8 упатства за стил за носење костум

11-1024

За многумина, носењето костум е дело кое се врши секој ден главно од работни причини. За други, тоа е едноставно повремено облекување од посебна причина. Како и да е, сите сакаме да бидеме совршени кога станува збор за носење костум.

Па, за сите, го создадовме ова специјално во кое поминуваме низ осум упатства за стилот, „правилата“ што не можеме да ги прескокнеме кога станува збор за носење костум. Осум Суштински упатства за сарторијален стил и со кои ќе направиме разлика. Без сомнение, конечниот декалог на кроење. 

Изберете го фитинг соодветно

Тоа е првото нешто за што треба да размислите кога се облекувате во костум. Кој е кројот кој најмногу ми одговара, што е тоа фитингот тоа најдобро ми одговара фигура. Ние можеме да го поделиме фитинзи во три големи диференцирани блока: редовно вклопување или класичен рез, тенок одговара или вградена силуета исечена и конечно слаба одговара или многу тесно сече. Во специјалниот пост за тоа како да се облечеме добро, направивме а преглед на главните намалувања детално објаснувајќи ги. Ако изберете фитинг идеално веќе имате половина од завршената работа.

Изберете ја точната големина

Слика: Вистински стил на вистински мажи

Точни големини

Како да знам дали јакна ми одговара? Најважното нешто во јакна од костум се рамената. Ако тие се држат надвор, ви требаат помалку големини. Подлогата за рамото на костумот мора да падне на природното рамо и, покрај тоа, мора да биде веднаш над него, без да излегува претерано. Покрај тоа, треба да можете да го прицврстите копчето без проблеми.

до панталоните, вистинската работа е тоа што тие прават единечен преклоп кога ги пробуваат на чевелот. Иако, вистина е, дека во последно време модерните костуми со полите многу близу и рамни со чевелот станаа модерни. Покрај тоа, мора да се земе предвид дека во моментов многу брендови имаат две мерења на должината на панталоните кои обично се означени со буквата R, редовна или стандардна должина; и L, како најдолго мерење. Така, на пример, човек од околу 70 кг и висина од 170 сантиметри би носел панталони со големина 40Р, додека кога би бил човек со околу 75 килограми висина од околу 185 сантиметри, тој би носел 40Л.

И покрај оваа нијанса, има и такви кои можеби ќе треба да ја сменат облеката во случај да не можат да ја пронајдат најсоодветната должина за нивната одредена мерка. Со поставување на дното на панталоните до точното мерење, тоа ќе изгледа совршено за нашата висина и не како да ни го позајмија.

Оставете го последното копче од јакната отворено

Постои мнемониско правило што работи за да нè потсети како да прицврстиме јакна од костум. Во јакна со три копчиња - најкласичната - секогаш мора да ја прицврстуваме горната, понекогаш средната и никогаш долната. Иако, бидејќи најпопуларните одела денес се оние со два копчиња, ние секогаш ќе го затвораме горниот и ќе го оставиме долниот отворен. Во случајот на јакни со едно копче - кои обично се појавуваат во најмодерните и најсечени костуми слаба одговара - останува секогаш затвореноосвен ако не седнеме, што не носи до следната точка.

Отпакувајте го копчето за да седите

Климент-Шаберн-Гучи-кампања-мажи-кроење-Климент-Шаберно-1499644095

Важно е кога седите тоа Ајде да ги вратиме сите копчиња на јакната рамномерно ако ни се чини дека сме попријатни или посакувани отколку со нив прицврстени. И обратно, ако носите костум со појасен елек, копчињата од истата секогаш ќе останат прицврстени, без разлика дали седите или стоите, како што гледаме на сликата на овие редови. Овој мал детал прави разлика помеѓу маж кој знае да носи костум и оној што не е навикнат да го прави тоа.

