Како да направите мохито

Пиктограм на мохито

Мохито е еден од најпопуларните коктели во светот, ако не и најмногу. Една од тајните на неговиот успех е тоа што е многу лесен за подготовка. Состојките и приборот што ви се потребни често се наоѓаат во повеќето домови. И самата процедура е прилично едноставна, и на крај ја совладувате со само малку вежбање.

Но, најважно е дека тоа е тотално вкусен коктел. Мохитото е идеално за собири на пријатели, забави и воопшто за кое било време сакаме да уживаме во слободното време во друштво на убав пијалок.

Неговите освежувачки квалитети го прават одличен сојузник во жешките месеци. Исто така, се издвојува по своите дигестивни и стимулативни придобивки. Откријте кои состојки ви се потребни за да добиете кубанско мохито и кои чекори треба да ги следите за добро да го подготвите. Како и некои белешки и трикови кои ќе ви помогнат да го усовршите и да му дадете ваш личен шмек. Нешто, второто, што со текот на времето е поврзано со сите комбинирани, и ова не е исклучок.

Mojito

Состојки на Мохито

 • 45 мл бел рум
 • Свежа мента
 • 90 мл пенлива вода
 • Бел шеќер
 • Лима
 • Кршен мраз

Како да го направите мохито чекор по чекор

 • Во чаша со широк уста, со добар капацитет, додадете две кафени лажички шеќер (може да додадете и подоцна ако ви изгледа премногу горчливо кога ќе го пробате), 7-8 лисја нане и половина вар, исечени на четвртини (фрлете го врвот )
 • Нежно смачкајте ги состојките со малтер или рамен прибор. Не повеќе од десет потези. Не станува збор за нивно откажување, туку за ослободување и интегрирање на различните ароми и вкусови.
 • Додадете го белиот рум, пенливата вода и покријте ги со мраз.
 • Нежно измешајте ги сите состојки со лажица. Користете обвиткани движења.
 • Додадете повеќе мраз. Сметајте дека излегува малку од работ на стаклото за да се направи презентацијата попривлечна, иако не е од суштинско значење. Исто така, украсете со гранче нане и парче вар (направете процеп така што ќе остане на работ на стаклото).
 • Сега ставете неколку сламки ... и уживајте во вашето мохито!

Mojito

Белешки, варијации и трикови

Содржина на алкохол

Дали сакате вашето мохито да биде силно? Во тој случај, чувајте ја количината на рум и намалете ја количината на газирана вода. Или едноставно зголемете ги милилитрите рум, додавајќи дополнително прскање на вашето мохито. Но, проверете дали добро ќе го промешате за да се интегрира правилно.

Алкохолната јачина на мохито варира во зависност од видот и количината на употребен рум. Количините на пенлива вода и сок од вар, исто така, влијаат на крајната содржина на алкохол во оваа комбинација. Ако користите рум со процент на алкохол од 40%, количините во горенаведениот рецепт ќе резултираат во мохито со 14º степен, приближно.

Нане или нане?

Во однос на ароматичните растенија, можете да користите свежа нане ако немате мента (или ако преферирате вкус на првото растение од второто). И двете се совршено валидни за мохито.

Она што е важно во овој чекор е осигурете се дека лисјата од монетар / нане не се скршат при подготвување на мохито. Целта е малите парчиња да не влегуваат во устата кога пиете. Исто така, размислете да ги поставите украсите (нане од нане / нане и вар) и сламки на истата страна од стаклото. Иако не е од суштинско значење, се смета дека помага искуството да биде поцелосно, бидејќи секоја голтка е придружена со својата арома.

Mojito

Дали ви се допаѓа послатко?

Би било претерано да се каже дека има онолку рецепти за мохито, колку што има луѓе што го подготвуваат, но корисно е да се добие идеја за многу мали варијации што можат да се извршат при неговата подготовка. Една од нив е поврзана со количината на шеќер. Некои луѓе сакаат посладок резултат. Во овој случај, нема проблем со додавање на повеќе шеќер. Друга опција е да ја замените пенливата вода за безалкохолни пијалоци како што се сода или спарит.

Скршен или коцка мраз?

Оригиналното мохито има коцки мраз наместо кршен мраз. И двете опции работат исто толку доброИако коцките се топат побавно, фактор што треба да се земе предвид на потоплите места. Ако преферирате кршен мраз, можете да го купите веќе кршен или да го направите сами. Завиткајте неколку коцки мраз во крпа за чај и потчукнете ги на тврдата површина. Патем, тоа ќе ви помогне да ослободите одреден стрес.

Цела или исцедена вар?

Половината вар може да се додаде во целина или да се исцеди. Треба да се напомене дека првата опција обезбедува повеќе вкус и арома како резултат на кожата. Истото се случува кога нането или нането ќе се чукаат со дланка пред да се додадат во чашата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)