Како да се облекуваме добро? Одговараме на вечното прашање преку три клучни точки

Добро облечен човек

Како да се облекуваме добро?, вечното прашање и, сигурно, најтешкото да се одговори. И тоа е тоа, во овој стил нема апсолутни вистини, ниту пак има единствен одговор. Сега, тие велат дека стилот не може да се купи, но, се разбира, може да се подобри, полира, подобрува и, се разбира, се ажурира.

Дали е важно да имате стил за да се облечете добро?Очигледно, да имате сопствен стил помага, иако не значи дека само оние што ги красат дарот на стилот се единствените кои можат да се облекуваат добро. И тоа е дека, најмалку што се става на оваа тема, може следете неколку упатства или скоро универзални кодекси на облекување што можат да ни помогнат да постигнеме подобра лична слика. Во дефинитивно, да се облекуваме подобро. Во овој пост се обидуваме да најдеме одговор на ова прашање и тоа го правиме преку три клучни точки: фустан за таа пригода, изберете ја соодветната големина и исечете и, конечно, создаде универзална гардероба.

Облечете се за таа пригода

Може да бидете многу добро облечени кога ќе ја напуштите куќата, но, на ист начин, можеби нема да бидете соодветни за тоа каде одите. Многу е важно да направиме јасна разлика помеѓу работата и слободното време, помеѓу официјалното и случајното. Откако ќе ни стане јасно каде одиме, мора да го прилагодиме сопствениот стил на околностите, без да се маскираме, туку да бидеме камелеонистички. На пример, ако сум поканет на премиера на претстава, каде што секој носи костум, најнормално е што ќе се мешам со гостите на настанот, иако, на ист начин, можам и треба да ја обележам мојата личен печат. Истото правило мора да го примениме на сите видови околности, како за формални настани, така и за нашата агенда за слободно време. Со други зборови, знај каде одиш и облечи се за таа пригода.

Вклопување: изберете ја вистинската големина и исечете

Човек што пробува јакна

Еден од големите проблеми кога станува збор за облекување е наоѓање на точна големина, со големината што најмногу одговара на нашата силуета. Најдобар начин да го најдете овој е да пробате и да тестирате. Познајте го нашето тело и знајте кои се нашите точки што треба да ги истакнеме и кои се нашите мали дефекти да ги скриеме. Пронајди го фитинг правилно е од витално значење да се облекува добро. Во моментов можеме да направиме разлика помеѓу три вида на фитинг или посекотини кои фаворизираат одреден тип на тело:

типови машки-тела

Графички пример за трите типа на машки тела: ектоморф, мезоморф и ендоморф.

 • Редовно вклопување: Тоа е традиционалното сечење и широк модел. А одговара дека фаворизира луѓе со тела од типот на ендоморф, односно на оние кои имаат широка структура на коските и дебели екстремитети, со широки колкови и раменици. На овие кожи им е потребна облека што не ја означува нивната заобленост. Сечењето редовно вклопување по природа е широк и не изрезува. Денес многу брендови го ажурираа и го нарекуваат опуштено вклопување, што вели дека сечењето е опуштено во силуета, но моделот е повторно издаден за да се прилагоди на сегашната мода, што само по себе има воздух повеќе прилагоден на телото. На кратко, редовно вклопување o опуштено вклопување тоа е лабава сече.
 • Тенок одговара: Тоа е среден рез на опремена шема. Со силуети кои се прилагодуваат на телото без да бидат премногу тесни. Фаворизира тела од мезоморфен тип, што е, на оние со мускулна конституција, со широки рамења и торзо во облик на „v“. Овој рез добро им одговара уште од тенок одговара Се стеснува во пределот на половината и паѓа многу поблиску до телото. На кратко, тоа е пресек со вградена силуета, иако не исклучително затегнат.
 • Слаба форма: Тоа е најтенкиот рез од сите. Неговата шема е многу тесна и многу се држи до силуетата. Ги фаворизира телата од типот ектоморф, односно со тесен ремен кафез и рамења, со тесни гради и стомак. Идеално за природно тенка и мала маса мускулести. Тоа е најстариот монтиран пресек на моделот, а одговара која во моментов ја има својата супер верзија - 'supeskinny '- чијашто шема е уште попремена ако е можно.

Откако ќе ни стане јасно за кројот кој најмногу одговара на нашата силуета, време е да се обидеме. Кога одиме на шопинг мораме секогаш пробајте најмалку две големини, погледнете се во огледало со критичко око и споредете. Иако се чини очигледно, единствена тајна за облека што не фаворизира, откако ќе го изберете вистинскиот рез, ја добива големината правилно. Колку и да изгледа незгодно, никогаш не треба да купувате без да се обидете.

