Како да се избегне опаѓање на косата во лето

Без оглед колку се модерни ќелави мажи и колку секси изгледаат за нас девојките, ниту еден маж не сака да присуствува на шоуто непристрасно гледајќи како му опаѓа косата. Летото е сезона која од различни причини влијае на нашето здравје на косата, затоа сакаме да ви помогнеме спречи паѓање во текот на летната сезона.

Ако сакате вашата коса да не страда од овие празници, мора да следите низа «дермо-совети »за да се одржи во оптимална состојба. Губењето на косата помеѓу јуни и ноември е природно опаѓање на косата, затоа не треба да се вознемирувате или да мислите дека тоа е почеток на многу страшната патолошка алопеција.

Мора да го знаете тоа и солена вода и долго изложување на сонце Тие многу ја оштетуваат косата, затоа преземете одредени мерки на претпазливост на плажа, како што е носење капа или плакнење со свежа вода при напуштање на морето, за да избегнете поголеми зла. Исто така поради пот, летната сезона бара а поголема хигиена отколку во текот на зимските месеци.

Ако имате многу мрсна или себореична коса, неопходно е секојдневно миење. Мит е дека честото миење на косата го зголемува опаѓањето на косата.Напротив, препорачливо е секогаш да имате чиста коса.

Други митови се оние од што сечењето на косата ја прави посилна, или дека растењето долго ја ослабува. Тоа нема никаква врска со отпорноста на влакната, нашата коса не е гранки на дрвјата, затоа кастрењето е бескорисно. Затоа, носете го изгледот кој најмногу ви одговара и држете се подалеку од лажните митови.

Капи, штитници или капи не се контраиндицираниУште повеќе, тие се совршено оружје за борба против штетното ултравиолетово зрачење. Секако, не одете да го ставате во мај и соблекувајте го во септември, не е добро да ја носите главата покриена цел ден затоа што спречува дишењето на скалпот.

Ако опаѓањето на косата, вообичаено во ова време, трае повеќе од еден месец или се случува надвор од периодот помеѓу јуни и ноември, треба да одите кај специјалист што е можно поскоро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пола dijo

  Секое лето е исто: косата почнува да ми паѓа. Сега го тестирам новиот гарние фруктис (ww.stopcaida.com.mx) и многу ми помага.

 2.   alex dijo

  Здраво! Навистина сакам да го знам ова, свинско месо сум со губење на косата неколку месеци и веќе сум на третман, и нешто оди добро, но постојаното сомневање и пот прави да изгубиш повеќе коса?