Како да направите машна

како да се направи машна

Врските за лак не се само за венчаници или воопшто за костуми. Во многу прилики има мажи кои својот стил на кошула сакаат да го надополнат повеќе со машна, отколку со вратоврска. Ако е така, тука ќе ве научиме како да направите лак-вратоврска чекор по чекор. Бидејќи од дома можете и сами да го направите и ќе биде исто како и оној што е купен.

Дали сакате да научите како се прави машна? Продолжете да читате тогаш

Материјали за правење машна

шаблони на машна

Ниту самата да направите машна не е многу едноставна, бидејќи материјалите мора да се набават. Можно е ако вашата мајка или баба е fondубител на шиење, таа може да има некои од овие материјали, но тоа е поретко. За да направите машна, ќе ви требаат најмалку половина метар ткаенина покрај:

 • Молив
 • Papel
 • Кроја креда
 • Машина за шиење
 • Hilo
 • Ножици за ткаенини
 • Грипер
 • Решетка
 • Половина метар интерфејс

Прво на сите, ние мора да го направиме образецот од машна. Можеби ви е лесна машна и можете да ја користите за да го направите вашиот образец. Можете да ја преклопите хартијата на половина и да прецртате контура со молив. На овој начин можеме да го направиме шаблонот од претходно поставената машна.

Ако немате машна за да ја направите шаблонот, не грижете се, ние ќе ви покажеме како да го направите тоа без машна. Вие само треба да измерите околу вратот и да го поделите вкупното мерење со два. Ова ќе ни даде мерење на половина врат за да можеме да го направиме шаблонот. Следно, го цртаме правоаголникот што е можно подолго, така што ќе достигне мерење на половина врат и ќе ставиме ширина од околу 2 см. Имаме подготвен образец за вратоврска.

Подгответе ги материјалите

ткаенина за машна

За да ја направиме машничката ќе треба добро да ги подготвиме материјалите за да бидат совршени. Првото нешто е да го исечете шаблонот за да го имате како референца. За да го направите ова, ќе ги користиме ножиците. Потоа, ќе ја свиткаме ткаенината на половина. Willе се погрижиме, кога станува збор за преклопување, е доволно широк за да одговара на исечокот направен од шаблонот. Колку повеќе слични се обете, толку подобро ќе биде.

Мора да мислите дека шаблонот е направен со правилно мерење на вратот и совршена ширина. Ако при сечење и преклопување не го сториме тоа прецизно, ќе правиме грешки што ќе ги влечеме сè додека не сфатиме дека машничката не е наша големина или вкус.

Откако ќе исечеме и свиткаме, го ставаме шаблонот во преклопот. Ние користиме парче креда со кое ќе ги исцртаме границите околу шаблонот. Ние ќе го сториме тоа со континуирана линија, така што прегледот е појасен. Ние додаваме додаток на споеви за да се осигураме дека кога користите машина за шиење, димензиите се совршени за нас. Идеално, додадете 1 см околу надворешноста на контурата направени со креда. Во овој случај, ние ќе го сториме тоа со испрекината линија за јасно разликување на границите.

Откако сè е подготвено, ќе ја исечеме ткаенината и ќе го повториме процесот за да направиме уште еднаква машна.

Изработка на машна

направете своја машна

Веќе ги имаме двете ткаенини со машна. Сега мора да го поставиме интерфејсот. Интерконекцијата треба да биде во средина. Кога ја поставуваме интерлината, мора да земеме предвид дека таа треба да биде доволно широка за да одговара на целиот образец.

Ние го ставаме шаблонот во преклопот и ја следиме контурата. Потоа го пресекуваме и повторуваме процесот, така што интерконекцијата е на два дела. Во овој случај, дури и ако ткаенината е иста, нема да има додаток за цвест и ќе го поставиме на задниот дел од ткаенината.

Собрание

рачна машна

Сега да преминеме на собранието на машна.

 • Ние ги ставаме двете парчиња ткаенина на десните страни заедно.
 • Ние шиеме околу машничката, секогаш почитувајќи го додатокот за цвест од 1 см. Како што шиеме, мора да ги земеме предвид да остави простор од 3 см од едната страна за должината на машничката.
 • Го исековме додатокот за цвест за да можеме што поблиску до конците. На овој начин можеме да го шиеме попрецизно.
 • Ние ја вртиме машничката одвнатре кон надворешна страна за да го искористиме вакуумот што го оставивме од должината на 3 см. Ако оваа акција ви е потешка да ја извршите, можете да користите чепкалка за заби за да ја свртите ткаенината внатре.
 • Ние ја пегламе машничката за да ги поставиме шевовите.
 • Ние ја шиеме празнината што е затворена користејќи ја најдобрата игла за шиење што ја имате. На овој начин, шевовите тешко ќе се забележат.

Материјали со кои може да се направи машна

комбинирајте машна

Како што знаеме, постојат илјадници видови на машни, како и вратоврски. Можеме да создадеме сопствен стил користејќи различни видови ткаенина или бои. Тие можат да бидат проверени, ленти, мазни, кадифени, итн. Ако сакаме машна за нешто помалку сериозно, можеме да го создадеме со памучен принт.

Исто така, можеме да направиме вратоврски за деновите кога имаме забава за карневал или костуми. За ова, можеме да користиме шема за додавање на машна или да поставиме виножито, правејќи го пошаренолико.

За да имате корисни информации, ќе ви ја кажеме облеката со која може да ви помогне машна или со која не треба да носите. Тоа е додаток со аспекти што треба да се земат предвид. Првиот е дека ако првпат ги носите, може да се одлучите за обични. Како што се навикнувате и изгледате пријатно со нив, преминувате на оние со отпечатоци. Совршени се за носење со смокиди или одела.

Со каква облека не треба да носите машна? Се чини очигледно, но подобро е не носете го со поло маици или маици. Совршени комбинации се јакна или кошули со долги ракави.

Се надевам дека со сите овие совети ќе можете да научите како да направите машна и да уживате во тоа на следната забава или настан што го имате. Известете ни дали ова упатство ви помогна


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.