Како да носите костум во лето без да бидете жешки

Леонардо ди Каприо во „Големиот Гетсби“

Дали сакате да знаете како да носите костум во лето без да бидете жешки? Тогаш дојдовте на вистинското место.

Треба да се напомене дека, кога температурите се високи, комплетно бегство од топлината е невозможно. Сепак, постојат трикови за костум што можат да ви помогнат да бидете посвежо и поудобно во лето.

Можете ли без костум во лето?

Палмата го пресече синото небо

Иако би било одлично да го поминете целото лето размислувајќи за ваков пејзаж, реалноста е дека повеќето не можат.. Еден дел од летото е составен од годишни одмори, време кога можете да направите без костуми и наместо тоа да носите облека што е повеќе одвоена од телото и со помалку ткаенина. Хавајски кошули и скроени шорцеви се само неколку примери.

Сепак, не можете да го поминете целото лето во опуштена облека. И, тоа е дека во оваа сезона треба да продолжите да одите во канцеларија, додека за време на слободното време може да има и неколку прилики што може да бараат носење костум, како што се свадби и елегантни прослави. Поради недостаток на алтернативи кога станува збор за нудење сериозен и формален изглед, костумот треба да се користи и во зима и во лето (да, тука спаѓа и вратоврската).

Како да ги направите вашите костуми поладни и поудобни

Костум на Seersucker

Хокерти

Зарем не сакате повторно да се гледате затрупани во задушувачки костум, посакувајќи да сте одбрале гардероба повеќе во согласност со температурите? Нема причина да се случи, за среќа кроењето има долго време да развие стратегии кои ја прилагодуваат оваа облека на високи температури.

Ајде да видиме што има да се знае за тоа како да се носи костум во лето без да биде жешко, или барем да ги направите поладни и поудобни.

Обложувајте се на повеќе ткаенини за дишење

Постелнина костум

Избрана хома

Првата (и најважна) задача е да бидете сигурни дека сте одбрале ткаенина што може да дише. Волнените одела се одлични, но дојдете лето, треба добро да ги чувате во вашиот плакар и да инвестирате во ткаенини посоодветни за топлината. Благодарение на нивната поголема дишење, ленените ткаенини или серкер се безбеден облог за вашите летни тимови. Треба да се напомене дека тие не се единствените опции, но пазарот нуди повеќе ткаенини прилагодени за лето. Лесно ќе ги идентификувате користејќи допир.

Совети за носење лен

Прегрнете го постелнината со вашиот свечен изглед за летото, или преку свеж и елегантен костум или со помош на кошула направена од овој лесен материјал. Или направете го тоа, зошто да не, комбинирање костум и ленена кошула кога температурите бараат да се зголеми нивото на дишење на вашиот изглед.

Ако сте носеле ленена облека, ќе се согласите дека нивниот најголем недостаток се брчките што се појавуваат при седење. Иако тие се дел од неговиот шарм, постои мал трик што ќе ви помогне малку да го намалите проблемот, а ние не сакаме да го поминуваме денот стоејќи за да не се брчки костумот. Е за побарајте ленени костуми кои носат и одредена количина други влакна, како памук.

Побарајте неструктурирани јакни

Неструктуриран блејзер

Манго

Друго решение за кое вреди да се размисли се неструктурираните Американци. Отсуството на облога ја намалува тежината и слоевите на ткаенина што ги носите на телото, нешто што многу ќе го цените кога термометарот ќе се исклучи.

Изберете светли бои

Пастелен костум

Zara

Ако се прашувате како да носите костум во лето без да бидете жешки, одговорот може да се најде во боите. Секогаш ќе бидете во право со темносина боја, но запомнете го тоа користењето светли бои ќе помогне малку да се ублажи топлината. Ако преферирате неутрални бои, земете во предвид светли нијанси на кафеава или сива боја за вашиот костум. Од друга страна, пастелните бои ќе ви помогнат да добиете повеќе летен допир, но тие се погодни за помал број пригоди.

Избегнувајте чевли од кожа

Сплит чевли

Манго

Ако во костумот треба да се избегнува волна, кога станува збор за обувки, материјалот што придонесува вашето официјално лето да изгледа потопло е кожата. Бидејќи еспадрилите и апостолките не се опција, Неопходно е да барате материјали што ви нудат можност да ги прилагодите обувките на летото, додека одржувате елеганција.

Кој е совршен материјал за лето? Кога ќе се појави топлина, сè што прави притисок врз стапалата има тенденција да биде непријатно, но има нивоа. И, без сомнение, велурот е на најниско скалило. Во сојузност, вашата удобност ќе се зголеми ако ги замените вашите кожени чевли со велур секогаш кога е можно.

Поврзана статија:
Трендови во машка обувка

Колку помалку ткаенина користите, посвеж и поудобен ќе биде вашиот свечен изглед. Но, мора да го сторите тоа на вистинските места. Еден од нив го видовме и порано, поставата на јакната. Другото парче изглед што има алтернатива со помалку ткаенина (и затоа треба да се користи во лето) се чорапите. Додадете пар невидливи чорапи во обувките и уживајте во нивната поголема вентилација додека постигнувате современ ефект.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.