Како да отстраните хики

Како да отстраните хики

Хики е неоспорен белег на момент на страст. Иако изгледа неверојатно, постои начини и начини за отстранување на хики, затоа што сме сигурни дека во некоја прилика сте се виделе себеси во мала обврска.

Тоа се брендови кои обично се појавуваат на вратот, каде има ефект на цица или цица насилно. Се појавуваат виолетова или темно црвеникава нијанса каде по неколку дена ќе се претворат во помалку силна боја, за да исчезнат во зелена и жолтеникава боја. Дали сакате да дознаете како брзо да исчезнат? За да знаете некои лекови, можете да ги прочитате подолу.

Како правиш хики?

Страстен и неконтролиран момент прави тие бакнежи да се претворат во икања на вратот. Тие бакнежи стануваат вшмукување на областа за неколку секунди, каде што знаците веќе ќе се појават. Хики ќе зависи од видот на интензитетот што е користено и ако се користени забите.

Кога силно цица оваа мека област, капиларите под кожата се кршат. Само со создавање на мал интензитет, постојат луѓе кои се многу подложни на модринки.

Како да отстраните хики

Како може да отстраните или отстраните хики?

Мора да знаете дека икитот си оди сам, иако ќе бидат потребни неколку дена за да се испариНа Обично остануваат видливи на вратот малку повеќе од една недела, но исто така тие можат да траат до 15 дена. Не треба да се грижите ако мислите дека е нешто лошо, бидејќи тоа не значи показател за некаква болест и болест. Тоа е само тоа тие се премногу значајни и визуелни со појавување во високо видлива област. Откријте неколку совети за да знаете како да се ослободите од нив:

 • Во моментов или што е можно поскоро направете нежна масажа каде што сте ја зацрвенелеНа Тоа е како кога пресметувате дека од удар ќе се појави модринка или хематом. Ако нежно ја триете областа на масажа, имате секоја шанса тоа да не се појави или да се постигне.
 • Ставање на нешто ладно како мраз или ладно пакување пред да се манифестира. Неговиот ефект ќе го одземе неговиот ефект бидејќи крвните садови се стегаат и затоа не дозволува да тонира во таа виолетова боја. За да избегнете да се изгорите со студот на мразот, завиткајте го во крпа.

Како да отстраните хики

 • Паста за заби Исто така, дејствува со студениот ефект на неговите состојки, можете да го нанесете и нежно да ја масирате областа, така што нејзините средства да навлезат. Можете да го сторите истото со кесички инфузии базирани на нанеНа Поставете ја кесата неколку минути и над областа за да стапат на сила нејзините својства.
 • Крем против хемороиди Исто така, работи, бидејќи има антиинфламаторни компоненти кои го забрзуваат неговото исчезнување. Нанесете малку крем на пределот и масирајте неколку пати на ден. Овој вид крем е исто така препознаен како многу ефикасен во елиминирање на фаталните темни кругови.
 • Нанесете топлина кога се појави хикито. Изберете топла компресија и нанесете го на местото неколку минути. Оставете ја топлината да навлезе за да им помогне на садовите да се прошират и да помогне виолетовото брзо да избледи.
 • Крем базиран на Арника работи и одлично. Мора да ставите мала доза на областа и да направите масажа за да се воведе. Оваа состојка се користи за лекување и спречување на модринки. Тој е многу ефикасен и е широко користен кога децата претрпеле груби удари.

Како да отстраните хики

 • Алкохолот Тоа е уште еден од лековите што прават чуда. Мора да го третирате во моментот кога се појавил и да го примените со давање кружни масажи во иста насока. Потоа ќе повторите со истите кружни масажи, но во друга насока. Тоа е секако еден од најефикасните методи, но запомнете дека мора да биде пред да се појави.
 • Алое вера тоа е одлично растение за примена на многу заболувања на кожата. Особено, има анти-воспалителни својства кои можат да помогнат да се смири областа и отокот. Можете да го користите гелот што го содржи растението, гелот ќе го нанесете на пределот два до три пати на ден.

Како можеме да камуфлираме со хики

Како да отстраните хики

Ако не сте биле во можност да дадете дел од сите лекови што ви ги покажавме, можете да користите некои од овие совети за да можете да ги камуфлирате:

Можете да нанесете коректор за шминка да ја покрие својата боја. Бојата треба да ја изберете според тонот на вашата кожа, но доколку е премногу црвена или темна, прво треба да користите зелен коректор кој многу подобро се камуфлира поради своите пигменти. Willе оставите да се исуши, а потоа додадете шминка во боја на кожа одозгора.

Друг лек што се користи многу повремено е покријте ја областа со женско грло, Дури и ако е лето, има кратки маици со висок врат. Други додатоци што можете да ги користите се марамчиња или марами.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.