Како да исечете брада

Исечена брада

Да знаете како да ја намалите брадата е од суштинско значење за беспрекорна коса на лицето. И дали е тоа честото црвенило на брадата и помага на брадата да ја поврати енергијата и да ја задржи својата форма.

Научете го најдобриот начин да ја намалите брадата чекор по чекоркако и алатките и подготовките што се потребни за оптимален резултат.

Набавете добра машинка за брада

Филипс Тример за брада HC9490 / 15

Ако сè уште немате, првиот чекор е набавете добра машинка за брада (исто така наречени бербери или тримери). Имајте ја оваа алатка во вашиот хигиенски арсенал практично е од суштинско значење да се задржи брадата во добра состојба.

Но, кој да купи? Тоа зависи од вашиот буџет. За среќа, пазарот нуди добри машини за брада за сите буџети. Ако буџетот ви е тесен, ќе ве интересира да знаете што има евтини машини за брада кои добиле одлични оценки.

Треба да се напомене дека кога станува збор за одржување на вашата брада уредно исечена, машината може да заврши поголем дел од работата. Но Исто така е погодно да се фатите ножици за брада, како и соодветен чешел за косата на лицето. Кога станува збор за добивање одлични резултати, полесно е ако имате повеќе алатки при рака и ги комбинирате паметно.

Измијте ја брадата

Шампон за брада

Перењето и климатизацијата на брадата е препарат што многу мажи го забораваат или се одлучуваат да го прескокнат поради недостаток на време. Бидејќи тоа е изборен чекор, ништо не се случува ако не. Сепак, сепак е препорачливо да го сторите тоа.

Како и со косата, треба да ја измиете брадата пред да ја исечете, особено ако имате густа брада. Користењето на шампон за брада ќе ја остави вашата брада почиста и помазна. Откако ќе го исплакнете шампонот, можете да користите регенератор за брада. Овие производи спречуваат влечење при чешлање и додаваат сјај на брадата.

Не е тешко да се заклучи тоа едно од неговите корисни ефекти е неспокојот лизгање низ лицето на машината за брада. Ако сакате потсекувањето да биде повеќе течно, додека спречува иритација на кожата, тоа е акција што вреди да се размисли.

Скратете ја брадата

Долга брада

Сега кога ја имате подготвената брада, можете да го започнете исекот за брада. Бидете сигурни дека е чист и добро наполнет. Ако имате малку време, не сте на вистинското место или не можете да му ги посветите сите пет сетила, подобро е да го зачувате за друга пригода. Сечењето на брадата е доста прецизна работа, поради што берберите треба да се користат пред огледалото и смирено.

Образи

Чешлајте ја десната страна од вашата брада со чешел и поминете го тримерот до избраниот број. Обидете се да ја одржувате машината рамно на лицето. Ако не сте многу запознаени со вашата машинка, подобро е да започнете со најдолгиот чешел (или еден од нив) и да одите надолу додека не ја пронајдете идеалната големина. Повторете ја операцијата на другиот образ.

Брадата и мустаќите

Брадата и мустаќите се прашање на форма и личен избор. Ако повеќе сакате брадата и мустаќите од страните, не можете да направите ништо и да ги оставите како што е. Едноставно, треба да ги избришете или прстите кога ќе ја стартувате машината во близина на овие области за да можете да работите тивко. Може да го вклучите исекот на истиот број или поголем, ако мислите дека треба малку да преземете. Третата опција е да се користат ножици само на непослушни влакна.

Јохуа acksексон со кратка коса назад

Ефект на градиент

Следниот чекор е ефектот на градиент. Да се ​​натераат барбиките да се вклопат во косата е важно за да се спречи образите да изгледаат премногу подуени, како и да се добие подефинирана и остра форма. Наместете ја машината за скратување на пократко мерење (иста или слична на вашата коса) и поминете ја низ страничните изгореници. Идејата е дека бабрините се пократки од вилицата, и дека овие се пократки од брадата.

Нацртајте ја брадата

Ограничувањето на брадата е особено важно во пределот на вратот, веднаш над оревот. Линијата на образите, пак, зависи од вашите лични преференции. Можете да го оставите како што е ако ви се допаѓа природно или да го дефинирате со помош на брич или истиот тример за брада. Ако треба да ја спуштите линијата, проверете дали цртежот останува што е можно поприроден.

Тример или ножици?

Ножици за бербер

Честопати се поставува прашањето која алатка е подобра за потстрижување на брада: тример или ножици. И тоа е едно од најинтересните прашања за тоа како да ја скратите брадата. Причината е што тие нудат различни резултати, особено кога станува збор за долгите бради. Тримерите ќе ја направат вашата брада пократка, така што тоа е опцијата што треба да ја разгледате ако сакате да ја намалите должината на вашата брада.

Наместо тоа, употребата на ножици се препорачува кога она што сакате да го постигнете (или да го одржувате) е подолга брада. Значи, одговорот би бил кратки машини за брада и ножици за долга брада.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.