Како да се отстранат мозолките

Сите имаме мозолчиња или имавме мозолчиња во одреден момент од животот. Ова се должи на фактот дека нашата кожа не е совршена и посетува природен процес што предизвикува обновување на кожата приближно на секои 28 дена. Овој процес на регенерација предизвикува остатоци од мртви клетки на кожата што го прави визуелно да изгледа доста досадно. Исто така, нормално е овој природен процес на кожа да произведува нечистотии кои се појавуваат на кожата, како што се црни точки, мозолчиња и вишок на масло. Во оваа статија ќе ве научиме како да се отстранат мозолките.

Ако сте пробале сè и не знаете како да отстраните мозолчиња, ова е вашиот пост.

Што се мозолчиња

Како да ги отстраните мозолките од носот

Како што споменавме на почетокот на статијата, нашата кожа има природен процес на регенерација. За време на овој процес, може да се генерираат мртва кожа, нечистотија и други бактерии кои се заробени во фоликулите на косата. Сето ова останува под површината на кожата и завршува како мозолчиња. Мозолчињата се елементи кои ги затнуваат овие пори и спречуваат обновување на кожата со нормалноста што ја бара.

Еден од основните аспекти на мозолчињата е нивната непривлечна естетика. Овој вид нечистотии на лицето се брзо видливи. Многу луѓе, особено жени, се обидуваат да ги сокријат мозолките со употреба на шминка. Она што треба да го имате во предвид е дека сето ова не е прашање на естетика, туку на знаење како да се грижите за здравјето на вашата кожа.

Спречете мозолчиња

Како да се отстранат мозолките

Пред да научите како да ги отстраните мозолките, основната работа е да знаете како да спречите да се појават. Вистината е дека постои генетско прашање за појава на поголема или помала количина на мозолчиња. Оваа генетска предиспозиција е тешко да се спротивстави. Сепак, Постојат и други надворешни фактори кои влијаат на неговиот изглед и кои можеме да ги контролираме.

Затоа, некои од навиките што можеме да ги стекнеме во нашиот ден за ден за да спречиме појава на мозолчиња или да ја намалиме нивната количина се следниве:

 • Не допирајте ги мозолките кога ќе се појават
 • Морате често да го миете лицето со соодветен сапун за ова.
 • Не јадете мрсна или зачинета храна во големи количини
 • Избегнувајте јадење млечни производи, врескање, шеќер или значително намалување на нивната количина
 • Пијте доволно вода
 • Избегнувајте користење шминка што е можно повеќе
 • Изведете физички вежби за одржување на добра циркулација на крвта и елиминирање на вишокот токсини

Како да се отстранат мозолките

Откако ќе се обидеме да го спречиме нивниот изглед што е можно повеќе, ќе научиме како да ги отстраниме мозолките. Ако дури и правите сè што споменавме погоре, мозолките продолжуваат да се појавуваат на твоето лице, можно е да ги отстраните. Toе дадеме некои од најефикасните совети за да научите како да ги отстраните мозолките.

Првото нешто е да се обидете да ги елиминирате со сода бикарбона. Тоа е затоа што оваа хемикалија делува како киселина и база и може да помогне во неутрализирање на каква било нерамнотежа во pH вредноста на кожата. Причината за оваа нерамнотежа е најчеста за појава на акни и мозолчиња. Сода бикарбоната ќе ви помогне да ја исушите вашата кожа и да го отстраните вишокот масло што предизвикува појава на црни точки. Исто така, има лесни антиинфламаторни и антисептички својства кои помагаат да се намали нивната големина.

Ако измешаме сода бикарбона и вода, тоа ќе формира фина и грутка паста што ќе помогне во исто време да се исчисти и ексфолира кожата. Тоа ќе помогне да се отстранат маслото, нечистотијата и мртвите клетки на кожата. Само треба да ја комбинираме сода бикарбоната со малку вода. Лицето мора претходно да се исчисти пред да го користите за да ги подобрите резултатите. Не е препорачливо да оставите сода бикарбона преку мозолчиња преку ноќ, како што прават многу луѓе. Ова може премногу да ја исуши кожата и да ја оштети. Ако имате чувствителна кожа, мора да бидете внимателни користејќи сода бикарбона. Може да предизвика избегнување на црвенило кај оние кожата е почувствителна.

За да се избегне ова, најдобро е да користите сода бикарбона во одредена област и да ја оставите да работи. Ако видите дека дејството останува, сода бикарбоната не е вашето решение.

Сода бикарбона и портокал за да знаете како да ги отстраните мозолките

Ако порано видовме дека бикарбонатот со вода е добра мешавина, крајниот раствор е портокал. Несреќата портокал помага да се затворат порите и ја храни кожата со осветлување. Бикарбонатот служи како природен пилинг и помага во отстранување на сите видови нечистотии. Овој пилинг и помага на кожата да дише подобро и ја стимулира оксигенацијата на клетките. На овој начин, може да се чува здраво, свежо и со мека и светлосна боја.

За да користите мешавина од сода бикарбона и портокал, ќе мора да мешате лажица од секоја состојка додека не формира мешавина од тесто. Имајте на ум дека сокот од портокал мора да биде природен. Мора да го нанесете на лицето избегнувајќи го делот од очите и да го оставите да делува 15 минути. Подоцна, масирајте го лицето со врвовите на прстите за да го зајакнете овој ефект на пилинг. Исплакнете со вода.

Исто така постои и друг метод за да научите како да ги отстраните црните точки и не му треба сода или каква било мешавина. За овој метод ви требаат само вода и крпа. Треба да доведете вода до вриење и кога станува збор за вриење, тргнете ја од оган. Следно, ќе ставиме крпа над главата и ќе ги апсорбираме водените пареи. Ова ќе ни помогне да ги отвориме столбовите така што ќе излезат сите нечистотии. Држете ја главата во контакт со пареата околу 10 минути. Третманот ќе помогне да се ослободат ноздрите и да се третираат некои проблеми со дишењето.

Вишокот пареа на лицето може да заврши да го исуши премногу. Така, не е препорачливо да го користите овој метод повеќе од 2 пати неделно. На крај, измијте го лицето со ладна вода за повторно да ги затворите порите.

Се надевам дека со оваа информација ќе научите како да ги отстранувате мозолчињата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.