Како да се надминат проблемите на работа

Како да се надминат проблемите на работа

Проблемите на работа можат да бидат поврзани со конфликтни ситуации. Тоа се моменти или потешкотии со кои треба да се соочите на вашата работна позиција или можеби е синоним за незадоволство. Што се случува кога не ја сакаме нашата работа? Веројатно е затоа што минувате низ напнат момент на демотивација.

Постојат многу фактори кои можат да ја предизвикаат оваа состојба. Како Најдобрата мерка често е да не бегате од проблемот, туку да знаете како да се справите со него. Да се ​​каже доволно е една од најдобрите мерки, бидејќи целта е да го подобриме нашето физичко и ментално здравје, Ако не, тоа ќе дојде со преземање на сметка за наплата.

Кои конфликти ги создаваат проблемите на работа?

 • Недостаток на емпатија со другите: секоја личност управува и се однесува со своите лични карактеристики. Во многу наврати можеме да најдеме колеги на работа кои не одговараат на нашата личност и тука започнува еден наш конфликт. Ние мора да чувствуваме емпатија кон другите, мора да ја почитуваме личноста на секој од нив и да не чувствуваме отфрлање, на овој начин не создаваме непријатна ситуација.
 • Недостаток на комуникација со врсниците. Тоа е уште една од грешките што често се прават и не прават да размислуваме за овој проблем со трудот. На работа треба да работите како тим, ако треба да комуницирате нешто, никогаш не треба да го сфаќате здраво за готово, за да може друг колега да го стори тоа. Соработката е од суштинско значење и гледањето дека сте дел од таа иницијатива ја прави таа иницијатива појасна.

Како да се надминат проблемите на работа

 • Работен стрес: Тоа е една од точките каде што пристигнавме како главна причина. Постојат многу препораки кои можат да направат да се чувствуваме лошо. Работен притисок за екстремна работа изведени од строгите рокови или можеби од се оптеретуваме со премногу одговорности што не можеме да ги управуваме лесно. Овој вид на стрес е поврзан синдром на прегорување.
 • Синдром на прегорување: Тоа е таканаречен синдром на физичка и емоционална исцрпеност предизвикан од стрес на работа. Неговите симптоми можат да произлезат од емоционално преоптоварување, притисоци на работа и голема побарувачка, трошејќи ја нашата енергија до крајност.
 • Малтретирање на работа. Овој фактор може да се развие како причина за недостаток на емпатија кон другите. Сигурно овој вид вознемирување доаѓа од вашите колеги или вашиот претпоставен, предизвикувајќи неодржлива средина. Ова е местото каде што почнувате да сфаќате дека се појавуваат понижувања, гласини или закани, намалувајќи ја вашата самодоверба и не дозволувајќи да работите нормално.

Како да се надминат проблемите на работа

На што треба да работиме за да ги надминеме проблемите на работа

Важно е да се анализираат последиците што предизвикаа овој емотивен конфликт. Многу психолози советуваат да ги отворате своите емоции и да чувствувате емпатија кон другите. Можеби проблемот многу пати не е последица на други, туку е искоренет во себе. Затоа мора да се фокусираме на овие типови прашања. Сепак, можеме да ви дадеме неколку мали совети кои можат да ви помогнат:

 • Прифаќање на проблемот. Сигурно сè започнува со мал проблем со работата што ќе се зголемува со текот на времето. Во овој момент треба да заминете за момент зборот „Јас сум во право“ и ставете се во гледна точка на другата личност. Време е да се обидеме да ја разбереме таа ситуација и да најдеме решение.
 • Негувајте емпатија: оваа точка доаѓа рака под рака со прифаќањето на проблемот. Да се ​​реши ова прашање можеби е најдобриот начин да се направи тоа чувство на затвореност со останатите соученици. Како што разгледавме, важно е да се анализира конфликтот и да се процени кој ја создал таа ситуација.
 • Комуникацијата е од суштинско значење: ни треба комуникација без да паднеме во расправии. Мора да ги процените вашите проекти и да разговарате за можните промени, но тоа да го направите на непријателски начин. Не смееме да создаваме недоверба и со тоа можеме да решиме кој било проблем со тотална нормалност. Важно е да бидете отворени за дијалог и да ги искажете своите емоции, на ист начин обидете се да ги прифатите симпатиите да бидете подготвени да побарате прошка кога е потребно.

Средба на работа

 • Таа асертивност не недостасува. Ние мора да ги знаеме нашите права и да знаеме како да ги браниме. Мора да знаеме кога да кажеме „не“, но без да ги повредиме чувствата на другите. Ако на овој начин сме искрени и тоа може да се забележи, ова станува во вештина што не води кон повеќе конфликти.
 • Донесе пасивен став: Веројатно ќе мора да стигнете до оваа точка ако продолжат конфликтите. Се обидовте мирно да решите проблем и по некое време тој повторно се појавува. Ако сте стигнале до дијалог и дури сте се ставиле во нивна кожа, најздравата опција за сопствена благосостојба е да создадете пасивен став кон проблемот. Тоа е начин на работа на вашите емоции, бидејќи тие се моменти на голем гнев и фрустрација. За да креирате и промовирате ваков вид стратегија, постојат вежби за релаксација, за кои можете да прочитате совети за одмор О креативна визуелизација.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.