Како да комбинирате облека според боите

Проверете палто

Дали знаете како да комбинирате облека според боите? Правилната палета на бои е една од тајните за да се направи добар прв впечаток. И дали е тоа во списокот на работи кои бараат внимание на изгледот, бојата обично е на првата позиција.

Без разлика дали сте повеќе од меки или силни контрасти, во следниот водич ќе најдете совети и идеи за самоуверено решавање на проблемот со бојата при креирање изглед.

Комбинации со неутрални бои

Пантолони за пот од Зара

Zara

Неутралните бои работат добро со сите бои, вклучувајќи ги и другите неутрални бои. Ова е една од основните лекции за комбинирање на боите. Вклучувањето на неутрално парче во вашиот изглед е најбрзиот начин да бидете сигурни дека нема да се судираат. Ако сакате удобно да го обликувате вашиот изглед или ако сте едноставно ентузијаст на неутрални, треба да добиете добра колекција на парчиња во следниве бои:

 • Бланко
 • Црна
 • Беж
 • Сива
 • Морнарско сина боја
Пролет / лето Хермес 2019 година

Пролет / лето Хермес 2019 година

Некои парови на бои се откажуваат едни со други, но тоа не се случува кога еден од нив е едно од горенаведените. Неутралните бои не се натпреваруваат со другите бои, но на сите им даваат истакнување. Она што се постигнува вака е избегнувајте чувство на хаос што може да се појави кога има премногу точки кои бараат внимание.

На овој начин, тие се најкористената опција кога треба да воведете облека со светла боја во изгледот. Може да видите пример на горната слика, каде што неонски панталони се компензираат со неутрален блејзер.

Тонски комбинации

SuitSupply

Станува збор за избор на боја (на пример сина) и играње со нејзините различни нијанси. Може да се користат до пет различни нијанси со иста боја во еден изглед.

Овој начин на комбинирање на облека според боите е одлична идеја кога носите костум (носете полесна кошула од костумот), но добро работи и на секојдневен изглед.

Ерменегилдо Зегна есен / зима 2017-2018

Бидејќи тие се засноваат на употреба на една боја, тонските комбинации се безбедни како и претходните, но за формирање на нив е потребно повеќе планирање. Понекогаш може да биде среќна случајност кога вадите две парчиња од плакарот што сакате да ги носите, но обично подготовката на тонски комбинации започнува во продавницата за облека.

Треба да се напомене дека единствен тон може да се користи и за целиот изглед. Безбедниот облог е црно. Кој никогаш не прибегнал кон ефективноста на комплетно црната облека? На пример, црн костум и кошула или рокерски изглед кој се состои од маица, фармерки и цица кожа. Морнаркото сино работи добро и со самата себе.

Меки комбинации на контраст

Пурпурна дуксерка од Зара

Zara

Оваа опција се врти околу аналогните бои (оние што се едно до друго на тркалото во боја). Тоа е начин на комбинирање на боите што резултира во мек контрасткако тим се формира со парчиња слични бои.

Следното е две од комбинациите што вреди да се разгледаат кога станува збор различни бои кои, и покрај ова, тешко се судираат кога ќе ги поставите една до друга:

 • Зелена и жолта боја
 • Сина и виолетова

Силни комбинации на контраст

Фенди есен / зима 2017

Повеќето се обложуваат на умереност кога комбинираат облека според боите. На смела скала, неутралните и тонските комбинации ќе бидат најниски. Оние со мек контраст изрез погоре, додека, оттогаш се состојат од спојување на бои кои априори не ги интерпенираат, оној што нè окупира сега би бил на врвот.

Нивото на тежина не е повисоко отколку во претходните. Длабоко во себе се сведува на одење плима. Сепак, тие имаат пошарен и највпечатлив ефект, па затоа и потешко се бранат. Значи, ако вашиот стил е трезен, ова не би бил идеален начин да комбинирате облека според боите.

Можете да постигнете силна комбинација на контраст со комбинирање на бои кои не се една до друга на тркалото во боја или се директно спротивни. Изберете еден за горниот и еден за долниот дел, преклопете ги преку јакни и кошули или користете додатоци. Треба да се напомене дека во моментов можете да најдете многу облеки во блокови во боја во продавниците што веќе ја завршија работата.

Завршен збор

Тркало во боја

Овој водич може да биде корисен за да започнете комбинирање на облека според боите. Сепак, треба да се има предвид дека во модата нема правилно и погрешно. И ова се демонстрира кога дизајнерите ќе ги урнат wallsидовите на утврденото со одлични и инспиративни резултати.

На крајот важно е да се чувствувате пријатно со избраната палета на бои, или следејќи ги правилата или истражувајќи нови територии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.