Како да се ослободите од хемороиди

Како да се ослободите од хемороиди

Хемороиди или исто така наречени купови се тие испакнатини или испакнатини кои се појавуваат отечени во близина на анусот, така што можат да стимулираат многу болка и чешање. Во многу прилики ова воспаление може да предизвика крварење а оваа иритација може да биде предизвикана од присуство на тврда столица или од хемијата на некоја храна.

Околу 75% од луѓето доживеале хемороиди во одреден период од животот. Во многу случаи тоа се случува привремено и во други прилики непријатноста може да се влоши со денови и во различни периоди од годината. Постојат масти и лекови од прва рака, но има и домашни лекови кои можеме да ги примениме дома.

Како да ги ослободите хемороидите со креми и третмани без рецепт

Овие типови креми се достапни преку шалтер во речиси сите аптеки. Може да се претстави неговиот формат во форма на креми, масти, влошки или супозитории. Сите тие го намалуваат отокот и обезбедуваат итно олеснување. Тие содржат состојки како лидокаин, хидрокортизон и леска од вештерки за ублажување на болката, чешањето и чешањето. Хидрокортизон не се препорачува за употреба повеќе од една недела, бидејќи може да ја смени дебелината на кожата.

Ако болката е неподнослива, можете да ја користите орални лекови против болки како што се ацетаминофен, ибупрофен или аспирин. Меѓу неговите функции ќе биде да се намали воспалението, болката и да се ублажи непријатноста. Има марами за опуштање Тие исто така може да се користат за чистење откако ќе направите движење на дебелото црево. Меѓу неговите својства содржи леска од вештерки и алое вера за да се релаксира областа.

Како да се ослободите од хемороиди

Домашни лекови за ублажување на хемороиди

Главната стратегија што мора да ја спроведеме е избегне запек. За ова мора да ја смениме нашата исхрана, елиминирање на возбудливата храна како кафе, теин, силни зачини, зачинети и алкохол. Тоа е многу препорачливо храна со високи влакна и го наоѓаме во цели зрна, зеленчук и овошје. Со влакна помагаме столицата да биде многу помека за да избегнеме напрегање при дефекација и влошување на хемороидите.

Добро исчистете ја областа по секоја евакуација

Оваа практика може да стане онаа што треба најдобро да се прилагоди, бидејќи добро чистење по евакуација ќе помогне брзо лекување. По одење во тоалет, неопходно е да се направи Користете сапун и топла вода за да ја исчистите областа. Употребата на марамчиња исто така може да биде добра опција, но се додека не содржат парфеми или алкохол што можат да бидат иритирачки.

Како да се ослободите од хемороиди

Сиц бањи

Бањите со Сиц прават чуда, бидејќи помагаат природно да се намали воспалението на хемороидите. Ти можеш подготви специјални инфузии за третман и додајте ги во вода. Мала када или мал слив што одговара на биде, ќе се користи таму каде што ќе го користите за да седите. Инфузијата се истура во кадата или во сливот и мора да биде во контакт со хемороиди при бањање 10 до 15 минути еднаш дневно.

Билките кои најдобро делуваат се лоза, коњски костен, вештерка леска и метла од месарНа Можете исто така да ги земате овие билки до три пати на ден како инфузија. Соли на Епсом тие се исто така добар третман. Додадете соли на вашето седиште или када и седете 20 минути додека не го почувствувате тоа олеснување.

Сиц бањи со топла вода и сапун исто како и тие, исто така, ги ублажуваат хемороидите. Можете да го направите 3-4 пати на ден по 10-15 минути во секоја сесија.

Алое вера и маслиново масло

Дадено е растението алое вера многу корисни својства за состојби на кожатаНа Има анти-воспалителни ефекти кои помагаат да се намали иритацијата и овие компоненти можат многу да помогнат во тоа третмани за хемороиди.

За да го користите, мора да извлечете чистиот гел од внатрешноста на лисјата на растението и нанесете го на подрачјето. Треба да бидете внимателни со ова соединение, бидејќи има луѓе алергични на ова растение. За да го направите ова, направете тест однапред со примена на мала количина 24 часа пред тоа на раката и почекајте додека нема реакција.

Маслиновото масло има и антиинфламаторно дејствоНа Може да ви помогне да ги преместите хемороидите што излегле од надворешноста на анусот, да ги намачкате со прст со масло и да ги внесете внатре.

Како да се ослободите од хемороиди

Мраз и ладни облоги

Ако областа е премногу отечена и болна, може нанесете мраз за да ја смирите таа груткаНа Завиткајте го мразот во крпа и ставете го на местото околу 15 минути. Студот на конецот ќе помогне да се намали воспалението и ќе има анестетички ефектНа Компреси со многу ладна вода поставени на областа, исто така, ќе помогнат во ублажувањето на оваа непријатност.

Кога треба да посетите лекар

Хемороиди обично се лесни за лекување и се привремениНа Случаите во кои неговиот ефект може да биде комплициран се ретки, но може да предизвикаат компликации. Кога третманите се неефикасни и болката е многу постојана или многу крв е изгубена, потребно е да консултирајте се со лекар. Во некои од овие случаи, тоа е потребно користете тромбектомија, со хируршко отстранување на хемороиди или употреба на лигатура со гумени ленти, за да се прекине снабдувањето со крв во хемороидот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.