Обрнете внимание на ракавите на кошулата

Gucci-mens-tailoring-suit-collection-clement-chabernaud-011

Ниту треба да излегува целата манжетна на кошулата, ниту, напротив, јакната треба да ја покрива целата манжетна. Соодветно е кошулата да излегува барем еден прст, што би било повеќе или помалку неколку сантиметри. Ова би индицирало дека должината на ракавите на јакната е соодветна за нашата големина.

Во моментов, Во рамките на иста големина на јакна, многу брендови имаат две големини или дури три во должина. На пример, ако големината на јакната е 48S, тоа значи дека е најкратка во оваа големина, следната големина ќе биде 48R, што ќе ја означува редовната или стандардната должина и, конечно, 48L што ќе означува дека е големината плус долг од сите 48.

Додатоци: праведно и потребно

wouter-peelen-2016-gornia-есен-зима-005

Со прашањето на додатоците треба да бидете многу фер и прецизни, т.е. помалку е обично работи кога носиме костум. Во прилог на вратоврската, лак-вратоврската или марамчето со преклоп, има и други видови додатоци како на пр иглички на ревери, клипови за врзување или манжетни за ракави. Со овие додатоци треба да бидете претпазливи бидејќи тие можат многу да се наполнат изгледа и, во случај на нивно користење, подобро е одлучете се за трезвени и минималистички дизајни - како оние што ги прикажуваме подолу - наместо да се истакнуваме со големи и барокни додатоци.

Во секој случај, ако, на пример, избереме многу впечатлива вратоврска, марамчето со преклоп, во случај на носење, повеќе се препорачува да биде во неутрален тон и да може да биде мазно. Ако, пак, сте одбрале многу впечатливи манжетни, одбијте ја употребата на вратоврска или игла. Во средина е мерката. Обидете се да создадете избалансиран баланс и додатоците да не го засенуваат оделото но зајакнете го. Ако се сомневате, изберете добра вратоврска и заборавете на остатокот.

Како да ги комбинирате чевлите со костум

комбинираат костуми со чевли

Бои за чевли и костуми

Поклопување чевли за да одговараат на бојата Тоа е една од најважните точки и, за многумина, обично е вистинска главоболка. Затоа, ги претставуваме сите можни комбинации на чевли со основна палета одела што треба да ги има секој маж.

Општо, за костумите во црно, само соодветните чевли имаат тенденција да изгледаат добро, односно во црна боја. Со темно сиви костуми, чевлите во црна или темно кафеава боја одат добро. Од своја страна, во средно сиви костуми можеме да носиме чевли во црна, темно кафеава, светло-кафеава, па дури и камила и беж. Со костуми во средно сина боја, чевлите во црна, темно кафеава, светло-кафеава или карамела изгледаат добро. Конечно, за костуми во земјени тонови се обложуваме на чевли во темно кафеава, беж или темно сина боја. Во врска со ременот, да го сфатиме тоа сигурно, најдобро е да го комбинирате со иста боја на чевелот.

Обрни внимание на малите детали

чисти чевли

Чистите, полирани и сјајни чевли се неопходни кога станува збор за носење костум. Овие можат да го променат целокупниот поглед на вашиот изгледа ако не се во добра состојба. Пред да се облечеш, не заборавајте да ги полирате чевлите или да ги менувате врвките ако се стари. Исто така, провери дека јазолот на вратоврската е добро направен и дека вратоврската е центрирана точно во центарот на кошулата, покривајќи го целиот ред на копчето.

конци-костум-ново

О, и многу важно! проверете дали сте ги отстраниле сите фабрички рабови и кои служат за затворање на отворите на задниот дел од јакната. Се чини очигледно, но има мажи кои, не навикнати да носат одела, мислат дека овие шиења се намерни, и како што знаете, станува збор за поткопување што ги прави облеките да не се деформираат кога ќе пристигнат во продавницата.

Деталите, како оние што ги предлагаме, можат да направат да изгледате како данди или, напротив, како еден почетник кој не знае да се облекува во костум. Покрај овие мали детали, ставот е многу важен и прави разлика, одење во права позиција и со исправено држење на телото ќе го направи вашиот костум да изгледа во целиот свој раскош.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.