Како да се отстранат темните кругови кај мажите

Како да се отстранат темните кругови кај мажите

Знаеме дека светот на козметиката е револуционизиран во последниве години и мажите учествувале во нејзината потрошувачка. Не е дека светот на козметиката треба повторно да ги измисли своите производи, туку тоа им требаат луѓе кои ги бараат. Факт е дека се повеќе мажи сакаат да се чувствуваат подобро и дека во многу од нивните грижи сакаат производи за отстранување на темните кругови кај мажите.

Како и обично темните кругови кај мажите се појавуваат на грозен начин како кај жените. Откривањето зошто тие излегуваат е главната цел да ги спречиме повторно да излегуваат, но ако тоа е нешто генетско што не може да се поправи, секогаш можеме потопете се во кремите што ни ги нуди пазарот или со мали совети и трикови што ги посочуваме подолу.

Зошто се појавуваат темни кругови кај мажите?

Како и кај жените, овој тип на реакција може да биде последичен за повеќе фактори. Човек може да биде под голем стрес поради работа, студии или социјален живот. Можеби е нешто моментално или можеби има вишок сол во вашата исхрана или вашето тело не дозволува вишок, како што се алкохол или тутун.

Неизбалансирана исхрана, проблеми со циркулацијата со задржување на течности или земање лекови се други причини.

Како да се отстранат темните кругови кај мажите

Спиј малку Може да биде уште еден фактор што може да предизвика формирање на темни кругови, бидејќи е симбол на замор и недостаток на сон, но од други причини, дури и откако добро сте спиеле, се будите со голем оток под очите.

Генетиката е исто така друга последица од нејзиниот изглед, како староста. Со текот на годините, кожата под очите станува потенка и губиме маснотии и колаген.

Иако многу повеќе сакаме да го детализираме овој вид феномен, можеме да го истакнеме тоа недостаток на кортизол во телото (хормон на среќа) не предизвикува правилно проширување на крвните садови под очите, изразувајќи ја таа благосостојба.

Тенкиот слој што ја покрива областа околу очите е многу потенок и поделикатен, затоа е потранспарентно и ви овозможува јасно да видите дека нешто не е во ред.

Домашни лекови за отстранување на темните кругови кај мажите

Можете да започнете да користите природни лекови за да го запрете нејзиниот изглед:

Подгответе чај или камилица.

Можете да ги искористите кесичките со овие вкусни инфузии до ставете ги ладни над вашите очи, околу 15 минути.

Овие инфузии имаат својства да се биде антиинфламаторно како камилица. Чајот, благодарение на неговиот кофеин, помага да ја тонизираат кожата, ја зголемуваат циркулацијата и ја ревитализираат.

инфузии

Памуци натопени со ладно млеко

Ставете ги памуците над очите 25 минути секој ден. Неговите својства намалете го задржувањето на течности и намалете ја темната боја на областа.

Ледени коцки

Завршете ги коцките мраз со тенка крпа и избришете го околу окото 20-25 минути. Неговиот студ ќе го намали задржување на течности и ги дефлатира вените, со тоа ве ослободува од среќните торби.

Користење на масло од сладок бадем е уште еден добар лек. Содржи витамин Е и има голема антиинфламаторна моќ. Нанесете неколку капки на заболениот дел пред спиење секој ден, со мали допири и без триење, ќе ги забележите неговите резултати следното утро.

Друг ефикасен третман е примена на ладна лажица над очите. Ставете го на контурата на очите и оставете го неговиот студ да делува неколку секунди.

Носена шминка

Во ова мало упатство Ние ви даваме упатства за да знаете правилно да користите шминка. Меѓутоа, ако сакате брз совет, можеме да ве советуваме:

За светла кожа- Користете коректор во светлосен тон, или беж или бледо розова.

За темна кожа: користете крем со тон малку посветол од вашата кожа со мала портокалова или жолта боја.

Користете го коректорот со давање мали допири на темните кругови и нежно раширете го на кожата. Завршете го продолжувајќи додека не забележите дека е совршен.

Производи против темни кругови

Ако сакате да бидете учесник во производите што се на пазарот, можете да изберете многу од нив и ексклузивни за мажи, неговата правилна употреба ќе ги направи одличните резултати забележливи.

Треба да бидете доследни дека овие производи дејствуваат ефикасно но тие не се целосно чудесниСекогаш ќе биде многу корисно да се грижите за здравјето на вашето тело, така што овие креми ќе ви помогнат и ќе го практикувате секој ден.

Имаме брендови како BaeBody, гел богат со екстракти од хијалуронска киселина и витамин Е кој помага да се елиминираат стапалата на врана, темните кругови и фините линии.

Друг гел е Biotherm Homme Total Recharge, овој крем ги намалува темните кругови и помага во борбата против првите знаци на стареење.

Мажи Кларинс Тој е уште еден одличен гел за темни кругови и борба против контурата на окото, со добри резултати веднаш.

Друг моќен крем е одгледуваниот алхемичар, со маестрална формула која ви помага да ја хидрирате кожата и да се борите против торбите и нозете на врана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.