Comprar онлајн

Во овој момент треба да направиме став за да разговараме за набавката онлајн, и тоа е дека кога купуваме на овој вид веб-страници за продажба, ние мора обрнете внимание на табелите за мерење на секоја од нив сајт и правилно да се мериме за да го избереме нашиот Тала. Нормално, овие портали обично нудат табели за димензии каде, покрај тоа, се појавува еквивалентност во сантиметри, како што гледаме на овие редови со два примери на водичи за табели на Asos.

Создадете „универзална“ гардероба

машка гардероба

Откако ќе се надмине проблемот со големини - и да се биде успешен во сите видови прилики - од витално значење е да се создаде позадина за гардероба што би можеле да ја крстиме како „универзална“. Односно, изберете ги облеките од вајлд-карти кои ќе ни служат во безброј прилики. Комбинирајте низа долготрајни, комбинирани облеки во гардеробата. Значи, најдоброто во овие случаи е обложувајте се на основите на гардеробата. Создадовме две гардероби со дива облека што ги одделуваме во два блока во многу различен стил:

Свечена гардероба

 • Костуми: Се обложуваме на бои кои работат добро и дење и ноќе. Костум морнарица идеално е и да одите во канцеларија и за настани од типот коктел. Се одлучивме за обичен модел и за три парчиња со вклучен елек за да можете да играте за да го облечете и соблечете елекот во зависност од приликата. Покрај тоа, црн костум и средно сив костум ќе ја комплетираат вашата основна гардероба за костуми покривајќи ги сите видови потреби.
 • Кошули за облекување: Барем ви требаат три основни бои, секогаш обложувајте на материјали отпорни и со добар квалитет. Белиот е неопходен, а исто така не треба да пропуштите еден во небесно сино, а друг во сиво.
 • Класичен капут: Набавете еден со едноставна силуета и класични кроеви. Волнено палто со единечен ревер во сиво јаглен е одлична вајлд-карта што треба да ја носите во безброј прилики.
 • Добра точка: Sweемпер со V врат во сенка како хедер сива е совршен сојузник за комбинирање со панталони за облекување.
 • Официјални обувки: Некои основни чевли во црна боја, а други во кафеава боја. Со овие две опции ќе ги покриете скоро сите формални потреби што се појавуваат. За црното се обложуваме на некои класици дерби или некои Оксфорд, и за кафеавите за некој стил бруга. Исто така, можете да вклучите уште една белешка транди со некои стилски чизми до глужд Челзи.

Обична гардероба

 • Кожна јакна: Кожната јакна е непогрешливо оружје кое никогаш не излегува од мода. Се обложуваме на стилот Biker како основно-класично што комбинира скоро со сè.
 • Основно дуксер: Дуксерот е кралица на секојдневната гардероба. Ни останува моделот со тон камен, кој може да го комбинираме во безброј прилики.
 • Кинески панталони: Без сомнение, неформалната гардероба не може да биде без каки чинос.
 • Плетен кардиган: Сивиот кардиган од јаглен е уште едно долговечно диво парче во вашата гардероба.
 • Каубои: Суштинско, сигурно парчето што најмногу ќе го носите се фармерки
 • Основни маици: Во бело, во црно, во тонови тонови ... основните маици се а мора да непогрешлив
 • Обична кошула: Внатре во плакарот за секојдневна кошула, кошула Оксфорд Секогаш е успех, обложувајте се на детали што прават разлика како онаа што ја предлагаме со контрастни влошки на лактот.
 • Обични обувки: Минималистички воздушни спортски чевли го штедат кулакуер изгледа. Останавме со некој Стен Смит од Адидас. Тие одат со сè.

Гардероба паметни случајни

На половина пат помеѓу официјалната гардероба и неформалната. Стилот паметни случајни свири на два бенда. Со бесконечни можности, el изгледа уредно, но неформално е секогаш хит за оние на кои им треба облека со вајлд-карта. Пар панталони за фустан со фин плетен џемпер и класично исечено палто. Фармерки со свечена кошула плус кожна јакна. Дајте и ја вашата имагинација затоа што, без сомнение, изгледа паметни-повик Тој ги има сите гласачки ливчиња за да го постигне тоа правилно во безброј прилики. Над овие редови две слики што претставуваат различни паметно-лежерен изглед од последната кампања Mango Man.

Заклучоци да се облекуваме добро

слика-21-1-860х450

Конечно, не можеме да гарантираме дека едноставно следејќи ги овие три чекори ќе бидете најдобро облечени во вашето соседство, она што го знаеме е дека, барем, ќе бидете добро облечен човек. Се разбира, достигнувањето до таа точка не е лесен пат и, сигурно, ќе погрешите и ќе научите од грешките. Обидете се, експериментирајте и одвојте време да се запознаете сами, имено што работи за тебе, а што не. Дајте си луксуз да одвоите време да се облечете што, накратко, е неопходно задоволство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.