Како да ја обоите брадата

обои ја брадата

Боењето на брадата е факт што се практикува со години и дека секој пат кога се применува многу повеќе во сите општества. Постојат мажи кои сакаат да носат брада, но понекогаш тие означуваат дека нејзиниот изглед, боја или квалитет не е во согласност со остатокот од нивната коса и лице. Треба да се напомене дека станува се почеста практика и Тоа е начин да се комбинираат тој тоналност и изглед со остатокот од вашата слика.

Мора да запомните дека фактот на боење на брадата е честа мерка што ја применуваат 55% од мажите и дека секој пат кога имаме на располагање широк спектар на производи на пазарот. Постојат берберници кои ќе ви помогнат да го изберете точниот тон, дури и советите на жената можат да бидат најточни.

Како да ја обоите брадата

Сигурно вашиот изглед отиде од толку оригинален и природен, И, сега вашата брада изгледа прилично сива, или сте кафеава, а брадата ви е руса, или црвенокоса и со руса брада ... што ги тера сите очи да обрнуваат повеќе внимание на тој детал и не ви се допаѓа.

Одлучивте да ја обоите брадата, но не знаете каде да се свртите или како да го направите тоа. Постојат два начина да ја обоите брадата, еден е дома со производ што ќе го купитеили одење во специјализиран центари ве става во грижа на експертски раце.

Бојадисајте ја дома

Ако не сакате да одите во специјализирани центри или немате близу, секогаш можете да ја користите оваа практика во вашиот дом. Е ви бидат потребни само инструментите што се изложени во комплетот за боење и брада со должина од најмалку 2,5 см во должина.

При изборот на боја, мора да имате sизберете оној што одговара на вашата боја на коса и обидете се да купите специјализирана за овој тип на коса. Не обидувајте се да изберете други видови на бои кои се специјализирани за коса на главата, тие можат да бидат иритирачки, бидејќи производот е индициран за оваа област, а не за лицето. Постојат многу продавници или супермаркети кои веќе ги имаат овие производи или на Интернет, со широк спектар на брендови и стилови.

бои за брада

Чекор по чекор да се обоите дома:

 • Пред да започнете обидете се да направите малку тест за алергија пред да ја направите бојата на брадата. За ова мора нанесете малку производ на површина од кожата што не е видлива. Нанесете го производот и почекајте барем една ноќ за да видите дали вашата кожа реагира на можна алергија. Ако нема промена, можете да продолжите да ја користите.
 • Измијте ја брадата. Косата мора да биде чиста пред да го нанесете производот. Обавезно добро исплакнете го преостанатиот шампон и целосно исушете ја брадата. Не користете никаков балсам.
 • Подгответе го производот и нанесете го. Подгответе го целиот комплет пред да продолжите со боење. Носете ракавици за да се заштитите од дамките на производите на вашите раце. Користете го апликаторот за да го дистрибуирате производот помеѓу косата. Ако немате апликатор, може да размислите да користите четка за заби или слична мала четка. Нанесете го производот со насочни движења од горе надолу и проверете дали не оставате некоја видлива област.
 • Почекајте бојата да стапи на сила: прочитајте ги упатствата за да знаете колку е потребно време за да стапи на сила, обично работи за околу 20 минути. Постојат бради кои се многу темни, за кои е потребна втора апликација за да може бојата да стапи на сила.

обои ја брадата

 • Извадете го производот со вода: Ако мислите дека веќе сте го постигнале точниот тон, мора да ја отстраните бојата со вода, сè додека не видите дека водата излегува чиста.
 • Измијте ја брадата. Користете шампон за да ја измиете брадата и да ја исушите со посебно внимание, бидејќи пешкирот може да претрпи некои дамки. Со ова ќе ја завршите бојата и треба да ги набудувате неговите резултати.

Полутрајни бои

Тие обично доаѓаат во форма на шампон. Овој производ се користи за боење на посакуваните области.

Неговата употреба е слична на другата боја. Мора да ја нанесете на сува брада и да почекате минимум 5 минути за светли бои, или максимум 20 минути за понагласена боја. Неговиот ефект може да трае од 5 до 6 миења.

згоден маж

Одете во специјализиран центар

Ако вашата работа не е да ја обоите брадата дома и не се чувствувате способни да и дадете оптимален резултат, секогаш можете да се ставите во рацете на професионалци.

Тоа е еден од најдобрите предлози, тие ќе го означат најдобриот производ што ви треба, соодветната боја и најсоодветниот за вашиот стил. Без да пропуштите дека тие секогаш ќе го применуваат тоа на вас давајќи ви најприроден резултат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.