Како да подготвите шампион од лимон?

Лимон шампион

Неговото потекло не е целосно јасно. Одреден сектор на аргентинска гастрономија го припишува својот изум на оваа земја во Америка, иако досега не постои начин да се докаже.

Вистината е тоа Лимонскиот шампион е еден од најпопуларните пијалоци. А, она што некои не го знаат е тоа неговата подготовка е изненадувачки едноставна.

Десерт или пијалок?

Ова е исто така „контроверзна“ точка. За многумина тоа е пијалок и треба да се третира како таков. Идеален пијалок за некои здравици, по можност во летни времиња.

Други го класифицираат како десерт. „Смел“ и „интересен сладолед”, Направено за да се отстрани одреден тон на досада од овошје, разноврсно, како што е вообичаено: лимон. Десерт, на крајот на краиштата, чија додадена вредност е тоа што има мала доза на алкохол.

Токму Ниската содржина на алкохол во Лимон Шампион е една од нејзините белези. Тоа е пијалок (или десерт, во зависност од пригодата), кој го комбинира најдоброто од двата света: свеченоста на прославата (како тост на Нова Година). Исто така е ладна слатка колку импозантна, исто така и вкусна.

Состојки на шампионот од лимон

Пијалок од лимон шампион

Направен е од состојки кои најчесто се наоѓаат во секој оставата, чајната кујна и фрижидерот. Во секој случај, тие се лесно достапни производи во повеќето самопослуги или супермаркети. Имено:

 • 1 шише шампањ или кава. По можност многу ладно.
 • G кг сладолед од лимон.
 • 1 голем и привлечен лимон.
 • Шеќер
 • Дополнително, за да обезбедите малку поширок спектар на бои и вкусови, можете да вклучите цреши или некои украсни јагоди.

Подготовка

Лимонскиот шампион е пијалок кој се служи во чаши или во стаклени чаши. Првото нешто е да ги подготвите овие елементи за да го примите пијалокот. За ова треба само да ги навлажнете и потоа да ги поминете низ шеќер.

Подготовката на пијалокот како таква е како што следува: сладоледот и шампањот се истураат во бокал и енергично се промешуваат. Целта е смесата да има мазна и кремаста текстура. Се сервира и украсува со лимон, кој мора да биде исечен. Цреши и други јагоди исто така може да се додадат.

Мешалка: диференцијална вредност

Така што пијалокот е крем и мек, има важен детал: победи во блендер. Вкусот ќе биде практично ист, но текстурата ќе биде различна. Сензацијата во устата ќе биде многу попријатна. Па дури и на визуелно ниво може да се види разликата.

Оладете ги чашите пред да го послужите пијалокот

Ова е уште еден детал што може да направи разлика помеѓу добар тост и оној што луѓето што учествуваат во него секогаш ќе го паметат. Ладењето чаши или матичен сад не чини ништо и вреди да се проба.

Треба само навлажнете со малку вода за пиење и ставете го во фрижидер 20 минути. Ефектот нема да биде очигледен само на допир. Во текот на првите неколку минути, тој ќе обезбеди замрзнат лик, кој исто така ќе служи како украс.

Експресен LemonChamp?

Чаши за сладолед од лимон со шампањ

Постои уште полесен начин да се претпостави овој рецепт. Идеално кога тоа се прави како исклучиво личен каприц или за мала група луѓе, до три члена.

Откако очилата или чашите се подготвени, Две големи топки сладолед се ставаат по контејнер. Потоа шампањот се истура на врвот, сè додека не се достигне максималниот капацитет. Може да се земе на овој начин или содржината може малку да се победи во потрага по вкусовите што треба да се мешаат.

Подготвување сладолед дома

Купувањето на сладолед подготвен за сервирање е идеја што заштедува време. Едноставно купи, откриј и послужи. И покрај практичноста, има и такви кои сакаат да ја подготвуваат оваа храна дома. Ова во прилог му дава повеќе личен допир на Лимонскиот шампион.

За да бидете охрабрени од овој рецепт, првото нешто што мора да се измери се состојките што се потребни. Важно е дека покрај тоа што нуди добар вкус, тој е прилично кремаст:

 • ¼ литар сок од лимон.
 • ½ литар млеко
 • G кг шеќер
 • ¼ литар вода
 • 2 белците од јајца
 • 2 лажици инвертен шеќер
 • Кора од лимон
 • Факултативно: допир сол по вкус

Рацете да работат

Првиот чекор е разредете го шеќерот во водата и ставете го на умерен оган, постојано мешајќи. Кога станува збор за точка на вриење, намалете го огнот на минимум, покријте го и почекајте 10 минути.

По ова време, додадете сок и кора од лимон. Оставете го на оган додека подготовката не зоврие. Потоа се додава инвертен шеќер и се трга од оган. Трансфер во пластичен сад и Се носи во фрижидер за да се намали температурата.

Подоцна, млеко се додава во смесата и се става во неа ладење. Во исто време, белките од јајце (со малку сол) се доведуваат до точката на снег. Овој препарат треба намачкајте со помош на мистрија на главниот препарат. Откако ќе заминете во замрзнувач 12 часа, една од главните компоненти на Лимонскиот шампион ќе биде подготвена за акција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.