Како да се отстрани вродената срамна коса?

Отстранување на влакна

Прво исчистете ја областа со средство за чистење антибактерискибр и вода Бричење го отвора порите. Ако бактериите стапат во контакт со отворени пори, може да се појават вродени влакна или да ги влошат веќе постоечките. Осигурете се да ги отстраните бактериите и потта и ќе видите брзо подобрување на пиел. На крајот на чистењето, исушете го со мека крпа, исчистете го без триење, само со малку прислушување.

Ако пело воплотено формира жито, тоа не треба да се скрши, но почекајте додека не пробие само по себе, така што косата излегува и можете да ги извадите. За да го промовирате овој процес, применете а крпа влажни жешко за вродени влакна. Можете да натопите крпа во топла вода. Оставете да делува 5-10 минути. Топлината го намалува воспалението и ги убива бактериите. Можете исто така да натопите компреси од камилица или слезово, бидејќи овие растенија имаат антибактериски и антиинфламаторни својства.

Ако пело воплотено тоа е многу длабоко и не одлучува да замине, не обидувајте се да го отстраните, бидејќи може да се зарази. Во овој случај, најдобро решение е да одите кај лекар за да го отстраните со соодветни инструменти и услови на хигиена неопходни

Сега, ако косата на пуби вроден не е многу длабок може да се отстрани како што следува: земете неколку пинцети цврсто да ја сфати косата и да ја повлече назад, но внимателно да ја извлече од корените. Многу е важно да се стерилизираат форцепсите пред употреба, ставајќи ги внатре вода врие.

Еднаш пело воплотеноПрепорачуваме да се примени антисептик во областа за да се спречи инфекцијата и да се отстранат можните траги од крв и гној. Можете да купите А. производ фармацевт или користете природна, како што е алое вера, што и овозможува на кожата да закрепне побрзо и во подобра состојба. Важно е да не се трие рана и оставете го да се исуши на воздух.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.