Како да се отстрани осипот по депилација

Како да се отстрани осипот по депилација

По депилација, може да се појават проблеми во последен момент што н create создаваат нежност и осипНа Во овие случаи, кожата се иритира ефект на горење да останеме црвенило. За да се избегне овој процес, ќе предложиме серија упатства за отстранување на осипот по депилација.

Друг проблем што подлегнува е кога се создаваат испакнатиниНа Кога косата расте повторно, таа се заглавува помеѓу кожата, каде што расте и се витка навнатре, создавајќи мали црвени мозолчињаНа За да се избегне оваа непријатност, може да се применат серија совети што ќе ги разгледаме подолу.

Совети за да избегнете осип по депилација

Општо земено, вашата кожа може да стане многу поподложна на добијте иритација и осипНа Користењето рачен брич на сува кожа најверојатно ќе го предизвика проблемот. Користењето на тап нож го зголемува ризикот многу повеќе. Совет пред депилација е да се задржи вашата кожа е чиста и пред се многу хидрирана, можете да го направите помеѓу три до пет минути пред бричење

Ако се бричиме со брич, можеме користете некој вид гел или пена да се направи премин на сечилото со кожата многу помазен и подмачкан. Исто така, пред да се даде секој премин во отстранување на влакна, подобро е навлажнете го сечилото и секогаш во насока каде расте косата.

Како да се отстрани осипот по депилација

Тоа може да разлиствајте ја кожата пред депилација, се состои во обновување на вашата кожа со отстранување на вишокот мртви клетки кои остануваат прикачени. Методите што можат да се користат се хемиски сапуни, природни производи со мали гранули или уреди со кружни триења. Со отстранување на клетките ќе оставиме слободен пат за растење на косата.

Сечилата и нивната форма, исто така, преовладуваат во иритација по депилација. Ако имате сечила за еднократна употреба Подобро е да ги користите еднаш за секое отстранување на влакна, а особено да ги користите оние што ви нудат неколку чаршафи и ленти за гел на главатаНа Кога се депилирате, не обидувајте се да го поминете сечилото неколку пати преку истата област.

Проширување на порите Исто така е многу добра идеја, се разбира пред депилација и во најделикатните области. Можете да користите топлина за подобрување на овој ефект, бричење со топол сапун и вода или одете ставање многу жешки крпи на кожата неколку минути за да може да се шират порите. На овој начин ќе биде многу полесно да се извлече косата.

Како да се отстрани осипот по депилација

Совети и трикови за ослободување од осип

Ако сте внимавале многу да го избегнете овој досаден осип, а тој с still уште има, имаме уште една серија совети што би можеле да ви помогнат да се ослободите од досадната иритација.

 • Ако иритацијата е моментална, може да се примени во областа крпа натопена со многу ладна вода со цел да се смири тоа горење. Исто така, постојат различни производи на пазарот кои служат како лосиони за нанесување по депилација.
 • Навлажнете ја кожата По овој процес, исто така е од суштинско значење, за да имате чувство на смиреност. Со добро хидрирана кожа, симптомите на чешање и појава на осип на кожата нема да се појават.
 • Постојат креми на пазарот со алое вераНа Исто така, гелот од ова растение собран директно од растението има многу навлажнувачки, смирувачки и обновувачки својства. Имаат висока лековита моќ и за кратко време ќе видите како се санира таа област.

Како да се отстрани осипот по депилација

 • Шеј путер тоа е добар навлажнувач за депилирана кожа. Можете малку да го загреете пред да го нанесете, бидејќи ќе го подобри неговиот ефект. Други масла како масло од мускет Тие се многу лековити, може да биде гел или спреј што ја содржи оваа компонента. На масло од бадеми Исто така е многу негување и навлажнувачки, секое од овие масла треба да се нанесе по депилација и да се масира додека не се апсорбира.
 • Ако немате некое од овие масла при рака, можеби ќе можете да се натопите бебешко маслоНа Тоа е многу хидратантно и високо навлажнувачко. Calmе ја смири кожата ако бил груб и е идеален за после депилација.
 • Удобно е не се изложувајте на сонце по депилација бидејќи може дополнително да ја иритира кожата и да ја влоши. Исто така, се советува не носете премногу тесна облека што може да се трие со кожата и да не дозволи кожата да се истури. Во вашиот случај, подобро е ако е лабаво и со памучен состав.

Во случај иритираната област да достигне повеќе, може да се случи секундарна инфекција на фоликулите. Со оглед на случајот, неопходно е да се стави крај на оваа инфекција и за ова мора да се процени од лекар специјалист.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.