Како да се облечете за причест

Причест за мажи

Дали сакате да знаете како да се облечете за причест? Ако сте поканети на причест и не знаете што да облечете (или се сомневате во какви било детали поврзани со вашиот изглед), ја достигнавте посочената страница.

Причестите се посебни прилики, и како такви тие носат одговорност да бидат на исто ниво и да не бидат во склад, но тие исто така претставуваат непобедлива можност да го покажете вашето ниво на елеганција. Ако не сакате да не успеете, Следното се клучевите што ќе ви помогнат да ја погодите целта со вашиот изглед на заедништво.

Соодветен изглед за црквата

Тегет костум за манго

Манго

Прво да се процени контекстот е тајната за исправување на гардеробата секој пат. Во овој случај, бидејќи причестувањето е света церемонија што се одржува во црква, вашата облека треба да ви помогне да проектирате сериозност. Освен местото, мора да се земат предвид и други фактори, вклучувајќи го времето и, пред сè, сезоната на годината (во топлите месеци ќе бараме ткаенини за дишење и во студени, потопли).

Летни тимови

Погледнете ја статијата: Како да носите костум во лето без да бидете жешки. Таму ќе ги најдете ткаенините што ќе ви помогнат да бидете добро облечени и истовремено да избегате од пустошот на високите температури, како и најинтересните трикови за костуми.

Како што знаете, причестувањето обично е проследено со прослава чие место и степен на формалност ги утврдува семејството. Но, тоа доаѓа подоцна вашата гардероба треба да биде насочена кон церемонијата, а не кон последователната прослава.

Како резултат на тоа, треба да ги отфрлите оние облеки во вашата гардероба кои се премногу опуштени или смели. Фокусирајте се само на оние што имаат карактеристики соодветни на црквата. Но, кои се тие карактеристики? Подолу ќе ви објасниме на обемен, но едноставен начин.

Кои опции за гардероба ги имам?

Ајде да ги видиме опциите за гардероба што ги имате ако сте поканети на причест, преминувајќи од повеќе до помалку формални, но секогаш без да оставам што се очекува од машка облека во случај на овие карактеристики:

облече костум

Син костум на Хакет на полноќ

Хакет

Ако вашиот прв импулс кога ја примивте поканата беше да се засолнете во некој од вашите канцелариски костуми, вие бевте совршено на вистинскиот пат. По сите горенаведени, За вас нема да биде изненадувачки дека безбедниот облог за присуство на причест како гостин е тужбата. Размислете за класичните бои како црна, темносина и различни сиви нијанси. Исто така, треба да обрнете внимание на сечењето. Може да одиш да земеш скроен костум или изберете соодветна за вашиот тип на тело и поправете ја доколку е потребно за да постигнете оптимално вклопување.

Постојат моменти кога можете да замените кошула за кошула, но на церемониите подобро е да бидете традиционални со вашата гардероба, затоа комбинирајте го костумот со кошула и резервирајте ги останатите опции за повеќе неформални прилики. Затоа, да се облекувате според оваа прва опција ќе ви треба бела или светло сина кошула за да ја додадете во костумот.

Поврзана статија:
Како да се облечете на свадба

Кои обувки се најпогодни за причест? Ако сте решиле да облечете костум, не останувајте половина и проширете го класичниот стил на чевлите. Иако чевлите за трчање можат да работат со костум, најдобриот начин да се оди во црква се чевли за облекување или мокасини.

Кога станува збор за додатоци, започнете со додавање на a обична или дискретна вратоврска со шари. Избор на традиционални мотиви во нивните најкласични верзии, никогаш нема да погрешите. Завршете го вашиот изглед со елегантен часовник и џебен квадрат. Ремените најдобро се избегнуваат, освен ако не е апсолутно потребно, особено кога станува збор за панталони за облекување.

Блејзер и панталони

Манго син блејзер

Манго

Ако претпочитате да го избегнувате костумот, треба да знаете дека можете малку да ја опуштите гардеробата, поместување на некои елементи, како што се целосното одело и вратоврската. Клучот за вашиот причест изглед да продолжите да работите, и покрај тоа што не вклучувате костум, не е без јакна. Одете по модерен блејзер.

Што носам со јакна? Разгледајте ги следниве парчиња за да присуствувате на причест на нешто помалку формален начин, но кои, како и претходната, ќе ви помогнат да бидете повеќе од пригодна пригода. На избраната јакна додадете кошула и панталони (може да бидат чиноси или темносини фармерки ако сакате) и чевли за облекување.

Што се однесува до боите, ако се обложувате на палто за блејзер и фустан, играјте со неутрални бои. На пример, ако вашата јакна е тегет, можете да додадете елегантни сиви или кафеави панталони на дното. Други соодветни опции за стилот на вашата јакна се елегантни квадрати, сиви и други сини нијанси кои се нешто посветли од типичното темносино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хозе Молина Хименез dijo

    Причестите се вообичаени во мај или јуни, а ние сме во септември, изјавата би била подобра за свадби.