваа болест, така што секоја позитивна промена е важна. Но, што да правам? Како да спречите дијабетес? Следното се најефикасните стратегии кога станува збор за спречување на дијабетес.

Телесната тежина

Измерете го стомакот

Одржувањето на прекумерна тежина и дебелина може да го намали ризикот од дијабетес. Ако мислите дека вашето здравје би можело да искористи неколку килограми помалку, размислете да ги испробате следниве совети.

Редовно тренирајте

Елиптичен велосипед

Подобро малку од ништо, се разбира, но за вежбањето да има значително влијание врз здравјето и да го намали ризикот од многу болести, вклучително и онаа што нè засега во оваа прилика, не е доволно од време на време да одите во теретана . Theе го намалите ризикот од дијабетес ако редовно вежбате, најмалку 2.5 часа неделно.

Што да направите за да изгубите тежина

Погледнете ја статијата: Како да изгубите тежина. Таму ќе најдете целосен водич, кој вклучува и физичка активност и диета. Willе ви помогне да изгубите тежина и што е уште поважно, да ја задржите, бидејќи тоа се навики што можат да се одржат на долг рок.

Исечете калории од вашата исхрана

За губење на тежината е потребно да согорувате повеќе калории отколку што трошите, а намалувањето на калориите е една од стратегиите што ќе ви помогне да го постигнете ова. Контролирајте ги големините на порциите и проверете дали јадете доволно зеленчук, група на храна што го задоволува вашиот апетит со помалку калории.

Како да се спречи дијабетесот со диета

Црвени и жолти пиперки

Размислете да јадете повеќе влакна, риба и здрави јаглехидрати. Исто така, треба да ги намалите заситените и транс мастите и холестеролот.

Земете повеќе влакна

Повеќето луѓе не добиваат доволно влакна, нешто што, ако е и ваш случај, треба да го промените, многу. Влакната се неопходни за добро здравје. Ако бидете сигурни дека калориите во вашата исхрана се придружени со добра количина на растителни влакна (Се препорачуваат 14 грама на секои 1.000 калории) ќе го намалите ризикот од страдање од оваа болест.

Јадете повеќе цели зрна

Како се житарките во вашата исхрана? Заменувањето на верзиите со цели зрна за редовен леб, тестенини и житарки за појадок може да помогне во спречување на дијабетес.

Повеќе стратегии за вашата исхрана

Торба со чипс од компир

Правењето на горенаведените совети во пракса е голем чекор во спречување на дијабетес, но ако сакате, сè уште можете да сторите повеќе. Следните упатства се дизајнирани за луѓе на кои веќе им е дијагностициран дијабетес, но може да бидат применети и од лица со висок ризик:

Обложувајте се на здрави јаглехидрати

Здравите и разновидни диети мораат да содржат сè што е во нејзин фер удел, дури и јаглехидрати, кои многу неправедно се ставаат како негативец. И тоа е дека не сите јаглехидрати се калории без повеќе, но исто така има овошје, зеленчук, цели зрна, мешунки и млечни производи со малку маснотии. Овие се здрави јаглехидрати, многу важни за лекување и спречување на дијабетес.

Намалете ги заситените и транс мастите

Ограничувањето на внесувањето на заситени масти е совет што се повторува одново и одново кога станува збор за постигнување поздрава диета. Целта треба да биде да се намали нивното присуство се додека не претставуваат повеќе од 7% од дневниот внес на маснотии. Кога станува збор за транс мастите, целта мора да биде уште поамбициозна: извадете ги целосно од исхраната. И во заситен и во транс, консултантски етикети на производи ќе ви помогнат да го ограничите нивното присуство и да спречите болести и проблеми со кои биле поврзани, како дијабетес и многу повеќе.

Понизок холестерол

Холестеролот е уште еден важен фактор ако имате висок ризик од дијабетес или едноставно сакате да го подобрите квалитетот на вашата исхрана. Но, како да се спречи дијабетесот преку холестерол? Експертите зборуваат за 200 милиграми на ден како граница кога станува збор за формирање диета што е доказ за дијабетес и други болести.

Јадете риба

Протеините во многу диети доаѓаат скоро исклучиво од месо, но работата треба да се подели на неколку групи на храна. Поради нивната содржина на влакна, мешунките се одлична опција. Исто така се препорачува да се јаде риба најмалку двапати неделно. Како што знаете, постојат различни методи за готвење риба, а пржењето е најмалку препорачано.

Симптоми на дијабетес

Стетоскоп

Колку порано се дијагностицира, толку подобро, затоа закажете состанок со вашиот лекар ако се сомневате дека имате дијабетес. Следните симптоми можат да бидат резултат на дијабетес:

 • Зголемена жед и глад
 • Замор
 • Зголемено мокрење
 • Губење на тежина
 • Заматен вид
 • Рани кои не заздравуваат

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.