Како да се облечете според видот на телото

типови на тело

Секое тело е свет, а не сите од нас се омилени од иста облека или силуети. И тоа е дека, не сите мажи го земаат предвид какво тело имаме кога станува збор за облекување, голема грешка што може да игра повеќе од една финта врз нас.

Но, ова е готово, бидејќи од „Клубот на господа“ предложивме да ви дадеме рака во овој поглед, и затоа, развивме едноставна табела со основни совети што ќе ви помогнат да извлечете повеќе од тоа. постојат пет типа на тела или машки анатомии. Идентификувајте ги вашите и применете ги овие едноставни трикови во стилот.

Трапезот

типови на тело

Се смета за совршено тело. Можете да се осмелите да пробате различни форми и силуети од сите видови. Фаворизирани сте и од тесни резови и од преголеми. Иако ако навистина сакате да ја истакнете вашата фигура се обложуваат на намалувањата редовно вклопување, ниту премногу широк ниту премногу тесен.

Правоаголникот

типови на тело

Мажите со трапезоидно тело со текот на годините се здобија со повеќе правоаголна силуета. Половината е помалку обележана, така што е од витално значење да ја зајакнете. Носете панталони од среден раст и бренд секогаш со ремен, избегнувајте ги кошулите надвор од панталоните или многу долгите блузи.

Превртен триаголник

типови на тело

Многу сличен на трапезоидниот, но со многу обележани рамена и пекторални. Мажите кои практикуваат боди за тело тие обично имаат ваков тип на тело. Поради обемот на мускулите, блејзерите со многу обележани рампа и многу тесни кошули не ве фаворизираат. Обложувајте се на намалувања тенок не слаби. Избегнете го блокирање на боите и многу смелите отпечатоци на горниот дел.

Триаголник

типови на тело

Исто така наречено тело од „круша“, тие се мажи кои имаат тенденција да собираат маснотии во пределот на желудникот и да ги олабавуваат тесните раменици. Поради оваа причина, високо структурираните јакни ќе ве фаворизираат и треба избегнувајте лабави врвови. Ниту лентите се за вас, ниту хоризонтални, ниту вертикални.

Овалот
тип на тело

Стомакот и екстремитетите влезени во месо се карактеристиките на овој тип на тело. Јакните и блејзерите со ракави се спуштаат на рачниот зглоб. Вертикалните ленти се за вас бидејќи ја издолжуваат вашата силуета. Избегнувајте нерамни модели, како што се слики или цвеќиња, бидејќи тие многу повеќе ќе ја прошират вашата силуета. Избегнувајте широки парчиња и силуета и многу светли или многу светли бои.

Повеќе информации - Ставете во форма со тренингот на Спартан

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.